W czwartek, 27 listopada, na stację Wrocław - Brochów… przyjechali pociągiem wrocławscy dziennikarze. Briefing prasowy na dworcu stanowił przedsmak i zapowiedź tego, tego co wydarzy się na Brochowie 7 i 14 grudnia.
Spotkanie było poświęcone projektowi „Stacja Wrocław-Brochów” i okazją do podsumowania programu mikroGRANTY ESK 2016 w kontekście podobnych inicjatyw kulturalnych, realizowanych w innych miastach Polski.
O brochowskim projekcie opowiadały: Katarzyna Słysz-Michońska – pedagożka i koordynatorka projektu „Stacja Wrocław-Brochów”, Elżbieta Kasprzak – asystentka romska w SP nr 80, aktywistka lokalna Magdalena Skrok oraz Teresa Pakuła z Towarzystwa Przyjaciół Brochowa. Pozostałe wrocławskie projekty prezentowali Krzysztof Maj – dyrektor Biura ESK 2016 oraz Natalia Zbroja – koordynatorka programu mikroGRANTY ESK 2016.
Projekt „Stacja Wrocław-Brochów”
Ideą projektu „Stacja Wrocław-Brochów” jest popularyzacja wiedzy o jednej z najbardziej enigmatycznych i oddalonych od centrum dzielnic Wrocławia. – Naszym założeniem jest pokazanie jak bardzo osobliwym, niezwykłym miasteczkiem, dziś osiedlem jest Brochów – tłumaczyły Katarzyna Słysz-Michońska i Magdalena Skrok. – W nasz pomysł zorganizowania scenariusza gier miejskich o Brochowie zaangażowało się wiele pokoleń mieszkańców. Dzieci chcą pokazać światu, że na Brochowie mieszka niezwykły Smok, a seniorzy przypomną bardzo ciekawą historię tego miejsca, w tym pięknego, jednego z najstarszych wrocławskich parków, który będzie scenerią naszego projektu – opowiadały brochowianki.
Autorzy projektu pracują nad scenariuszem dwóch grudniowych gier miejskich, które będą doskonałą okazją do spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców, oraz będą spełniać funkcje nietypowych przewodników, prezentujących najciekawsze aspekty Brochowa – jego historii, wartych odwiedzenia miejsc, ciekawych opowieści związanych z życiem codziennym mieszkańców tej części Wrocławia.
Istotnym elementem projektu jest włączanie mieszkańców Brochowa w proces wspólnego tworzenia scenariusza gry. W ramach projektu organizowane są spotkania, które nie tylko mają sprzyjać szczerej wymianie wiedzy i pobudzać kreatywność mieszkańców tej dzielnicy, ale stanowią również okazję do zawiązania nowych i wartościowych znajomości. Gry miejskie, które będą efektem pracy w ramach „Stacji…” odbędą się 7 i 14 grudnia o godz. 12:00 (miejscem zbiórki będzie fontanna w Parku Brochowskim).
MIKROWSPARCIE – jak to się robi w Polsce
W drugiej części briefingu Krzysztof Maj i Natalia Zbroja podsumowali działania w ramach programu mikroGRANTY ESK 2016 w roku obecnym i przedstawili podobne inicjatywy wsparcia dla projektów kulturalnych, które są realizowane w innych miastach Polski, m.in. w Toruniu i Gdańsku.
Mikrowsparcie, w przypadku Wrocławia mikroGRANTY, to instrument, poprzez który instytucje kultury zapraszają mieszkańców swoich miast do współorganizacji oddolnych inicjatyw kulturalnych i społecznych, a także do współtworzenia programów tych instytucji.
26 listopada w Biurze Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 spotkały się osoby zaangażowane w tworzenie i prowadzenie programów mikrowsparcia w kilku miejscach Polski. O swoich doświadczeniach opowiedzieli przedstawiciele Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury. W każdej instytucji, która zdecydowała się na ten rodzaj włączania mieszkańców do tworzenia kultury lokalnej, program ten wygląda nieco inaczej, ale ma wiele cech wspólnych. Wszystkie programy mikrograntowe mają formułę otwartego konkursu dla pomysłów na projekty kulturalne, artystyczne, edukacyjne i społeczne. Wybrane projekty, otrzymują mikro-wsparcie – w zależności od danego miasta od 500 zł do maksymalnie 5 tysięcy złotych. Wsparcie oprócz postaci finansowej ma także formę pomocy organizacyjnej, merytorycznej, administracyjnej, promocyjnej lub rzeczowej. Pomysły zgłaszane do konkursów mikrograntowych oceniane są przez komisje składające się z przedstawicieli świata sztuki, nauki, organizacji pozarządowych czy artystów. W niektórych przypadkach wyboru pomysłów dokonują również sami wnioskodawcy lub mieszkańcy miasta poprzez głosowanie internetowe. Zgłoszenia pomysłów są dokonywane przez organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub grupy nieformalne.
Mikrowsparcie to okazja i zarazem powód dla każdej instytucji kultury do głębszego i pełniejszego diagnozowania potrzeb kulturalnych mieszkańców – korzystających i aktywnie współtworzących ofertę kulturalnej miasta. Uczestnicy spotkania przyznali, że programy mikrograntowe korzystnie wpływają na rozwój i uczestnictwo w kulturze. Wszyscy przystali na propozycję Biura ESK Wrocław 2016, aby wspólnie promować ideę partycypacyjnego podejścia do tworzenia kultury wśród instytucji publicznych.
Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016
ESK 2016 to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW.
Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.
Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. Ideą ESK, który jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką minister kultury Melinę Mercouri jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.
Źródło: Biuro Prasowe ESK 2016