Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Na żądanie kancelarii prawnej działającej w imieniu Elżbiety Radziszewskiej publikujemy sprostowanie i odpowiedź, dotyczące artykułu autorstwa Eryka Schumana pod tytułem „Czego nie robi minister Radziszewska”.
Sprostowanie
W imieniu Elżbiety Radziszewskiej – Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania stwierdzam, że szereg wiadomości zawartych w artykule Eryka Schumana pod tytułem „Czego nie robi minister Radziszewska”, jest nieprawdziwych lub nieścisłych. W szczególności:
- Nie jest prawdą, że Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania nie prowadzi żadnych konkursów. Strona internetowa Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania zawiera informacje na ten temat.
- Nie ścisła jest wiadomość, iż na stronach internetowych Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania brak jest informacji o funduszach unijnych. Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania nie jest bowiem podmiotem przydzielającym środki z funduszy unijnych.
- Nie ścisła jest wiadomość, iż w strukturze biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania funkcjonuje sześć zespołów doradczych. Utworzony został jeden stały zespół analiz, do którego obowiązków należy między innymi inicjowanie i koordynowanie działań zmierzających do zapewnienia równego traktowania, a także do ochrony przed dyskryminacją ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię lub wyznanie, poglądy polityczne, wiek, orientację seksualną, stan cywilny oraz rodzinny we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania powołała szereg innych zespołów o charakterze społecznym, w tym sześć wymienionych w prostowanym artykule, a nadto współpracuje stale lub okazjonalnie z licznymi ekspertami, doradcami i przedstawicielami ponad dwustu organizacji „równościowych”.
- Nie jest prawdą, że treść projektu ustawy antydyskryminacyjnej nie jest znany publicznie. Wszystkie wersje wskazanego projektu ustawy są dostępne w Internecie.
- Nie jest prawdą, że Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przewidują udziału organizacji pozarządowych w pracach nad ustawą antydyskryminacyjną. Organizacje pozarządowe uczestniczyły w konsultacjach społecznych wymienionej ustawy, a stanowiska niektórych z nich znajdują się na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Olgierd Porębski
Radca prawny
Odpowiedź
W imieniu Elżbiety Radziszewskiej – Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, stwierdzam, że treści zawarte w zamieszczonym w portalu www.ngo.pl artykule autorstwa Eryka Schumana pod tytułem „Czego nie robi minister Radziszewska”, zagrażają dobrom osobistym Elżbiety Radziszewskiej. W szczególności godzi w dobre imię Elżbiety Radziszewskiej sugestia zawarta w pytaniach, cytuję: „Ciekawe, czy Pani Pełnomocnik nie interesują żadne projekty „równościowe” dofinansowane ze środków unijnych? Czy też – owszem, środki unijne na te cele są, ale tylko po cichu i dla swoich…?”. Insynuacja ujęta w przytoczonych pytaniach jest bezpodstawna, a na jej poparcie autor artykułu nie przedstawił żadnego argumentu, ani tym bardziej dowodu. Zarzut ten jest również dowodem ignorancji autora artykułu w kwestii kompetencji Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, który nie dysponuje środkami unijnymi w sposób pozwalający na przyznawanie grantów, dotacji itp. Oświadczam, że Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania nie podejmuje żadnych niejawnych działań związanych z dysponowaniem publicznymi pieniędzmi na czyjąkolwiek rzecz.
Olgierd Porębski
Radca prawny
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.