Szkolenie „Strażników Rzek WWF”. Pierwsze takie szkolenie w Polsce odbyło się 17 listopada we Wrocławiu, w którym wzięło udział 20 wybranych z Dolnego Śląska przedstawicieli różnych środowisk: urzędników, działaczy społecznych, naukowców, przyrodników, edukatorów i "wodniaków".
Strażnicy rzek WWF
Szkolenie „Strażników Rzek WWF”. Pierwsze takie szkolenie w Polsce odbyło się 17 listopada we Wrocławiu, w którym wzięło udział 20 wybranych z Dolnego Śląska przedstawicieli różnych środowisk: urzędników, działaczy społecznych, naukowców, przyrodników, edukatorów i "wodniaków". Strażnicy będą obserwować rzeki i strumienie w swojej najbliższej okolicy. Ich zadaniem będzie monitorowanie i reagowanie na zaśmiecenie czy nielegalny zrzutu ścieków oraz zgłaszanie takich sytuacji do odpowiednich służb - informuje Marek Elas, specjalista ds. ochrony ekosystemów rzecznych z Fundacji WWF Polska, organizator szkolenia. Ważnym problemem, którym będą zajmować się także "Strażnicy Rzek" to niszczenie naturalnego charakteru rzek poprzez ich kanalizowanie i przegradzanie. Podczas szkolenia uczestnicy zdobyli wiedzę teoretyczną oraz praktyczną.
Wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski - uczestnik szkolenia - potwierdza, że na Dolnym Śląsku problem zanieczyszczania rzek i ich regulacji jest ogromny - niszczone są najcenniejsze przyrodniczo doliny rzeczne, ograniczane są tereny zalewowe przez zabudowę. Rzeki zanieczyszczane są pestycydami, herbicydami i nawozami. Kanalizacja rzek również zwiększa ryzyko powodziowe o czym nie są informowani mieszkańcy. Strażnicy Rzek zajmą się również nieszczelną kanalizacją, która jest źródłem zatrucia rzek. Zaśmiecanie rzek to nie tylko lokalny problem, bo z rzekami odpady wpływają do Bałtyku, gdzie się kumulują zatruwając morze powodując eutrofizację i powstawanie tzw. pustyń siarkowo-wodorowych na dnie morza. 80% zanieczyszczenia Bałtyku pochodzi właśnie z rzek. Problem ten (marine litter) narasta w skali świata, zagrażając życiu wszystkich mórz i oceanów na całej Ziemi - dodaje Dominik Dobrowolski. (fotorelacja ze szkolenia na http://www.cycling-recycling.eu/aktualnosci/straznicy-rzek-wwf )
Według szacunków fundacji WWF Polska co najmniej 80% krajowych rzek zostało już przekształconych przez człowieka, pozostałe można jeszcze wspólnie ocalić. Chętni do udziału w kolejnych szkoleniach na Strażników Rzek, powinni zgłosić się mailowo, pisząc na adres: straznicy@wwf.pl.
Źródło: Dominik Dobrowolski