28 czerwca 2012 Minister Pracy i Polityki Społecznej powołał 20 członków Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji.
Przedstawiamy członków i członkinie strony pozarządowej RDPP.
Krzysztof Balon – Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (współprzewodniczący RDPP)
Urodził się w 1955 r. w Krakowie. Ukończył podyplomowe studia zarządzania społecznego w Berlinie i Krems (Austria).
Jest sekretarzem Rady Programowej Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) i wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci przeciw Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu (EAPN).
Jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
Jako dyrektor Stowarzyszenia EUROSOZIAL zajmuje się współpracą organizacji pozarządowych działających w sferze polityki społecznej z Polski, Niemiec i in. krajów europejskich.
Brał udział w pracach nad Ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a także nad narodowymi strategiami rozwoju społecznego oraz Europa 2020.
Był także członkiem RDPP w poprzednich kadencjach.
Posiada wieloletnie doświadczenia w dziedzinie zarządzania organizacjami pozarządowymi oraz realizacji europejskich projektów w dziedzinie polityki społecznej i zwalczania wykluczenia społecznego.
Odznaczony m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
Paweł Dębek – Dolnośląska Rada ds. Młodzieży
Założyciel i prezes Instytutu Edukacji Społecznej, współtwórca i przewodniczący Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży.
Socjolog, absolwent Szkoły Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Szkoły Psychoterapii przy Ośrodku Edukacji Psychologicznej, Studium Socjoterapii, szkoleń z zakresu ustawień systemowych i metodyki zarządzania projektami.
Od ponad 10 lat prowadzi szkolenia dla młodzieży i dorosłych. Pracuje w Polsce i za granicą dla organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i biznesu. Autor innowacyjnych programów z zakresu treningu trenerów oraz szkolenia liderów i animatorów społecznych. Koordynator wieloletnich projektów w obszarze animacji lokalnych społeczności o charakterze międzynarodowym. Członek rządowego Zespołu ds. Młodzieży, kierowanego przez Szefa Doradców Premiera RP, Ministra Michała Boniego (2010 – 2011). W wyniku prac tego Zespołu powstał raport Młodzi 2011. Autor dokumentów strategicznych z zakresu polityki młodzieżowej dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (2010).
Michał Ludwikowski – Fundacja Rozwoju
Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Od lat związany z działalnością organizacji pozarządowych, jest prezesem zarządu Fundacji Rozwoju. Jednym z jego głównych obszarów zainteresowania jest współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, jest redaktorem naczelnym miesięcznika pt. "Gospodarz - poradnik samorządowy", będącego oficjalnym pismem Krajowego Związku Sołtysów RP. W swojej działalności skupia się na wyrównywaniu szans oraz kreowaniu możliwości doskonalenia i przekwalifikowania zawodowego osób pochodzących z regionów wiejskich.
Cezary Miżejewski – Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych
Urodził się w 1964 r., polityk społeczny, spółdzielca. Aktywność społeczną rozpoczął jako działacz związków zawodowych w latach 80. Po 1990 r. współtworzył pierwsze niepubliczne pośrednictwo pracy – Biuro Ochrony Pracy NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze. Był również ekspertem Komisji Krajowej ds. bezrobocia. Od 1993 r. poseł na Sejm RP, członek Koła Parlamentarnego PPS. Uczestniczył w pracach Komisji Polityki Społecznej oraz kierował komisją nadzwyczajną ds. polityki regionalnej. Od 1997 do 2000 był stałym doradcą sejmowej Komisji Polityki Społecznej, kierował również biurem posłów i senatorów związkowych OPZZ. Współtworzył związek zawodowy "Konfederacja pracy", zrzeszający pracowników supermarketów, firm ochroniarskich i innych grup dotychczas niezrzeszonych,. negocjował i uczestniczył w okupacjach Ministerstwa Pracy, wspierając pracowników zakładów azbestowych i strażaków zakładowych straży pożarnych. Był ekspertem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, uczestnicząc w negocjacjach i okupacji Ministerstwa Zdrowia.
Po 2001 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, kolejno: jako doradca ministra Jerzego Hausnera, dyrektor Departamentu Rynku Pracy, a następnie podsekretarz i sekretarz stanu. Był współautorem ustaw o zatrudnieniu socjalnym, o spółdzielniach socjalnych. Po 2005 r. został zatrudniony przez Grażynę Gęsicką w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego jako radca ministra odpowiedzialny za problematykę rynku pracy i integracji społecznej. W 2009 r. zakończył przygodę z administrację, podejmując działalność spółdzielczą. Jako pracownik Spółdzielni Socjalnej „Opoka” w Kluczach chce dać świadectwo, że się uda. Obecnie kieruje również Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych. Ponadto reprezentuje stronę związkową w Zespole ds. rozwiązań systemowych ekonomii społecznej. Jest współautorem projektu Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Od lat działa w zarządzie Uczniowskiego Klubu Sportowego „Kamionek” na Pradze Południe. Nie określiłby się jednak jako działacz pozarządowy, jest raczej propaństwowym obywatelskim socjalistą.
Małgorzata Sinica – Związek Harcerstwa Polskiego
Jest Naczelnikiem Związku Harcerstwa Polskiego w Głównej Kwaterze ZHP.
Magister farmacji, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, studiów podyplomowych „Trening Kadr Menedżersko-Kierowniczych” na Politechnice Gdańskiej oraz studiów podyplomowych „Kierownik Projektów Unijnych” w Agencji Rozwoju Pomorza. Zawodowo pracuje na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży w dużej firmie farmaceutycznej.
Od 1987 r. jest instruktorką ZHP. Wieloletnia komendantka Hufca ZHP Gdańsk - Śródmieście, zastępczyni komendanta Chorągwi Gdańskiej, współtwórczyni Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej.
W latach 1997-2005 była członkinią Rady Naczelnej ZHP. Jako członkini komisji programowo-metodycznej Rady Naczelnej ZHP współtworzyła m.in. nowy system metodyczny ZHP oraz system stopni instruktorskich. Uczestniczyła w pracach zespołu opracowującego Strategię ZHP do roku 2009.
ks. Robert Sitarek – Polska Rada Ekumeniczna
Urodził się 15 listopada 1966 r. w Warszawie. Teologię studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w latach 1986-1991.
Praktyki kandydackie odbywał w Parafiach w Elblągu, Wrocławiu, Warszawie i Mikołajkach. 27 listopada 1994 roku, został ordynowany w warszawskiej Parafii niebowstąpienia Pańskiego przez bp Jana Szarka.
Po ordynacji pełnił funkcję wikariusza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kłodzku, a następnie objął obowiązki proboszcza administratora parafii. Funkcję tę sprawuje do dziś.
Od 1999 roku jest dyrektorem Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra (d.CeKIRON) we Wrocławiu. Posiada licencję zarządcy nieruchomości, ukończył kurs pośrednika w obrocie nieruchomościami, studia podyplomowe w zakresie zarządzania w pomocy społecznej, kurs dla kandydatów na głównych księgowych. Ukończył szkolenie w zakresie zarządzania w służbie zdrowia. Brał udział w hospitacji licznych placówek diakonijnych na terenie Niemiec.
W 2011 został wybrany do Konsystorza Kościoła.
Żonaty, ma dwóch synów.
Ks. Stanisław Słowik – Caritas Diecezji Kieleckiej
Urodził się w 1960 r. w Pilicy. Ukończył studia doktoranckie z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także zarządzanie i marketing w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu.
Od 23 lat jest dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej, w której nadzoruje funkcjonowanie 60 różnych placówek pomocy w dziedzinie usług medycznych, pomocy społecznej, wychowania dzieci i młodzieży oraz aktywizacją bezrobotnych i pomocą bezdomnym. Zorganizował sieć ok. 60 placówek charytatywnych w województwie świętokrzyskim i małopolskim.
Jest autorem wielu opracowań z dziedziny bezdomności, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu itp. Był inspiratorem i twórcą wielu organizacji pozarządowych w województwie świętokrzyskim i w Małopolsce. Jest członkiem władz m.in. kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu czy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Współtwórca i koordynator jednego z zadań w Projekcie Systemowym MPiPS pod nazwą "Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej".
Wykładowca na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach z tematyk obejmujących następujące zagadnienia "Rola organizacji pozarządowych", "Rola III sektora w ochronie zdrowia", "Podstawy doradztwa zawodowego, zatrudnienia i społecznej integracji osób niepełnosprawnych".
Teresa Tiszbierek – Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym w Instytucie Nauk Społecznych, Instytucie Nauk Pedagogicznych, Instytucie Historii oraz Instytucie Sztuki. Jest absolwentką również Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Obecnie Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej - społecznej organizacji pozarządowej o ogólnopolskim zasięgu, dużym zróżnicowaniu środowiskowym, społecznym i kulturalnym. Związek OSP RP jest również organizacją pożytku publicznego.
Poprzez udział w realizacji podstawowych zadań statutowych brała udział w realizacji wielu przedsięwzięć i projektów o różnym zasięgu i zakresie działania, które dotyczyły m.in.: ochrony środowiska, wspierania inicjatyw obywatelskich, pracy z dziećmi i młodzieżą, aktywizowania środowisk wiejskich, realizacji wielu przedsięwzięć oświatowych, kulturalnych i sportowych, wspierania rozwoju społeczności lokalnych, promowania równouprawnienia płci poprzez aktywizowanie kobiet szczególnie w środowiskach wiejskich, wzmacnianie więzi społecznej i lokalnej, kreowanie współpracy zagranicznej.
Brała udział w pracach Sejmowej Podkomisji Stałej ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz w pracach legislacyjnych nad ustawą o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Jest stałym członkiem Międzynarodowej Komisji Młodzieży CTIF - International association of fire and rescue service, gdzie analizowane są sprawy związane z dziećmi i młodzieżą w całej Europie, a szczególnie ich wychowaniu ku bezpieczeństwu.
Brała udział w realizacji projektu "Internetowe Centra Edukacyjno-Oświatowe na Wsi" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Łukasz Waszak – Sieć organizacji pozarządowych SPLOT
Urodził się w 1977 roku, absolwent kierunku prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Od 1997 roku związany z łódzkim sektorem pozarządowym. Jest członkiem założycielem m.in. Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Łodzi. Od 1999 roku prezes i członek zarządu Centrum OPUS, od 2006 roku członek zarządu Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego, w latach 2006-2009 członek zarządu Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.
Trener, członek Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, W latach 2003-2009 trener, doradca w Krajowym i Regionalnym Ośrodku Europejskiego Funduszu Społecznego, członek podkomitetu Monitorującego POKL w województwie łódzkim.
Od czerwca 2011 członek Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W Centrum OPUS odpowiada za współpracę z administracją samorządową, w latach 2010-2011 współkoordynował grupą roboczą ds. opracowania modelu współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych z ramienia Sieci SPLOT w ramach projektu systemowego Model Współpracy.
Jan Jakub Wygnański – Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia
Urodził się w 1964 r. w Warszawie. Ukończył wydział socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, był także stypendystą Uniwersytetu Yale w USA.
W latach 80. współtworzył ruch samokształceniowy warszawskich liceów oraz niezależne wydawnictwo Pokolenie. Działał w strukturach Solidarności oraz w Komitetach Obywatelskich. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.
Od początku lat 90. działa w organizacjach pozarządowych. Jest m.in. współtwórcą Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, współzałożycielem Fundacji "Bez względu na Niepogodę", twórcą Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych prowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor oraz portalu www.ngo.pl. Związany był również m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją im. Stefana Batorego oraz Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Obecnie jest prezesem Zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA.
Działał w licznych organizacjach międzynarodowych, w tym przez 6 lat był członkiem zarządu CIVICUS – Global Alliance for CivicParticipation. Obecnie jest członkiem Zarządu Fundacji TechSoup.
Był członkiem i współprzewodniczącym Rady Działalności Pożytku Publicznego I i III kadencji. Uczestniczył we wszystkich etapach prac nad Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jest współtwórca ważnych dla sektora przedsięwzięć m.in. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz pierwszych edycji nagrody Dobroczyńca Roku.
Jest m.in. laureatem Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego (w 1999 r), przyznawanej za krzewienie idei służby publicznej, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, nagrody Totus Tuus oraz Orderu Kapituły Dnia Stałego.
Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej TVP. Nigdy nie był członkiem żadnej z partii politycznych.
Jest żonaty, ma córkę i dwóch synów. Mieszka w Warszawie.
Pobierz
-
201207091109280995
785785_201207091109280995 ・38.72 kB
-
201207091126200733
785793_201207091126200733 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna