Obecne rozwiązania dotyczące dostępności środków unijnych w województwie kujawsko-pomorskim poważnie ograniczają dostęp dla organizacji pozarządowych. I to w sferze, w której organizacje wykazują się szczególnie wysoką aktywnością oraz skutecznością działań – pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Chodzi tu o poddziałanie 9.2.1 RPO, które – zgodnie z aktualnymi zapisami projektu „Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020” (SzOOP) – przewiduje środki na projekty typu „zindywidualizowane i kompleksowe działania umożliwiające aktywne włączenie społeczne a także powrót na rynek pracy realizowane poprzez: (a) programy reintegracji zawodowej i społecznej realizowane przed podmioty, o których mowa w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym, (b) programy na rzecz wsparcia zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami”.
To jedyna linia finansowa w RPO WK-P o tak szerokim spektrum działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Jednocześnie „dostęp” do środków finansowych tego poddziałania możliwy jest wyłącznie w ramach realizacji polityki terytorialnej, a więc poprzez strategie przygotowywane przez powiaty ziemskie, do których załącznikiem są fiszki projektowe.