Organizacje pozarządowe niechętnie inwestują pieniądze, które mają w swoich skarbonkach, np. z darowizn, działalności gospodarczej. Jak twierdzą specjaliści, taki stan rzeczy wynika także z tego, że Polacy i Polki mają niską wiedzę o finansach i inwestowaniu pieniędzy. A szkoda, bo pieniądze warto pomnażać - niektóre oganizacje na to stać.
Tylko 25% inwestuje posiadane pieniądze. Pozostałe podają, że brak inwestycji wynika głównie ze zbyt małych środków, jakimi dysponują. Dane te wynikają z ogólnopolskiego badania CBOS o zakresie wiedzy dotyczącej bezpiecznego zarządzania finansami, przeprowadzonego wśród organizacji i samorządów lokalnych na zlecenie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).
Wiedza o tym, jak inwestować finanse pomogłaby budować stabilność trzeciego sektora - obecnie większość fundacji i stowarzyszeń jest finansowo uzależniona od dotacji z administracji publicznej. Gdyby w odpowiednim momencie rozwoju umiały zainwestować pieniądze służyłoby to dobrze celom społecznym.
Jak dobrze inwestować
Poniżej jeden z nich, zachęcający do podnoszenia kompetencji finansowych w organizacjach.
Wiecej na ten temat także w publikacji „Dobrze Inwestuj w dobro!”, stworzonej przy wsparciu merytorycznym dr Ewy Balcerowicz. Znajdują się w niej cenne wskazówki zarówno dla organizacji, które dopiero zaczynają swoją działalność w trzecim sektorze, jak i dla tych, które są w nim obecne od lat. Publikację można pobrać kilkając na górze, po prawej stronie ekranu.
Dobre fundusze wieczyste
Więcej o tym, jak założyć fundusz wieczysty: http://funduszwieczysty.pl