Już po raz trzeci rusza Akademia Liderów – program Fundacji Świętego Mikołaja. Fundacja, wspierająca rozwój zdolnych i zaangażowanych społecznie uczniów, wyłoniła autorów najlepszych projektów lokalnych, którzy już 2 sierpnia wyjechali na Szkołę Letnią, gdzie dowiedzą się, jak z sukcesem zrealizować własny projekt społeczny lub historyczny.
Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja ma na celu wsparcie utalentowanej młodzieży, która chce realizować własne projekty, wpływające na otaczającą ich rzeczywistość. Program składa się z kilku elementów m.in. Szkoły Letniej, podczas której uczestnicy odbywają szkolenia i warsztaty z zakresu zarządzania projektami, a także z podstaw teorii wiedzy obywatelskiej. Zdobytą wiedzę mają okazję wykorzystać w praktyce podczas kolejnego etapu projektu, którym jest realizacja własnych projektów społecznych pod okiem tutorów. Ponadto, uczestnicy otrzymają roczne stypendium na rozwój swoich pasji i talentów.
W tym roku do Akademii zakwalifikowało się 30 uczniów, którzy zrealizują 18 autorskich projektów w swoich rodzinnych miejscowościach, m.in. w Działdowie, Krakowie, Elblągu, Białymstoku, Jarocinie czy Więcborku. Wśród zgłoszonych projektów poruszane będą tematy takie jak: „Pamięć naszą Wielkopolską siłą!”, „Akcja SAMO Akceptacja”, „Melodia przeszłości”, „Gruzja w sercu Polski” czy „Halina Poświatowska – upamiętnienie częstochowskiej poetki”.
- Do Akademii Liderów zapraszamy świetnych młodych ludzi, którzy posiadają cechy prawdziwych przywódców i mają ambitną wizję, jak zmieniać świat wokół siebie na lepsze. Odkrywanie tych nieoszlifowanych diamentów to dla nas ogromna satysfakcja, ponieważ wierzymy, że działania w projektach lokalnych to dopiero początek ich drogi do sukcesu, który z pewnością jest im pisany – mówi Dariusz Karłowicz, Prezes Fundacji Świętego Mikołaja.
Akademia Liderów rozpocznie się zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego, tuż po sierpniowych obchodach upamiętniających to wydarzenie. W tym roku młodzi ludzie będą zdobywać wiedzę na obozie w Jachrance, a nad ich projektami czuwać będą doświadczeni tutorzy z Collegium Wratislaviense. Co ważne, wsparcie tutora nie kończy się podczas Szkoły Letniej – uczniowie mogą liczyć na pomoc opiekuna na każdym etapie realizacji projektu. Podczas warsztatów młodzi ludzie poznają zasady współpracy i komunikacji w grupie, a także tajniki przygotowania projektów: budżet, podstawy fundraisingu, budowanie więzi z lokalnymi instytucjami. Uczestnicy będą mieli również okazję spotkać wybitnych gości, przedstawicieli życia publicznego, a wśród nich Piotra Dardzińskiego, Pawła Kowala i Philipa Earl Steele`a.
Organizatorzy wyjazdu nie zapomnieli, że obóz przypada na czas wakacji, więc nie zabraknie aktywnych form wypoczynku, takich jak kajaki, gry plenerowe i wspólne ognisko. Akademia Liderów jest inicjatywą wzmacniającą wśród młodzieży poczcie sprawczości, przekonanie, że to od nich zależy, jak będzie wyglądała ich lokalna społeczność i świat dookoła. To także ważna lekcja najważniejszych elementów przywództwa: brania odpowiedzialności, budowania wizji, skupiania wokół niej innych ludzi i działalność na rzecz bliźnich. Najbardziej cenne jest to, że młodzi ludzie realizując własny projekt społeczny uczą się tego wszystkiego w praktyce i działaniu, a nie zamknięci w czterech ścianach szkoły lub uczelni.
Dotychczas w Akademii Liderów udział wzięło blisko 100 uczniów, którzy zorganizowali kilkadziesiąt lokalnych wydarzeń, angażując w udział całe społeczności. Tylko w zeszłym roku powstały takie inicjatywy jak ,,Panie, Panowie! Do Mazura…!’’, gdzie uczniowie z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach wzmacniali poczucie tożsamości historycznej i promowali kulturę poprzez taniec narodowy. We Wrześni odbył się uroczysty koncert z okazji 11 listopada zorganizowany w ramach projektu „Skazani na (nie)pamięć”, a w Brodnicy gra miejska pt. „Kryptonim Pamięć”, w której udział wzięło aż 17 zespołów.
Akademia Liderów dofinansowana jest ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, a także współfinansowana ze środków pozyskanych od słuchaczy Programu Trzeciego Polskiego Radia w ramach akcji „Święta bez granic 2016”.
O Fundacji Świętego Mikołaja
Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.
Źródło: Fundacja Świętego Mikołaja