Co najmniej 45 059 Palestynek i Palestyńczyków oraz 1586 osób po stronie Izraela zginęło od początku eskalacji konfliktu w Strefie Gazy. Ciągłym celem ataków jest służba zdrowia: w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu była ona atakowana w tym okresie 1248 razy[1]. Polska Misja Medyczna nieustannie wspiera działanie szpitala al-Aksa w Dajr al-Balah oraz prowadzi kliniki mobilne na Zachodnim Brzegu.
Na początku grudnia w Strefie Gazy częściowo funkcjonowało 17 z 36 tamtejszych szpitali oraz zaledwie 50 ze 136 przychodni[2]. Dostęp do służby zdrowia jest znacznie ograniczony: wiąże się to przede wszystkim z ciągłymi atakami i bombardowaniami, których celem niejednokrotnie są właśnie obiekty medyczne.
– Trudno mówić o przypadku. Od początku eskalacji, na palestyńskich terytoriach okupowanych służba zdrowia jest atakowana średnio 3 razy dziennie - komentuje Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu pomocy humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej – Nasze kliniki na Zachodnim Brzegu i lekarze jeżdżący zmianowo do szpitala w Dajr al-Balah mają za zadanie odpowiadać na problem z dostępem do opieki zdrowotnej. Ale przy takiej skali konfliktu i braku widoków na zawieszenie broni, wciąż wiele osób pozostanie bez jakiejkolwiek pomocy.
Lekarze Polskiej Misji Medycznej w szpitalu al-Aksa w Dajr al-Balah przyznają wprost: planowane zabiegi są odłożone w nieokreśloną przyszłość, starcza czasu tylko na nagłe operacje związane z obrażeniami od ostrzałów, bombardowań i odłamków. A przecież wojna nie oznacza, że ludzie przestali chorować na inne choroby: WHO szacuje, że na terenie Strefy Gazy żyje przynajmniej 45 tysięcy osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, ponad 60 tysięcy chorych na cukrzycę i nawet 650 tysięcy pacjentów z podwyższonym ciśnieniem.
– A przecież to nie koniec listy: są jeszcze tysiące osób chorych na raka i całkowicie zaburzona diagnostyka tych, u których być może właśnie teraz rozpoczynają się poważne, przewlekłe choroby – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – Na terenie Strefy Gazy przebywa też około 50 tysięcy kobiet w ciąży. Nie ma szans, by dostały one należytą opiekę medyczną.
Według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy, od początku eskalacji konfliktu zginęło ponad 45 tysiące Palestynek i Palestyńczyków. Szacuję się, że około 75-80% to ofiary cywilne. Według danych rządu Izraela, po stronie izraelskiej zginęło 1586 osób, z czego 51% to cywile, którzy zginęli w ataku z 7 października 2023 roku.
Wspieraj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu:
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/wplacam/
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 40 1030 1508 0000 0008 2378 3004
· załóż własną zbiórkę na platformie http://misjapomoc.pmm.org.pl
Źródło: Polska Misja Medyczna