Kolejne środki unijne trafiły do częstochowskich organizacji pozarządowych. Bank Żywności w Częstochowie otrzymał dofinansowanie w wysokości 530 627 zł na realizację zadania „Aby pomagać lepiej – diagnoza skuteczności rzeczowej pomocy społecznej jako czynnika przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu”.
Projekt Banku Żywności został nagrodzony w ramach Poddziałania 7.2.1. Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, które cieszy się największym zainteresowaniem podmiotów starających się o środki unijne. Na 250 projektów, które zostały poddane ocenie merytorycznej, dofinansowanie otrzymało 57 projektów.
Projekt ma charakter badawczy. Głównym jego celem jest diagnoza skuteczności materialnej pomocy żywnościowej podejmowanej przez Bank Żywności w Częstochowie oraz instytucje partnerskie. „Realizacja projektu jest uzasadniona faktem utrzymującego i pogłębiającego się niskiego poziomu materialnego podopiecznych systemu pomocy społecznej – mówi Norbert Kępiński, prezes częstochowskiego Banku Żywności. – W szczególności dotyczy to obszarów wiejskich. Założeniem pomocy żywnościowej świadczonej przez Bank Żywności w Częstochowie jest stworzenie warunków do oszczędzania środków finansowych w gospodarstwach domowych i przeznaczanie ich na inne istotne cele. Efektem pomocy żywnościowej świadczonej osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym powinno być podniesienie statusu społecznego poprzez poprawę warunków zdrowotnych, ekonomicznych i zawodowych.”
Nagrodzony projekt ma za zadanie określić sytuację społeczną, ekonomiczną i zawodową beneficjentów Banku Żywności w Częstochowie, określić formy pomocy oczekiwanej przez beneficjentów oraz wskazać kierunki współpracy Banku Żywności w Częstochowie z innymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami pomocy społecznej w celu podniesienia jakości świadczonych usług.
Projekt realizowany będzie na obszarze Miasta Częstochowy oraz w powiatach: częstochowskim, myszkowskim, kłobuckim, lublinieckim i zawierciańskim. Badaniami objętych zostanie 3 000 przedstawicieli środowisk rodzinnych będących beneficjentami pomocy świadczonej przez Bank Żywności w Częstochowie oraz przedstawiciele instytucji bezpośrednio udzielających pomocy (pracownicy ośrodków pomocy społecznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych).
Realizacja projektu rozpocznie się w sierpniu 2009 r. i potrwa 2 lata.