Startupy rewolucjonizują codzienność. Nowe rozwiązania młodych mieszkańców Polski
Młode pokolenie wkracza na rynek z rozwiązaniami, które mają szansę poprawić jakość codziennego życia. W ramach Talent Open, akceleratora dla młodych talentów, początkujący startupowcy, w 3 miesiące zmieniają innowacyjne pomysły w sprawnie działające produkty. Pomysłodawcy z trzech województw: śląskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego, inspirowali się zdrowym stylem życia i bezpieczeństwem, przy wykorzystaniu nowych możliwości i narzędzi.
Młodzież udowadnia, że kreatywność i zaangażowanie mogą realnie wpłynąć na otoczenie. Jednym z projektów zgłoszonych do Talent Open jest „Iminti” – aplikacja wykorzystująca technologię 360° oraz sztuczną inteligencję do tworzenia bezpiecznych tras dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Autorzy projektu z Rybnika i Katowic, Mikołaj Mocek, Paweł Parma, Karolina Warnicka i Jakub Gebel, podkreślają, że ich propozycja ma zwiększać mobilność i komfort poruszania się w przestrzeni miejskiej, m.in. przez wytyczanie ścieżek z podjazdami dla wózków zamiast schodów. Pomysłodawców można poznać tu:
To, co interesuje początkujących startupowców to także zdrowe odżywianie. Vladyslav Buriachok i Polina Horodovikova, młodzi mieszkańcy Jarosławia, stworzyli „Lokaltu”, czyli nowoczesną aplikację mobilną, która łączy lokalne biznesy spożywcze z lokalnymi społecznościami. Platforma została zaprojektowana z myślą o małych przedsiębiorcach – piekarniach, sklepach owocowo-warzywnych, cukierniach, rzemieślnikach spożywczych oraz fermach zwierzęcych. Dzięki „Lokaltu” przedsiębiorcy mogą zwiększyć swoją widoczność, dotrzeć do nowych klientów i budować trwałe relacje z miejscowymi klientami.
To nie jedyny tego typu projekt. Kacper Filipski z Włocławka zaprojektował z kolei AquaBeam – innowacyjne urządzenie dostarczające świeże produkty spożywcze w wygodnych lokalizacjach, takich jak centra miast i zamknięte osiedla. Autor skierował swój pomysł do osób, które chcą się zdrowo odżywiać, jednak ogranicza je m.in. czas.
– Obserwowanie młodych ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem podchodzą do rozwiązywania problemów, jest nie tylko motywujące, ale również inspirujące dla doświadczonych przedsiębiorców – mówi Maciej Helbrecht z Talent Open. – Projekty młodych innowatorów łączą naukę, technologię, inżynierię, sztukę i edukację (STEAM), ukazując nieograniczone możliwości determinacji, innowacyjności i otwartości na ciągłą pracę nad udoskonalaniem projektów.
Talent Open wspiera młodych ludzi w realizacji swoich pomysłów, oferując trzy miesiące intensywnych warsztatów e-learningowych i spotkań grupowych, które pomagają w przekształceniu wizji w gotowe produkty. Młodzież poza wsparciem merytorycznym, może liczyć także na wygraną w wysokości 5000 zł, na sfinansowanie kapitału założycielskiego pierwszej firmy.
– W Talent Open wiemy, że każdy projekt jest dobry, a pomysł ciekawy – dodaje Maciej Helbrecht. – Nieważne, czy pomysłodawca jest uczniem, studentką, używa twardych lub, miękkich umiejętności, aby znaleźć rozwiązanie. Talent Open jest idealną przestrzenią do rozwijania swojego projektu – zaznacza.
Więcej informacji na temat Talent Open można znaleźć na stronie akceleratora: https://talentopen.pl/startup/.
Talent Open to akcelerator startupów, tworzonych przez młodych innowatorów. Celem jest przekuwanie pomysłów i projektów młodzieży w działające przedsięwzięcia w przeciągu 3 miesięcy. Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii przy wsparciu Aramco, największej firmy paliwowo-energetycznej na świecie. FZT od 2011 roku z sukcesem wspiera przedsiębiorczość młodych talentów i komercjalizację najnowszych technologii oraz popularyzuje naukę w Polsce i na świecie.
Źródło: Fundacja Zaawansowanych Technologii