Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z Pobiedzisk uczestniczyło w obchodach Dnia Wolontariatu Pracowniczego, organizowanego w Warszawie w ramach Europejskiego Roku Wolontariatu.
Nasza obecność 7 września 2011 w specjalnym Pawilonie na warszawskim Placu Defilad związana była z programem wolontariatu pracowniczego "Ekipa nie tylko od święta" Kompanii Piwowarskiej S.A.
Jesteśmy jednym z wielu beneficjentów tego programu i z wielką radością staraliśmy się wszystkim osobom odwiedzającym Pawilon zaprezentować wymierne i wielokierunkowe efekty naszej trzyletniej współpracy, która zaowocowała trzema zrealizowanymi projektami wolontariatu pracowniczego. Bardzo starannie przygotowaliśmy się do tego dnia. Zaopatrzeni w zdjęcia oraz w przygotowaną prezentację pojawiliśmy się w Pawilonie. Nasze wystąpienie poprzedzone było prezentacją wolontariuszek KP, które przedstawiły historię "Ekipy" od początków jej istnienia (od roku 2001) i to, w jaki sposób przedświąteczna akcja wsparcia rodzin potrzebujących zgłaszanych przez pracowników firmy przekształciła się w 2008r w program wsparcia organizacji takich jak nasza.
Po omówieniu kilku wybranych projektów pokazujących różnorodność działań przyszedł czas na nasze wystąpienie. (Oprócz prezentacji udzieliliśmy też wywiadu, staraliśmy się spojrzeć na efekty tego współdziałania z różnych punktów widzenia - z pozycji samej organizacji, obecnych z nami rehabilitantów, rodzica niepełnosprawnego dziecka oraz podopiecznego.) Zakupiony w projektach sprzęt rehabilitacyjny, zorganizowane spotkania integracyjne, udział w teatrzyku, w wyjazdach na wycieczki, w cyklu zajęć arteterapeutycznych, wreszcie współudział w zorganizowaniu półkolonii zmieniły jakość życia naszych podopiecznych, otworzyły przed nami nowe perspektywy, a organizacji dały przysłowiowy "wiatr w żagle", pobudziły ofiarność mieszkańców naszego miasteczka, wreszcie zbudowały społeczność skupioną wokół problemu niepełnosprawności w naszej gminie.
Pomoc firmy odbywała się na wielu płaszczyznach. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w wolontariacie pracowniczym ważna jest nie tylko wymierna pomoc finansowa. Zaangażowanie wolontariuszek KP buduje więzi, ich obecność na wspólnych spotkaniach i przy pracy jest równie cenna i daje nam oraz rodzicom naszych podopiecznych poczucie, że nie jesteśmy sami .Możliwość umieszczenia naszego Stowarzyszenia na liście organizacji OPP w pracowniczym serwisie społecznościowym "małepiwo.net" sprawiła, że pracownicy firmy z innych lokalizacji, nie tylko z browaru w Poznaniu ale też z Tychów i Białegostoku wsparli naszą działalność przekazując nam 1% swojego podatku. Z roku na rok wpływy z 1% podatku systematycznie rosną, lokalne firmy i sponsorzy z większym zaangażowaniem wspierają nas ponieważ jesteśmy widoczni, aktywni w środowisku i prężnie działamy. Stawiamy na młodzież. Każdą okazję do wolontaryjnych działań wykorzystujemy do tego, aby uwrażliwiać młodzież na potrzeby osób niepełnosprawnych, uczyć tolerancji i angażować do wspólnej pracy.
Wieloraka pomoc jaką otrzymujemy jest dla nas oznaką społecznego zaufania a coraz częściej pojawiające się nagrody i wyróżnienia w konkursach lokalnych oraz o zasięgu ogólnopolskim utwierdzają nas w przekonaniu, że kroczymy właściwą drogą by zmieniać dzień po dniu naszą rzeczywistość na lepszą. Nie byłoby tego wszystkiego bez determinacji rodziców chorych dzieci, wrażliwości i zaangażowania wielu osób oraz bez wsparcia biznesu za sprawą "Ekipy nie tylko od święta".
Nasza obecność w Pawilonie 7 września była nie tylko dla nas wyróżnieniem ale i naszym podziękowaniem dedykowanym Kompanii Piwowarskiej oraz jej wolontariuszom. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić do działania tych wszystkich, którzy mają zamiar zaangażować się w wolontariat pracowniczy.
Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej