28 czerwca 2012 Minister Pracy i Polityki Społecznej powołał 20 członków Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji. Pięciu z nich reprezentuje stronę samorządową. Oto oni:
Urodził się 22 czerwca 1967 r. w Katowicach. Jest inżynierem budownictwa lądowego oraz magistrem ekonomii.
Aktywność obywatelską rozpoczynał w latach 80. w niezależnym ruchu harcerskim oraz podziemnej "Solidarności". W latach 1988-1992 współtworzył Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Od 1991 zaangażował się w działalność Polskiej YMCA (Young Men's Christian Association) na terenie Gdyni. Był jej dyrektorem programowym, a później prezesem. Od 1995 do 1997 r. był członkiem Zarządu European Alliance of YMCA z siedzibą w St. Gallen w Szwajcarii i odpowiadał za rozwój organizacji, w szczególności w krajach byłego ZSRR.
W latach 1994 - 1996 w ramach Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, prowadził kompleksowe badania potrzeb szkoleniowych III sektora, a następnie szkolenia dla organizacji pozarządowych w Polsce. Od 1996 do 1999 r. był dyrektorem programowym Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Koordynował i prowadził szkolenia w ramach projektów wsparcia sektora obywatelskiego i samorządów w Polsce i krajach Europy środkowo-wschodniej: na Węgrzech, w Chorwacji, na Litwie, w Ukrainie, Gruzji, Armenii, Jugosławii, Macedonii, Mongolii.
Od 1994 r. związany jest z gdyńskim samorządem. Był pełnomocnikiem prezydenta ds. organizacji pozarządowych. Jest inicjatorem i autorem pierwszego w Polsce, modelowego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. To nowatorskie rozwiązanie, nazywane "modelem gdyńskim" zostało nagrodzone w konkursie PHARE - "Innowacje lokalne w gminach" oraz w konkursie European Public Sector Award i stało się wzorem dla wielu polskich miast. Od 1999 roku Członek Zarządu Miasta. Obecnie jest wiceprezydentem Gdyni ds. innowacji. Odpowiada za projekty współfinansowane ze środków UE, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, aktywizację seniorów, pomoc społeczną, ekonomię społeczną, rewitalizację, administrację architektoniczno-budowlaną, ochronę środowiska, park naukowo-technologiczny.
Jest przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Gdyńskiej Rady ds. Seniorów.
Autor kilkunastu książek i kilkudziesięciu artykułów publikowanych w Polsce i zagranicą, dotyczących społeczeństwa obywatelskiego, administracji publicznej, partycypacji społecznej, organizacji pozarządowych, ekonomii społecznej. Jest również autorem ekspertyz, opracowań i raportów zlecanych między innymi przez: Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Instytut Spraw Publicznych, Fundację im. Stefana Batorego, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, International Youth Foundation, United States Agency for International Development (US AID), Związek Miast Polskich, East Europe Democratic Centre.
Jest laureatem nagród i wyróżnień przyznanych przez organizacje pozarządowe za działalność na rzecz sektora obywatelskiego (między innymi Ambasador SM oraz Polityk Przyjazny Osobom Bezdomnym). Za całokształt aktywności obywatelskiej został, jako pierwsza osoba w Polsce, uhonorowany Nagrodą Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za "wybitne osiągnięcia w budowaniu demokracji lokalnej". Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, rozwoju demokracji i samorządności, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej decyzją Prezydenta RP odznaczony w 2009 r. Złotym Krzyżem Zasługi.
Marek Mazur – Związek Województw RP
Urodził się w 16 lipca 1956 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Łodzi (kierunek: Zarządzanie w administracji publicznej) oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (kierunek: Zarządzanie i marketing). Od 1983 roku pracował w Radzie Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Piotrkowie Trybunalskim, a w latach 1991-1999 był Przewodniczącym Rady. Od roku 2000 do 2003 był zastępcą przewodniczącego Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Łodzi, zaś od 2004 do chwili obecnej jest jej przewodniczącym. Od 2004 jest również członkiem Prezydium Krajowego Zrzeszenia LZS. Od roku 2011 pełni funkcję dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Łodzi. W 2011 został delegatem Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, będącego ciałem doradczym Rady Europy.
Inne funkcje zawodowe i społeczne:
- przewodniczący Rady Nadzorczej "Geotermia Uniejów Sp. z o.o." w Uniejowie,
- przewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim,
- honorowy członek Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego im. Św. Jerzego,
- członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
- członek Towarzystwa Przyjaciół Spały.
Od listopada 2006 roku jest radnym Sejmiku Województwa Łódzkiego i od początku pełni funkcję Przewodniczącego Sejmiku (drugą kadencję z rzędu).
Marek Tramś – Związek Powiatów Polskich
Magister historii, ukończył Wyższa Szkołę Pedagogiczną w Zielonej Górze. Z zawodu nauczyciel. W latach 1990 – 1999 dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Polkowicach, wcześniej Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Funkcję Starosty Polkowickiego pełni nieprzerwanie od stycznia 1999 r. Jako współtwórca powiatu polkowickiego, czynnie uczestniczył we wdrażaniu kolejnych etapów reformy samorządowej. Od 1999 roku radny powiatowy pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej kadencji.
Jest inicjatorem i założycielem, a obecnie prezesem Związku Powiatów Polskich. Od 1999 r. zasiada we władzach ZPP jako wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej, a od 2003 r. jako jej przewodniczący. Ciesząc się dużym autorytetem w środowisku samorządowym, w kwietniu 2007 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego został wybrany na wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich. Z ramienia Związku Powiatów Polskich został wybrany na delegata Komitetu Regionów UE w Brukseli. Marek Tramś pełni również wiele funkcji społecznych. Od 1986 r. czynnie działa w strukturach harcerskich. Jest niezawodnym instruktorem, ambasadorem dzieci i młodzieży, szczerym i prawdziwym orędownikiem idei harcerskiej. Od lat pełni zaszczytną funkcję Przewodniczącego Rady Przyjaciół Harcerstwa w Polkowicach. Za działalność tę został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP.
Marek Tramś to również człowiek wielkiego serca. Jako założyciel i członek stowarzyszenia charytatywnego „Żyć Godnie”, w którym przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego, skupił wokół siebie liczne grono wolontariuszy, pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych. Za całokształt swojej działalności otrzymał z rąk Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.
Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec, ale obecnie najszczęśliwszy dziadek dwóch wnuków Robercika i Alanka.
Marcin Wojdat – Unia Metropolii Polskich
Urodził się 19 czerwca 1973 r. w Warszawie. Jest socjologiem, absolwentem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Pierwsze kroki w aktywności obywatelskiej rozpoczynał w harcerstwie w latach 80. Był drużynowym, komendantem szczepu, komendantem hufca oraz naczelnikiem organizacji - Stowarzyszenie Harcerskie.
Tuż po studiach rozpoczął pracę w III sektorze: na początku w Stowarzyszeniu na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, a następnie przez sześć kolejnych lat prowadził Fundację Bank Żywości w Warszawie. W okresie tym współpracował również z licznymi organizacjami pozarządowymi przy realizacji poszczególnych projektów, m.in. z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Federacją „MAZOWIA”, Federacją „WRZOS”, Stowarzyszeniem KLON/JAWOR. W 2003 roku zostaje przewodniczącym Rady Opiekuńczej dla Bezdomnych przy Prezydencie m.st. Warszawy, a w 2005 roku przewodniczącym warszawskiego Forum Dialogu Społecznego. W latach 2004 – 2006 aktywnie uczestniczy w tworzeniu i rozwijaniu w Warszawie systemu współpracy z organizacjami pozarządowymi opartego na Komisjach Dialogu Społecznego i Forum Dialogu Społecznego.
Pracę nad rozwojem tego systemu kontynuuje w samorządzie, do którego trafia w kwietniu 2006 roku po wygranym konkursie na funkcję pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi (pełnomocnikiem jest do dnia dzisiejszego). W 2008 roku organizuje, na zlecenie Prezydenta Miasta, Centrum Komunikacji Społecznej i zostaje jego dyrektorem. Do zadań tego biura należą m.in. wzmacnianie i koordynacja konsultacji społecznych, koordynacja współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz prowadzenie badań i analiz.
Jest żonaty. Ma córkę i syna.
Redakcji ngo.pl nie udalo się pozyskać notki biograficznej Pawła Tomczaka. Gdy tylko ją uzyskamy - informacja zostanie uzupełniona.
Pobierz
-
201207091109280995
785785_201207091109280995 ・38.72 kB
-
nie wymaga uzupłenienia. mb
785792_201207091122590744 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna