Studenci będą zwalczać fake-newsy. Dołącz do nich!
Prawda czy fałsz? To pytanie zadawane coraz częściej przez internautów na całym świecie. W dobie powszechnego manipulowania informacją i rosnącego fenomenu "fake news" konieczne jest przeciwdziałanie dezinformacji. Dlatego właśnie powstał projekt "Open Source - Open Mind". Jego organizacją zajmują się studenci Uniwersytetu Warszawskiego, chcący wesprzeć zarówno twórców, jak i odbiorców treści.
Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych we współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog. W ich trakcie uczestnicy nauczą się rozpoznawania ,,fake-news" oraz przeciwdziałaniu ich skutkom.
25 marca ruszyła rekrutacja na profesjonalne warsztaty zamknięte, które poprowadzą eksperci z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Wziąć udział mogą młodzi twórcy treści i społecznicy, którzy oddziałują na swoje otoczenie. Warsztaty będą silnym bodźcem dla ich dalszego rozwoju zawodowego i osobistego.
Podsumowaniem projektu będzie ogólnodostępny poradnik, w którym zawarte zostaną najważniejsze informacje i wnioski z projektu “Open Source - Open Mind”. W jego tworzeniu mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy. Poradnik zostanie opublikowany w Internecie na zasadach ogólnodostępności.
Projekt "Open Source - Open Mind" działa w programie "UW: Inicjatywy dla otoczenia", który jest realizowany na Uniwersytecie Warszawskich w ramach programu Santander Universidades, realizowanym w Polsce przez Bank Zachodni WBK.
Do tej pory w ramach Projektu odbyły się:
- zamknięte seminarium na temat dezinformacji w regionie Europy Środkowej i Wschodniej z Niną Jankowicz, ekspertem Woodrow Wilson International Center for Scholars’ Kennan Institute. Zob. więcej.
- spotkanie otwarte na temat cyberbezpieczeństwa państwa. Gościem specjalnym był płk dr hab. inż. Piotr Dela. Zob. więcej.
Źródło: inf. nadesłana