Centrum Aktywizacji Lokalnej - młode Stowarzyszenie w Kraśniku realizuje projekt finansowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii pt. Dzieci Ulicy, którego główną ideą jest praca z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem społecznym metodą streetworkingu.
Kontakt dzieci i młodzieży z grupy wysokiego ryzyka z pedagogami ulicznymi będzie dużą szansą na podjęcie działań pomocowych. Pedagodzy ulicy dotrą tam, gdzie nie dociera profesjonalna pomoc psychologów, pedagogów, świetlic i innych instytucji. Będą prowadzić oni zajęcia kulturalne, sportowe, kontrolować i modyfikować sposoby spędzania wolnego czasu. Swoim działaniem obejmą również najbliższe środowisko dziecka – rodziców lub opiekunów oraz jednostki pomocy społecznej i szkoły.
Streetworkerzy na początku maja stworzyli małe 4-5 osobowe grupy, by później razem z nimi wychodzić do muzeum, na basen, do kina i spędzać razem czas. Działania będą prowadzone na ulicach głównie Młyńskiej i Kolejowej przez 4 streetworkerów. Pracę pedagogów ulicy wspierają "weterani" streetworkingu, którzy również szkolili naszych streetworkerów - Andrzej Orłowski i Tomasz Szczepański ze Stowarzyszenia GPAS w Warszawie.
Specyfikę pracy streetworkerów określa Przewodnik Metodologiczny dla pedagogów Ulicy „Dziecko na ulicy” wydany przez Stowarzyszenie GPAS.
Źródło: Centrum Aktywizacji Lokalnej