20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji lubelskie biuro UNHCR zorganizowało wydarzenie poświęcone osobom zmuszonym opuścić swoje domy w celu poszukiwania schronienia. Stowarzyszenie „Dla Ziemi”, które już piętnasty rok działa na rzecz integracji uchodźców i uchodźczyń także włączyło się w obchody. We wtorkowe przedpołudnie zagościło w SP nr 7 w Chełmie, a wieczorem na Błoniach Zamkowych w Lublinie.
W chełmskiej „Siódemce” Stowarzyszenie zorganizowało pokaz spektaklu „Rzepka” na podstawie wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Na scenie wystąpiły dzieci mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, które wraz z rodzicami czekają na rozpatrzenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy.
Pomysłodawczynią i reżyserką spektaklu była Elżbieta Rojek – aktorka i muzyczka związana z Młodzieżowym Domem Kultury w Chełmie oraz członkini zarządu Stowarzyszenia „Dla Ziemi”. To kolejny spektakl, który powstał pod jej opieką.
– Praca z wierszykami dla dzieci to z jednej strony możliwość poznania polskiej literatury, a z drugiej ćwiczenie języka polskiego w inny sposób niż formalna edukacja szkolna. To okazja do spróbowania swoich sił recytatorskich. A zwieńczeniem całego procesu jest występ na scenie i radość z możliwości podzielenia się swoimi talentami przed publicznością – mówi Elżbieta Rojek.
Spektakl powstał w ramach międzynarodowego projektu „Włączone” realizowanego przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w kooperacji z norweską spółdzielnią socjalną Vintage Baby oraz Gminną Biblioteką i Domem Kultury w Łaziskach. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Kolejnym punktem programu był występ Dziewczyńskiej Grupy Bębniarskiej prowadzonej pod opieką Tomasza Kozdraja. Zajęcia przygotowujące do występów również odbywają się w ramach projektu „Włączone”, a od niedawna także ze środków Fundacji Drzewo i Jutro jako część czwartej edycji projektu „Obcy? Zbliżenia”. Biorą w nich udział także dziewczynki mieszkające w łukowskim ośrodku. Po zakończonym występie uczniowie i uczennice SP nr 7 mogły wziąć udział w warsztatach bębniarskich.
Bębny zabrzmiały jeszcze tego samego dnia w Lublinie. O godz. 18 Grupa wystąpiła przed lubelską publicznością na Błoniach Zamkowych.
Organizacja transportu i pobytu w Chełmie oraz Lublinie była możliwa dzięki dotacji udzielonej przez UNHCR.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"