Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom od lat zajmuje się rozwojem dogoterapii w Polsce. Dzięki swojej miłości do zwierząt i pasji w pomaganiu ludziom, powstają coraz to nowe pomysły odpowiadające na potrzeby rynku w dziedzinie terapii - zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i dzieci. W ramach inicjatywy Erasmus+ powstał projekt mający na celu poprawę jakości kształcenia oraz wzrostu profesjonalizmu pracowników działających w zakresie dogoterapii.
Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom od 2014 współpracuje z europejskimi organizacjami i instytucjami zajmującymi się terapią z udziałem psów.
Nasi partnerzy w projekcie:
• Freiburger Institut für tiergestützte Therapie In Trägerschaft von „Hunde begleiten Leben e.V.“
• AntrozoologiSenteret AS
• Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie
• abif - wissenschaftliche Vereinigung für Analyse, Beratung und interdisziplinäre Forschung
Dogoterapia staje się w Europie coraz bardziej powszechną formą terapii osób z niepełnosprawnością. Zajęcia z udziałem psów są wykorzystywane także przez pedagogów do celów edukacyjnych oraz przez lekarzy na oddziałach szpitalnych. Psy wspomagają także proces resocjalizacji w więzieniach i domach poprawczych. Mimo tak szerokich zastosowań, w dalszym ciągu brakuje jednolitych norm dotyczących wyszkolenia dogoterapeuty, nie ma także standardów pracy psów.
W każdym z państw członkowskich standardy wyznaczają organizacje pozarządowe, występują więc znaczące różnice w obrębie każdego z krajów a także między krajami. Standaryzacja pracy terapeuty oraz wyszkolenia psa są kluczowe dla skuteczności terapii i bezpieczeństwa zajęć. Wspólny i klarowny system certyfikacji ma wpływ także na profesjonalizację pracy dogoterapeutów. Poprzez ukończenie odpowiednich kursów i możliwość legitymowania się odpowiednimi uprawnieniami, potwierdzającymi wiedzę i umiejętności niezbędne do takiej pracy, dogoterapeuta staje się konkurencyjny na rynku pracy.
Celem projektu jest opracowanie standardów szkolenia dogoterapeutów. Certyfikowani dogoterapeuci będą się cieszyć większym zaufaniem ze strony pedagogów, lekarzy, rehabilitantów, czy też innych podmiotów zainteresowanych, co zaowocuje częstszą i stabilniejszą współpracą. Aby opracować taki standard szkolenia przeprowadzone zostaną badania stanu faktycznego, a następnie, na podstawie wiedzy partnerów, opracowane zostaną wytyczne do pracy zespołów człowiek-pies.
Na podstawie wytycznych eksperci przygotują podręcznik i kurs blended-learning, mający na celu przygotowanie specjalistów do pracy z własnym psem podczas zajęć terapeutycznych i edukacyjnych. Kurs oferowany przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom jest wynikiem międzynarodowej współpracy grupy ekspertów posiadających wieloletnie doświadczenie zarówno w szkoleniu psów jak i w prowadzeniu zajęć terapeutycznych i edukacyjnych z udziałem psów i innych zwierząt.
Profesjonalizacja rynku dogoterapii przyczyni się także do poprawy jakości usług w tym sektorze, oraz poprawy sytuacji dogoterapeutów na rynku pracy. Obecnie bowiem rynek “psuty” jest przez osoby nie posiadające wiedzy, ani umiejętności w tej dziedzinie, ponieważ nie ma jasnych norm określających kto może, a kto nie może być dogoterapeutą. Nie ma formalnych, systemowych możliwości uzyskania potwierdzenia zawodowych kwalifikacji dogoterapeuty oraz jego psa, co powoduje trudności w traktowaniu dogoterapii jako pracy zawodowej i zmusza do traktowania tego rodzaju działalności, niejako jako hobby.
Certyfikacja działalności przyczyni do się profesjonalizacji tego zawodu, oraz zwiększenie liczby osób, które zawodowo się tym zajmują.
Obecnie certyfikaty wydają rożnie organizacje pozarządowe kierujące są własnymi wewnętrznymi wytycznymi, co utrudnia sprawowanie kontroli nad jakością i programem kursów, oraz nie pozwala na jednoznacznie określenie kompetencji dogoterapeuty i jego psa, co może wpłynąć na brak zaufania i na negatywny odbiór ze strony potencjalnych odbiorców/klientów/beneficjentów?
Kompleksowy kurs dogoterapii, ujednolicony i wdrożony jednocześnie w 3 państwach europejskich - Polsce, Niemczech i Norwegii będzie odpowiedzią na brakujące wytyczne i normy.
Więcej informacji na temat projektu, znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: www.zwierzetaludziom.pl/tdt
Pobierz
-
plakat
pdf ・202.24 kB
Źródło: Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom