Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
30 czerwca 2011 w Warszawie liderzy 16 projektów nagrodzonych w konkursie „Studencki Projekt Społeczny” wzięli udział w szkoleniu, które pomoże im sprawnie zrealizować autorskie projekty wolontariackie. Konkurs już po raz drugi organizowany jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy. Wśród nagrodzonych znalazły się dwa projekty studentów lubelskich uczelni, które realizowane będą dla społeczności lokalnych w Kraśniku i w Niedrzwicy Dużej.
To już druga edycja konkursu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, adresowana tym razem do studentów z całej Polski. W pierwszej swoje projekty realizowali jedynie studenci Uniwersytetu Warszawskiego. W tegoroczne wakacje projekty realizowane będą przez blisko 90 wolontariuszy w różnych miejscowościach, małych i dużych na terenie kilku województw przez studentów z różnych uczelni, w tym dwa w województwie lubelskim. Charakter projektów obejmuje działania artystyczne, ekologiczne, edukacyjne, terapeutyczne, a odbiorcami działań jest 750 osób, w tym dzieci i młodzież, osoby niepełnosprawne, podopieczni domów dziecka oraz domów opieki społecznej, opiekunowie osób starszych. Łączna kwota przyznanych przez Fundację dotacji to 39 989,20 zł.
Projekt „Kraśnickim Szlakiem Ginących Zawodów” realizowany będzie przez czworo studentów pedagogiki Wydziału Zamiejscowego w Lublinie Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie i równocześnie mieszkańców powiatu kraśnickiego, na jego terenie. Grupa w składzie: Agnieszka Niedziałek (autorka i liderka projektu), Izabela Nowak oraz Hubert Nosek i Jacek Kałasz zorganizuje w okresie wakacji dla podopiecznych Stowarzyszenia "Perspektywy" - wychowanków Domu Dziecka i świetlicy socjoterapeutycznej w Kraśniku cykl 4 mini-wycieczek do miejsc, gdzie kultywowane są tradycje i ginące zawody. I tak, uczestnicy projektu odwiedzą garncarzy w Bęczynie, kowala i młynarza w Dzierzkowicach, wikliniarza w Kosinie oraz gospodarstwo agroturystyczne w Słodkowie Trzecim. W trakcie wyjazdów zwiedzą również miejsca atrakcyjne krajobrazowo i historycznie w okolicach Kraśnika, a także zorganizowane będą ogniska oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. Projekt zakończ się opracowaniem przez wolontariuszy i wydaniem ulotki informacyjno-promocyjnej projektu.
Reklama
Drugi z projektów autorstwa studentki Politechniki Lubelskiej Joanny Nowakowskiej (obecnie Tomaszewska) nosi tytuł „Wakacje od kuchni – zajęcia dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich” i jak nazwa wskazuje zgromadzi dzieci z terenu gminy Niedrzwica na kulinarnych warsztatach. Realizację projektu wspomagać będą studenci-wolontariusze współpracujący z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej, gdzie odbywać się będą zajęcia. Warsztaty połączone zostaną z zajęciami z zakresu zdrowego żywienia oraz savoir vivre-u. Uczestnicy zajmą się również zbieraniem lokalnych przepisów kulinarnych, zapisków i historii związanych ze sztuką kulinarną regionu w ramach akcji „Odkurzanie tradycji kulinarnych”. Efektem tego działania będzie opracowanie i wydanie folderu z przepisami na najsmaczniejsze gminne potrawy. Na zakończenie projektu zorganizowany zostanie piknik połączony z promocją folderu oraz wystawą kulinarną.
Realizacja obydwu wakacyjnych przedsięwzięć pozwoli stworzyć atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu dla tych, którzy pozostają w domach na czas wakacji. Formy zajęć i tematyka projektów umożliwiają połączenie wielu aspektów edukacyjnych, takich jak zdrowie i aktywność, historia i kultura, obyczaje i tradycje, przyroda i ekologia.
Pełna lista nagrodzonych projektów na stronie Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga w Warszawie www.kronenberg.org.pl
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.