Standardy dla ośrodków wsparcia - podsumowanie pilotażu
Już teraz wiele ośrodków wsparcia ekonomii społecznej wypełnia w dość dużym stopniu standardy dla OWES wypracowane przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej. Jednocześnie specyfika sektora sprawia, że standardy powinny być odpowiednio elastyczne, podlegać okresowej ewaluacji i ewentualnie modyfikacjom – wynika z pilotażu systemu akredytacji i standardów działania instytucji wsparcia.
W pilotażu aktywnie zaangażowane były w nim ośrodki wsparcia oraz zespół ekspertów, który uczestniczył także w dodatkowych spotkaniach indywidualnych z zainteresowanymi grupami OWES. W pierwszej fazie pilotażu uzyskano opinie od 32 organizacji, natomiast samoocenie poddały się 22 organizacje.
Dane empiryczne uzyskane przede wszystkim w procesie samooceny wyraźnie wskazują na to, że już teraz bardzo duża część ośrodków wsparcia ekonomii społecznej spełnia większość standardów, które zostały wypracowane przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej.
W przypadku standardów formalno-organizacyjnych średni poziom ich spełniania wynosił wśród badanych OWES 81,7%, w standardach szkoleń – 85,1%, w standardach doradztwa – 83,6%, w standardach zapewnienia dostępu do usług: prawnych, księgowych i marketingowych – 73,2%, w standardach współpracy z podmiotami zewnętrznymi – 75,6%. Biorące udział w badaniu OWESy najniżej oceniły stopień spełnienia standardów etycznych. Średnio każdy ośrodek wsparcia wypełnia 48,6% standardów zaprojektowanych przez MSAP.
W podsumowaniu raportu jego autorzy zwracają też uwagę, że specyfika funkcjonowania sektora ekonomii społecznej i jego aktorów sprawia, iż standardy OWES powinny być dość elastyczne. Po pierwsze bardzo duże zróżnicowanie sposobów działania pomiędzy poszczególnymi OWES spowodowało szereg zmian w zapisach standardów, które uwzględniają to zróżnicowanie. Po drugie dotychczasowe kilkuletnie doświadczenia istniejących OWES dowodzą ciągłego procesu ewolucji w zakresie i formie świadczonego wsparcia. Oznacza to, iż standardy nie mogą mieć zamkniętego charakteru i muszą podlegać okresowej weryfikacji i ewentualnym modyfikacjom. Założenia tę zostały uwzględnione w standardach, a przede wszystkim w procesie akredytacji.
Pobierz
-
Rekomendacje MPiPS w zakresie funkcjonowania OWES
pdf ・1.09 MB
-
Synteza_raportu_z_pilotazu_AKSES.pdf
pdf ・476.41 kB
-
Raport z pilotażu AKSES
pdf ・3.76 MB
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl