"Sprzedam samochód" czyli program współpracy MSZ. Sprzeciw Grupy Zagranica
Organizacje pozarządowe zrzeszone w Grupie Zagranica wyrażają sprzeciw wobec sposobu przeprowadzenia konsultacji społecznych Programu współpracy Ministra Spraw Zagranicznych z organizacjami pozarządowymi na lata 2016-2017. Organizacje zarzucają ministerstwu w liście otwartym, że nie zachowało należnych standardów. Domagają się też wznowienia dyskusji nad dokumentem.
"Żadna z organizacji członkowskich Grupy Zagranica (z których większość od lat współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, w szczególności z Departamentem Współpracy Rozwojowej) nie została poinformowana o rozpoczęciu konsultacji dokumentu kluczowego z punktu widzenia współpracy Ministerstwa z organizacjami pozarządowymi.
Nie było o nim także mowy na ostatnim posiedzeniu Rady Programowej Współpracy Rozwojowej w dniu 9 czerwca (a więc już w trakcie trwania konsultacji społecznych), na którym byli obecni reprezentanci organizacji pozarządowych, w tym Grupy Zagranica" - czytamy w liście do Ministra Witolda Waszczykowskiego.
"Naszym zdaniem zastosowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka informacyjna uniemożliwiła przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych, których celem miało być przygotowanie reprezentatywnego i odpowiadającego oczekiwaniom organizacji pozarządowych programu" - oceniają autorzy listu.
Grupa Zagranica jest stowarzyszeniem polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych w międzynarodową współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną oraz edukację globalną. W skład Grupy wchodzi obecnie 54 organizacji – 52 członków zwyczajnych oraz 2 organizacje wspierające. Pełna lista organizacji członkowskich na stronie www.zagranica.org.pl.
Źródło: Grupa Zagranica