Program Study Tours to Poland – STP w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. W ramach Programu organizowane są wizyty studyjne dla profesjonalistów oraz studentów z krajów sąsiednich, chcących podpatrzeć polskie rozwiązania ustrojowe, instytucjonalne i gospodarcze.
Wizyty studyjne do Polski dla studentów z Białorusi, Mołdawii, Rosji i Ukrainy Fundacja Liderzy Przemian organizuje we współpracy z Fundacją Borussia. Celem wizyt dla studentów jest pokazanie młodym aktywnym ludziom z Europy Wschodniej współczesnej Polski, transformacji politycznej, społecznej i gospodarczej oraz doświadczeń uczestnictwa w strukturach europejskich i euroatlantyckich.
Do realizacji poszczególnych wizyt studyjnych Program zaprasza polskie organizacje pozarządowe, które mają silne osadzenie lokalne, są realizatorami różnych działań w swoich społecznościach, ale także są otwarte na współpracę w realizacji projektów międzynarodowych, skierowanych do uczestników z Europy Wschodniej.
Wśród kilkudziesięciu organizacji, które były gospodarzami wizyt wiele wpisało STP w swoje regularne działania: m.in. Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja z Lublina, Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO z Łodzi, Fundacja Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej z Gdyni, Fundacja Dobra Wola z Krakowa, Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności z Nowego Sącza, Stowarzyszenie Edukacji Społeczno-Zawodowej Esprit ze Szczecina czy Towarzystwo Rzeczy Niemożliwych Motyka z Torunia.
W wizytach studyjnych w ramach Programu STP, w latach 2004-2019 uczestniczyło ponad 3500 studentów z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Rosji.
Program STP jest finansowany ze środków Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego administratorem jest Fundacja Liderzy Przemian. Realizatorem wizyt dla studentów jest Fundacja Borussia.
Absolwenci Programu STP często utrzymują kontakt z realizatorami wizyt, aby uzyskać wsparcie i wskazówki do realizacji projektów i działań podjętych w ramach ich zaangażowania w swoich społecznościach. Wielu absolwentów wskazywało na potrzebę kolejnego zaczerpnięcia inspiracji z Polski. Sygnalizowali potrzebę nowych pomysłów oraz wzmocnienia narzędzi pomagających efektywnie realizować projekty i wzmacniać sieci kontaktów wypracowanych w Polsce.
Stąd wziął się pomysł na organizację spotkania absolwentów, które byłoby nie tylko świętowaniem jubileuszu Programu, ale kolejnym impulsem dla ich aktywności. Dzięki wsparciu polskiego MSZ w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2019” możliwe było zrealizowanie dla grupy absolwentów wizyt ze wszystkich piętnastu roczników projektu „Polskie Inspiracje. Podniesienie kompetencji liderów w działaniach społecznych w Rosji, Białorusi i Ukrainie”. Dzięki temu do Polski przyjechało 75 absolwentów aktywnych w swoich środowiskach. Spotkanie z nimi było też okazją, by usłyszeć, czym jest dla nich Study Tours to Poland: