Ministerstwo Sprawiedliwości rekomenduje „Standardy dotyczące przesłuchiwania małoletnich świadków w trybie art. 185 a i 185 b k.p.k.”, opracowane przez Fundację Dzieci Niczyje.
Fundacja Dzieci Niczyje od 2002 roku prowadzi program poświęcony ochronie prawnej dzieci, biorących udział w procedurach prawnych. Od wielu lat zajmuje się przesłuchiwaniem małoletnich ofiar/świadków różnego rodzaju przestępstw. Prowadzi i certyfikuje przyjazne pokoje przesłuchań w Polsce zgodne ze standardami opracowanymi wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości w 2007 roku. Prowadzi szkolenia dla sędziów, prokuratorów i biegłych sądowych z zakresu przesłuchiwania dzieci. Na bazie wieloletnich doświadczeń w tym zakresie Fundacja dostrzegła konieczność opracowania „Standardów dotyczących przesłuchiwania małoletnich świadków w trybie art. 185 a i 185 b k.p.k.”.
Przesłuchiwanie dzieci – świadków przestępstw to procedura trudna. Bardzo ważne jest odpowiednie przeprowadzenie takiej rozmowy, aby zaoszczędzić dziecku kolejnych nieprzyjemnych przeżyć. Procedura, w której uczestniczy dziecko, powinna być dostosowana do jego możliwości rozwojowych. Ważne jest, aby zapewnić mu takie warunki, w których będzie czuło się bezpiecznie. Należy zadbać o to, aby w przesłuchaniu uczestniczyło tylko raz. Przesłuchanie ma umożliwiać pozyskanie wartościowego materiału dowodowego. Miejsca, które spełniają takie wymagania, otrzymują Certyfikaty Przyjaznych Pokoi Przesłuchań.
Standardy przygotowane przez FDN określają szczegóły dotyczące sposobu przygotowania przesłuchania, miejsca i terminu przeprowadzenia go i poszczególne etapy procedury. Określają, jakie osoby i w jaki sposób powinny brać w niej udział. Została w nich także omówiona rola biegłego psychologa, który musi być przy dziecku w trakcie takiej rozmowy.
Standardy przesłuchiwania dzieci-świadków zostały skonsultowane przez Radę Ekspertów ds. Ochrony Dzieci-Ofiar Przestępstw oraz Koalicję na rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci. Rekomendowane są przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje