Na pytanie zadane seniorem przez ONZ „Czy twoje życie ma sens?”[1], aż czterech na dziesięciu polskich emerytów tego sensu nie widzi. Czy jest aż tak źle? W styczniu br. ruszył pilotażowy program edukacyjny „Starość zaczyna się już w przedszkolu” w ramach kampanii „DługoWIECZNI”.
Czy Polska to kraj dla starych ludzi – odpowiedzi szukają eksperci programu „Świat się kręci”.
W styczniu ruszyła ogólnopolska kampania „DługoWIECZNI”, współorganizowana przez fundację „Porozumienie bez barier” Jolanty Kwaśniewskiej. Działania mają pomóc osobom w podeszłym wieku, często schorowanym i samotnym, które czują się niepotrzebne. W ramach kampanii ruszył program edukacyjny, kierowany do przedszkoli: „Starość zaczyna się już w przedszkolu”.
Jolanta Kwaśniewska, prezes fundacji podkreśla: „Zależy nam na tym, by przywrócić starości szacunek, godność. (…) Panuje kult młodości, jeśli chcemy zmienić tę sytuację to musimy zacząć właśnie od tych małych dzieciaków, żeby pokazywać starsze osoby przez pryzmat ich doświadczenia, mądrości, kompetencji”. I dodaje, że jest to szczególne istotne w czasie, kiedy nasze społeczeństwo starzeje się – „W 2035 r. w Polsce i na świecie 35% społeczeństwa to będą osoby powyżej 65. roku życia”.
Pani Jadwiga Kopeć, która uczestniczy w programie „Starość zaczyna się już w przedszkolu” na pytanie Agaty Młynarskiej, prowadzącej program, czy starość nadal jest tematem tabu odpowiada: „Do tej pory tak było. [uważało się] że starość jest brzydka, że starości się nie pokazuje, ale zaczyna się to zmieniać - zmieniać się na plus”. Pani Jadwiga wśród pozytywów wymienia m.in. działające w Polsce uniwersytety trzeciego wieku, dzięki którym seniorzy mogą rozwijać swoje zainteresowania. Podkreśliła także, że zmienia się świadomość młodych ludzi - że zauważają starość. I dodaje z uśmiechem: „Starość jest pojęciem względnym. Uważam, że jestem w dalszym ciągu młoda!”
Magdalena Skórkowska - pomysłodawczyni projektu „Starość zaczyna się już w przedszkolu” zaprasza do udziału w nim przedszkola z całej Polski. Stwierdza: „Projekt łączy w sobie kilka pokoleń. W jednej sali spotykają się najmłodsi, rodzice, nauczycieli i nasi seniorzy. Seniorzy, którzy są dla nas najwyższą wartością – to jest nasza tożsamość narodowa. Kiedy oni odchodzą – odchodzi kawał naszej historii, naszych korzeni ”.
Beata Nowak, dyrektor Przedszkola nr 272 w Warszawie, biorąca udział w programie, dodaje, że seniorzy są dla dzieci ekspertami podczas spotkań, w trakcie warsztatów w ich przedszkolu seniorzy opowiadali m.in. o starej Warszawie, o zabawach z dzieciństwa i o samym dzieciństwie.
Anna Cieślak – gość dnia programu „Świat się kręci” pytała, czy Polska jest krajem dla starych ludzi. Jolanta Kwaśniewska zdecydowanie odpowiada: „Absolutnie jest i my to udowadniamy!”.
„Bądźmy długowieczni dzięki pomysłom Pani Jolanty Kwaśniewskiej” – podsumowuje rozmowę prowadząca program Agata Młynarska.
Źródło: infor. nadesłana