W proponowanym Programie Ostrożnościowym Województwa Mazowieckiego środki na współpracę z organizacjami pozarządowymi określone są na poziomie 0 zł. W latach 2014 – 2019. Czy jednak uczciwe jest de facto karanie organizacji dobroczynnych za lata fatalnego stylu zarządzania środkami publicznymi na Mazowszu? - pyta Grzegorz Pietruczuk, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Województwo Mazowieckie od kilku lat boryka się z trudnościami finansowymi, których efekty corocznie dostrzegalne są w projektach budżetów Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Kulminacją problemów finansowych jest opracowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele Program Ostrożnościowy Województwa Mazowieckiego, który jest dokumentem mającym wprowadzić takie zmiany w obszarze finansów regionu aby nie doprowadzić do, de facto, bankructwa Mazowsza.
Część Radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego wskazywała od wielu lat na fatalne zarządzanie środkami publicznymi patrząc z troską na kondycję finansową Mazowsza.
W związku z sytuacją finansową Mazowsza, która z roku na rok, stawała się coraz gorsza część Radnych Sejmiku złożyła wniosek Premiera Donalda Tuska o wprowadzenie Zarządu Komisarycznego zgodnie z art. 85 ustawy o samorządzie wojewódzkim i tym samym rozpoczęcie naprawy finansów Województwa.
Zarząd Województwa, w konsekwencji opracował jednak plan ostrożnościowy, który zdaniem opozycji jest zupełnie nie do przyjęcia bowiem zgodnie z zapisami Planu, przyjęto propozycje rozwiązań, które wskazują, żew latach 2014-2019 nastąpi zamrożenie wzrostu następujących grup wydatków bieżących:
- wydatków bieżących na realizację zadań statutowych oświatowych jednostek budżetowych,
- wydatków bieżących na realizację zadań statutowych pozostałych jednostek budżetowych,
- dotacji dla instytucji kultury,
- dotacji dla wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy,
- wydatków związanych z funkcjonowaniem Sejmiku Województwa Mazowieckiego,
- dotacji dla organizacji pozarządowych,
- wydatków na ochronę zabytków,
- wydatków na remonty dróg wojewódzkich,
- promocję województwa,
Zdaniem Radnych opozycyjnych cięcia finansowe proponowane są w obszarach zbyt wrażliwych społecznie. Oświata, instytucje kultury, dotacje na służbę zdrowia, organizacje pozarządowe czy ochronę zabytków, z remontami dróg włącznie odbiją się niekorzystnie na mieszkańcach Mazowsza. Ponad to, obciążanie mieszkańców Mazowsza wieloletnią, wadliwą polityką finansową jest nie do przyjęcia.
Należy zadać sobie podstawowe pytanie: Co to oznacza dla mazowieckich organizacji pozarządowych?
Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż według rocznych sprawozdań z realizacji programu współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, w latach 2006 – 2012 przeznaczono, odpowiednio, środki w wysokości:
2009 – 15 415 868
2010 – 6 443 884
2011 – 10 206 813
2012 – 7 438 913
2013 - 4 903 257
Średnia z powyższych 5 lat: 8 881 747
źródło: dane pochodzą z Programu postępowania ostrożnościowego Województwa Mazowieckiego
Kryzys na Mazowszu jest faktem!
Czy jednak oszczędności jakie Zarząd Województwa zamierza wprowadzić powinny dotykać tak wrażliwego społecznie obszaru jakim jest współpraca z organizacjami pozarządowymi?
Czy konieczne jest szukanie oszczędności tam gdzie środki rozdysponowywane są najmądrzej, najrozsądniej i zgodnie ze społecznymi, lokalnymi potrzebami?
Według danych zawartych w Diagnozie organizacji pozarządowych na Mazowszu, realizowanych przez Federacje Organizacji Służebnych MAZOWIA (kwiecień – maj 2011 r.) w ramach projektu „Budujemy współpracę na Mazowszu – od organizacji do federacji” (współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) wynika, że:”Na ternie 37 powiatów objętych diagnozą istnieje 7459 organizacji, z czego stowarzyszenia zwykłe, rejestrowe i fundacje stanowią 61%. Średnio przypada 202 organizacje na powiat. 35% powiatów ten próg przekracza. Średnia stowarzyszeń i fundacji to 124 podmioty.”
Głównymi obszarami działalności organizacji pozarządowych (dane z ww. diagnozy)
są: sport i rekreacja (25%), ratownictwo, kultura i sztuka, rozwój lokalny oraz pomoc społeczna.
W proponowanym Programie Ostrożnościowym Województwa Mazowieckiego środki na współpracę z organizacjami pozarządowymi określone są na poziomie 0 zł. W latach 2014 – 2019.
Czy jednak uczciwe jest de facto karanie organizacji dobroczynnych za lata fatalnego stylu zarządzania środkami publicznymi na Mazowszu?
Zwracam się z Apelem do przedstawicieli organizacji pozarządowych!
W ramach obywatelskiej postawy i w ramach obrony rozwoju demokracji obywatelskiej zwróćmy uwagę, że przewidywany plan jest de facto zamachem na mazowieckie NGO!
Grzegorz Pietruczuk
Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego
www.grzegorzpietruczuk.pl
Źródło: Grzegorz Pietruczuk