Centrum Integracji Społecznej przedstawia strategię Modelu wsparcia - narzędzia aktywizacji społecznej i zawodowej, które zwiększa szanse na skuteczne wyswobodzenie się z sytuacji przemocowej kobiet powyżej 50 r.ż.
Testowanie pomysłu
Testujemy Model wsparcia, który zakłada partnerską współpracę publicznymi i niepublicznymi instytucjami pomocy i integracji społecznej i przedsiębiorcami. Opracowany model dotyczy skutecznej współpracy z niezatrudnionymi kobietami 50+, które doświadczają przemocy w środowisku domowym. Ma on stanowić oczekiwane przez Zespoły interdyscyplinarne narzędzie aktywizacji społecznej i zawodowej, które zwiększa szanse na skuteczne wyswobodzenie się z sytuacji przemocowej. O Zastosowanie modelu umożliwi rozwiązanie problemów i wejście na rynek pracy grupie zagrożonej wykluczeniem społecznym. Usamodzielnienie się ekonomiczne kobiet wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie rodziny, w których ma miejsce przemoc. Kobiety uczestniczące w projekcie pozytywnie „zamodelują” radzenie sobie w bardzo trudnej sytuacji i tym samym zaktywizują inne osoby doświadczające przemocy w rodzinie.
Testowany Model wsparcia jest efektem współpracy partnerstwa Gminy Wrocław (realizowanego przez Centrum Integracji Społecznej we Wrocławiu) - publicznej jednostki, wrocławskiego oddziału Centrum Praw Kobiet (organizacji pozarządowej) oraz Biurowita Sp. z o.o. (przedsiębiorcy).
Koordynatorzy wsparcia – oś modelu
Program zmiany
W ciągu 3 miesięcy uczestniczki otrzymują wsparcie terapeutyczne i szkoleniowe (listopad 2013-styczeń 2014), a w jego ramach:
- wsparcie terapeutyczne "Nowa-Ja", które obejmuje trening przeciw wyuczonej bezradności, grupę wsparcia, indywidualne poradnictwo prawne oraz psychologiczne,
- program szkoleniowy: „Szkolenia-rozwój-praca", który obejmuje: warsztat kompetencji osobistych i społecznych, warsztat poruszania się po rynku pracy, szkolenie komputerowe, sposób ubierania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i w miejscu pracy, konsultacje indywidualne z psychologiem i doradcą kariery, konsultacje indywidualne i zakupy zestawu odzieży na rozmowę kwalifikacyjną,
- uczestniczki otrzymuję również stypendium szkoleniowe za udział w szkoleniach grupowych, bilety na przejazdy MPK oraz poczęstunek.
- 3 miesięczną praktykę zawodową u przedsiębiorcy (śr. 40 godz. tygodniowo w okresie luty-kwiecień 2014), za którą otrzymują stypendium.
Przez cały czas uczestniczki są pod opieką Koordynatora Wsparcia, który dostosowuje swoją pomoc do ich indywidualnych potrzeb w czasie szkoleń oraz pomaga zaadaptować się w miejscu praktyk.
Uzasadnienie modelu:
Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że problemem jest niska efektywność instytucjonalnego systemu pomocy oraz narastające zjawisko przemocy wobec kobiet. Aby korzystać z oferowanej dotychczas pomocy, ofiary przemocy musiałyby być trwale zmotywowane do zmiany swojej sytuacji, wykazywać dostateczną aktywność i determinację w korzystaniu z zasobów instytucjonalnych , aby zwiększyć swoje szanse na wyswobodzenie się z sytuacji przemocowej. Skuteczna pomoc członków Zespołów interdyscyplinarnych jest tym trudniejsza, gdy przemocy doświadczają kobiety niezatrudnione, będące w starszym wieku (powyżej 50 r.ż.) i niejednokrotnie uzależnione ekonomicznie od agresora.
Wypracowany model ma służyć jako narzędzie:
- aktywizacji niezatrudnionych kobiet po 50 r. ż. doświadczających przemocy, dedykowanym gminnym zespołom interdyscyplinarnym,
- wzmacniającym współpracę publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie,
- podnoszącym efektywność wsparcia udzielanego przez gminne zespoły interdyscyplinarne,
- integrującym i scalającym działania instytucji pomocy społecznej (IPS) oraz włączającym w nie sektor prywatny,
- zwiększającym udział NGO w aktywne rozwiązywanie problemów społecznych,
- zwiększającym szanse osób doświadczających przemocy domowej na skuteczne wyswobodzenie się z sytuacji przemocowej oraz aktywizującym je społecznie i zawodowo.
ul. Strzegomska 49
53-611 Wrocław tel. 71/782 35 17 e-mail: alina.radziuk@cis.wroclaw.pl
Projekt Model Wsparcia jako innowacyjne narzędzie wzmacniające współpracę publicznych i niepublicznych instytucji pomocy społecznej oraz przedsiębiorców dedykowane gminnym zespołom interdyscyplinarnym jest współfinansowany z środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet I. Zatrudnienie i integracja społeczna Działanie 1.2. Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej
Źródło: Centrum Integracji Społecznej