Cenna pomoc dydaktyczna, w postaci stacji meteorologicznej, stanęła w przyszkolnym ogródku, na terenie Gimnazjum nr 10 w Gliwicach. Środki na budowę stacji zostały pozyskane w ramach projektu - laureata konkursu grantowego Eko Odkrywcy 4, którego organizatorami są Henkel Polska Sp. z o.o. (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.
Pomysł na realizację tak innowacyjnego zadania zrodził się przed laty, jednak brakowało środków na jego realizację. Zwycięstwo w konkursie zagwarantowało finanse na realizację zadania, i tak oto powstała klatka meteorologiczna (klatka Stevensona), wyposażona w podstawowe przyrządy pomiarowe: termometry-minimalny, maksymalny i zwykły, barometr, deszczomierz, wiatromierz oraz bezprzewodową stacje pogody, w której zainstalowano szereg czujników pogody. Wszystkie dane trafiają do bazy, gdzie można odczytywać kilkanaście parametrów pogodowych. Podczas budowy klatki meteorologicznej wykorzystano także odnawialne źródło energii (energię słoneczną) do oświetlenia stanowiska pomiarowego. Możliwość poznania zasad "prognozowania" pogody, prowadzenia jej obserwacji, wyciągania wniosków z danych pozyskanych z najbliższego otoczenia, daje szansę na zainteresowanie uczniów procesami zachodzącymi w przyrodzie. Właściwa stacja meteorologiczna, która powstała w szkole, będzie więc nieocenioną pomocą dydaktyczną podczas zajęć przyrody w terenie i lekcji informatyki.
Z tej formy zajęć skorzystają wszyscy uczniowie naszej szkoły, a w przyszłości także uczniowie nowo tworzonej szkoły Podstawowej nr 15. Stację meteorologiczną zamierzamy udostępnić również uczniom z innych gliwickich szkół i przedszkoli. Analizując dotychczasowe zainteresowanie uczniów lekcjami ekologii prowadzonymi w terenie mamy pewność, że warsztaty rozbudzą zainteresowanie uczniów ekologią, szczególnie zmianami klimatu, zanieczyszczeniem środowiska, racjonalnym korzystaniem ze źródeł energii przy wykonywaniu codziennych czynności – mówi Barbara Olchawa nauczycielka fizyki zaangażowana w budowę stacji.
Stworzenie przyszkolnej stacji meteorologicznej, obsługiwanej przez uczniów i nauczycieli, będzie po ogrodzie siedliskowym i akcji recyklingu, kolejnym elementem sprzyjających rozwojowi świadomości ekologicznej uczniów, mieszkańców dzielnicy Zatorze oraz całego miasta.
Źródło: Stowarzyszenie Ekogim10