Poprawa zdolności do wprowadzania innowacji, która pozwoli Europie sprostać globalnej konkurencji, wymaga dalszych starań na rzecz warunków sprzyjających podejmowaniu nowatorskich idei i ułatwiających ich komercyjne zastosowanie. Oto niektóre z wniosków wyciągniętych z ostatniego rankingu innowacyjności państw Unii Europejskiej i innych państw Europy.
Przedstawiona przez Komisję Europejska tegoroczna tablica wyników badań i innowacji wskazuje, że ogólny poziom innowacji w UE pozostaje stabilny. Jednakże kryzys wywarł wyraźny wpływ na działania innowacyjne sektora prywatnego: liczba innowacyjnych przedsiębiorstw w Europie wykazuje tendencję spadkową, podobnie jak wartość inwestycji z kapitału wysokiego ryzyka, innowacyjność MŚP, liczba nowych wniosków patentowych, skala eksportu wysoko zaawansowanych technologicznie wyrobów oraz sprzedaż innowacyjnych produktów. Mimo odnotowanych oznak poprawy w dziedzinie zasobów ludzkich, inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój oraz jakości badań naukowych, nie są one wystarczające, by przyczynić się wymiernie do wzmocnienia osiągnięć w dziedzinie innowacyjności.
W rankingu ogólnym po raz kolejny liderem w dziedzinie innowacji okazała się Szwecja, a na kolejnych miejscach plasują się Dania, Finlandia i Niemcy. Najszybciej rozwija się sektor innowacji na Malcie, na Łotwie, w Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Na arenie światowej lepsze od Unii Europejskiej wyniki notują wciąż USA, Japonia i Korea Południowa.
Jak to ujął Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji: „Zdecydowaną poprawę w wynikach innowacyjności przyniesie nam zwiększenie nakładów inwestycyjnych. Powinno ono iść w parze z ulepszaniem warunków i jednolitego rynku innowacyjnych produktów i usług w Europie. Staramy się o to na poziomie UE i jesteśmy gotowi pomóc państwom członkowskim we wdrożeniu reform, aby zwiększyć wpływ ich własnych inwestycji publicznych”.
Jeszcze w tym roku Komisja zapowie kolejne kroki w ramach strategii na rzecz jednolitego rynku zmierzające do stworzenia bardziej przyjaznego dla innowacji otoczenia biznesowego. Ponadto podejmowane będą dalsze starania na rzecz wdrożenia jednolitego patentu i bardziej sprzyjających innowacji norm.
Coroczna publikacja tablicy wyników Unii badań i innowacji zawiera ocenę porównawczą wyników badań i innowacji poszczególnych państw członkowskich UE. Tablica wyników jest użytecznym, niewiążącym prawnie narzędziem, które służy państwom członkowskim do oceny silnych i słabych stron ich systemów badań i innowacji i pomaga rozpoznać, gdzie powinny się koncentrować ich starania na rzecz zwiększenia potencjału w zakresie innowacyjności.
Oprócz państw członkowskich UE, tablica wyników obejmuje wyniki Serbii, Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Turcji, Islandii, Norwegii oraz Szwajcarii. W odniesieniu do ograniczonej liczby wskaźników udostępnianych w skali międzynarodowej, uwzględnione są również: Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Indie, Japonia, Rosja, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa i USA. Wydanie tablicy wyników Unii badań innowacji z 2015 r. uzupełnia dodatkowa analiza przedstawiająca ranking osiągnięć państw członkowskich w zakresie poszczególnych wskaźników (załącznik H).
Tablica wyników Unii badań i innowacji ujmuje system innowacji całościowo, uwzględniając zarówno publiczny, jak i prywatny potencjał innowacyjny. Tablica wyników obejmuje łącznie 25 różnych wskaźników, m.in. zewnętrzne warunki innowacyjności, poziom aktywności innowacyjnej przedsiębiorstw oraz sposób, w jaki innowacyjność przekłada się na korzyści dla całej gospodarki.