8 spotkań, 6 dni, 5 osób i 4 miejscowości. Tak najkrócej można podsumować drugą wizytę studyjną Stowarzyszenia "Dla Ziemi" w Norwegii zorganizowaną w związku z realizacją projektu "Głosem kobiet". Dzięki środkom programu "Obywatele dla demokracji" w dniach od 1 do 6 lutego 2015 roku goszczono w norweskich instytucjach i organizacjach, które działają na rzecz integracji uchodźczyń/uchodźców i poprawy ich sytuacji.
Wzorem roku poprzedniego do udziału w wizycie zaprosiłyśmy nauczycielkę – tym razem towarzyszyła nam Urszula Jędrzejczyk, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz mentorka kulturowa z Lublina i osobę wywodzącą się ze środowiska uchodźczego – Yakhitę Arsoevą, pracującą jako pomoc nauczyciela dziecka cudzoziemskiego. Stowarzyszenie Dla Ziemi reprezentowały - Ewa Kozdraj, Magdalena Kawa i Elżbieta Rojek.
Nasza wizyta rozpoczęła się w Bergen, drugim po Oslo największym mieście w Norwegii. Spotkałyśmy się tam z pracownicami Urzędu Miasta odpowiedzialnymi za integrację cudzoziemców, którzy starali się o nadanie statusu uchodźcy w Norwegii i których procedura zakończyła się pomyślnie. Realizowany, przez Urząd Miasta Bergen, dwuletni program integracyjny ma za zadanie przygotować te osoby do samodzielnego funkcjonowania w państwie przyjmującym.
Kolejną odwiedzoną przez nas instytucją był lokalny oddział naszej partnerskiej organizacji Norwegian People's Aid. Spotkanie z Åse Vaksinen Sælensminde było okazją do wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń.
Z Bergen wyruszyłyśmy do Oslo, gdzie miałyśmy zaplanowane cztery spotkania i warsztaty. Pierwsze z nich odbyło się z przedstawicielami klubu dla chłopców wywodzących się ze środowisk migranckich. Dzięki wsparciu finansowemu miejskich urzędników chłopcy (podobny klub prowadzony był także przez nauczycielkę dla dziewcząt) mogli wspólnie spędzać czas wolny. Klub pełnił także funkcję wychowawczą, zarówno organizatorzy, jak i Urząd Miasta w Oslo zakładali, że ciekawa forma spędzania czasu wolnego zniechęci młodych chłopców do podejmowania działań kryminogennych.
Drugi dzień w Oslo rozpoczęłyśmy od wizyty w organizacji Save the children, gdzie od Rannveig Åsheim, Phuong Nguyen i Annicken Lundgård mogłyśmy się dowiedzieć o działaniach skierowanych do dzieci przybywających do Norwegii jako uchodźcy (zarówno tych przyjeżdżających z rodzinami jak i tych przybywających bez opieki dorosłych). Organizacja współpracuję z liczną grupą wolontariuszy, którzy realizują działania zarówno w ośrodkach dla uchodźców, jak i w wielu miastach Norwegii.
Kolejna zaplanowana wizyta odbyła się w Ośrodku dla Cudzoziemców w Dikermark niedaleko Oslo. Jest to jeden z ośmiu ośrodków prowadzonych przez Norwegian People's Aid, naszą organizację partnerską. Dzięki kierownikowi ośrodka- Arnemu, mogłyśmy nie tylko dowiedzieć się o zasadach panujących w ośrodku, sytuacji uchodźców w Norwegii, ale i dokładnie zobaczyć warunki, w jakich mieszkają cudzoziemcy przebywający w ośrodku. Duże wrażenie zrobił na nas sposób prowadzenia ośrodka przez osoby z organizacji pozarządowej- przyjacielskie i życzliwe podejście do mieszkańców, jak również zainteresowanie ich losami i chęć niesienia im pomocy.
Ostatni dzień w Oslo upłynął nam na spotkaniu ewaluacyjno- planującym z Camillą Peace Sundvoll z Norwegian People's Aid, która współpracuje z nami przy projekcie "Głosem kobiet", a także na szkoleniu w Centrum kryzysowym dla kobiet. Wizyta w tej organizacji pozwoliła nam poznać sytuację kobiet uchodźczyń i migrantek, ale także Norweżek, które doświadczyły przemocy.
Z Oslo udałyśmy się do małej miejscowości Holmestrand, gdzie gościłyśmy w Szkole Podstawowej, w klasie Anne Hem. Poprowadziłyśmy lekcję dotyczącą tematyki uchodźczej (zgodną z norweskim programem szkolnym). Urszula Jędrzejczyk zaprezentowała działania integrujące dzieci cudzoziemskie ze społecznością lokalną, podejmowane przez Szkołę Podstawową nr 31. Był też czas na dyskusję i prezentację działań naszej organizacji.
Czas spędzony w Norwegii to zdobycie kolejnej porcji wiedzy i doświadczeń, które wykorzystamy w naszej codziennej pracy. Dzięki różnorodności organizacji, instytucji, a także spotkaniom z przedstawicielami „inicjatyw oddolnych”, miałyśmy okazję zdobyć dużą wiedzę na temat działań w Norwegii w tematyce związanej z uchodźczyniami/uchodźcami. Okazało się także, że my jako organizacja, a także Urszula Jędrzejczyk jako przedstawicielka współpracującej z nami szkoły, posiadamy już doświadczenia i realizujemy działania, które wzbudziły duże zainteresowanie i mogą być wzorem dobrych praktyk dla organizacji i instytucji norweskich.
Wizyta odbyła się w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.
Pobierz
-
banner
pdf ・412.24 kB
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"