Sprawozdanie z VIII posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin
W dniu 22 stycznia 2013 r. odbyło się VIII posiedzenie lubelskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Obrady poświęcono głównie omówieniu kwestii powołania Lubelskiego Centrum Organizacji Sportowych. Zaplanowano również termin II Kongresu Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin na czerwiec 2013 roku.
W posiedzeniu udział wzięli:
Członkowie Rady:
1. Wojciech Bylicki
2. Piotr Choroś
3. Wacław Czakon
4. Anna Dąbrowska
5. Wojciech Dec
6. Edyta Długosz-Mazur
7. ks. Piotr Drozd
8. Marek Jakubowski
9. Jakub Kosowski
10. Marta Kurowska
11. Jadwiga Mach
12. Sławomir Skowronek
13. Michał Stanowski
14. Marta Wcisło
Zaproszeni goście:
1. Edyta Bujalska-Pawlak – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie;
2. Marzena Pieńkosz-Sapieha – Bank Żywności w Lublinie, Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego;
3. Jacek Warda – Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.
1. Zapoznanie się ze sprawą Banku Żywności w Lublinie.
2. Informacja na temat powstającego Lubelskiego Centrum Organizacji Sportowych (LCOS).
3. II Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin.
4. Omówienie Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020 oraz Prognozy oddziaływania na środowisko Strategii Rozwoju Lublina na lata 2012-2020.
5. Informacja na temat bieżącej współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi.
6. Sprawy wniesione.
Przebieg obrad:
Na początku posiedzenia Piotr Choroś przywitał zebranych członków i członkinie Rady oraz przedstawił porządek obrad. Przewodniczący podkreślił potrzebę omówienia zmian zawartych w dokumencie Strategii Rozwoju Lublina na lata 2012-2020.
Pierwszą część posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin poświęcono na omówienie sprawy zgłoszonej przez Marzenę Pieńkosz-Sapiehę w związku sytuacją Banku Żywności w Lublinie po zakończeniu 5-letniego programu wsparcia tej organizacji przez Miasto Lublin. Marzena Pieńkosz – Sapieha zaprezentowała sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej przez Bank Żywności w Lublinie oraz podziękowała za współpracę i udzieloną pomoc. Zgłosiła jednak wątpliwości dotyczące nieumieszczenia w Programie współpracy Gminy Lublin z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2013 zdania: "walka z marnotrawstwem żywności" oraz zmianę zwrotu: "Prowadzenia Banku Żywności w Lublinie" na "dystrybucja żywności pozyskanej w ramach Programu PEAD przez banki żywności oraz na rzecz indywidualnych odbiorców". Edyta Bujalska-Pawlak, reprezentująca Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie, zwróciła uwagę, iż zmiana ta nastapiła w 2010 r. Organizacje, przez ostatnie lata, nie wnioskowały w trakcie konsultacji Programu o wprowadzenie zapisu nt. dofinansowania zbiórek żywności. Po dyskusji na temat zapisów Programu w tym zakresie przewodniczący Rady zaproponował wystąpienie do MOPR z oficjalnym zapytaniem o możliwość ogłoszenia konkursu na działanie mające na celu łagodzenie skutków ubóstwa m.in. przez dostarczanie żywności najuboższym mieszkańcom Lublina, zbiórkę żywności oraz akcje społeczne mające na celu wspieranie najbiedniejszych. Marta Kurowska zgłosiła wniosek, aby rozpocząć pracę nad Programem współpracy na rok 2014 od sprawdzenia mapy potrzeb mieszkańców oraz możliwości zapewnienia realizacji tych potrzeb przez organizacje pozarządowe, co pozwoli uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Sprawa ta będzie omawiana przy okazji dyskusji nad Kongresem Organizacji Pozarządowych. Piotr Choroś podsumowując dyskusję na temat działalności Banku Żywności w Lublinie zauważył, że wniosek Marzeny Pieńkosz-Sapiehy wymaga najprawdopodobniej zmian w budżecie Miasta na rok 2013, wprowadzenia dodatkowych działań w zakres MOPR w Lublinie oraz ogłoszenia dodatkowego konkursu. Podkreślił też, że zapis o Programie PEAD zawarty jest w Programie współpracy od 2008 roku. Zobowiązał się także do przygotowania pisma w tej sprawie do MOPR.
2. Informacja na temat powstającego Lubelskiego Centrum Organizacji Sportowych.
Jakub Kosowski przedstawił efekt prac Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Lublin, którym jest powołanie Lubelskiego Centrum Organizacji Sportowych w 2013 roku. Podkreślił, że już zakończono pracę nad dokumentacją i kwestiami formalnymi związanymi z powstaniem Centrum. Poinformował również, iż rozpocznie ono swoją pracę na przełomie marca i kwietnia 2013 roku. Obecnie budynek zlokalizowany przy ul. Montażowej 16 jest remontowany. Zauważył również, iż lokalizacja budynku na terenie dzielnicy Tatary ma na celu zaktywizowanie mieszkańców tej dzielnicy. W Centrum organizacje mogą liczyć na preferencyjne warunki udostępniania lokali biurowych oraz pomoc administracyjną i logistyczną. Dodał, iż większe organizacje, zatrudniające pracowników etatowych, będą miały do dyspozycji oddzielne pomieszczenia biurowe, natomiast dla mniejszych organizacji przewidziano wspólne pokoje. Sprzęt będzie udostępniany organizacjom, podobnie jak w przypadku rozwiązań stosowanych w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej.
Sławomir Skowronek zapytał, jakie kryteria będą stosowane podczas wyboru organizacji wnioskujących o lokal w ramach LCOS. Jakub Kosowski odpowiedział, iż formularze wniosków zostały skonstruowane w taki sposób, aby organizacje współpracujące z Wydziałem Sportu i Turystyki podały te informacje, których Wydział nie posiada. Są to: dotychczasowa siedziba, jak jest ona wykorzystywana, jaka jest jej powierzchnia, ilość pracowników etatowych, koszty działalności i rok jej rozpoczęcia. Natomiast inne informacje, takie jak: fakt, czy organizacja realizuje zadania zlecone przez Gminę Lublin są dostępne dla Wydziału Sportu i Turystyki, dlatego też w formularzu nie przewidziano dla nich miejsca.
Sławomir Skowronek zapytał również, kto będzie decydował o wyborze organizacji korzystających z takiej formy wsparcia jaką jest funkcjonowanie w ramach LCOS. Jakub Kosowski poinformował, iż będzie to Fundacja Rozwoju Sportu, która też będzie prowadziła LCOS. Urząd natomiast nie będzie nominował organizacji mogących korzystać z LCOS. Marta Wcisło zapytała, jakie są cele statutowe Fundacji oraz czy możliwość korzystania z pomieszczeń LCOS będą miały tylko organizacje, czy również osoby indywidualne. Jakub Kosowski podkreślił, iż cele szczegółowe działań Fundacji zawarte są w jej statucie, natomiast celem głównym jest upowszechnianie sportu i kultury fizycznej. Z Centrum zaś będą mogły korzystać tylko i wyłącznie organizacje pozarządowe.
Edyta Długosz-Mazur zgłosiła zapytanie, czy organizacje, które nie mają charakteru sportowego, a będą chciały jednorazowo zorganizować konferencję dotyczącą danego wydarzenia, np. zawodów sportowych osób niepełnosprawnych - będą mogły skorzystać z Centrum na warunkach preferencyjnych. Jakub Kosowski poinformował, iż najprawdopodobniej będzie taka możliwość, ale jest to kwestia do ustalenia z prezesem Fundacji Rozwoju Sportu. Edyta Długosz-Mazur zauważyła, iż sprawy nie wpisane bezpośrednio do Programu współpracy, jak w przypadku LCOS, również mogą zostać zrealizowane, co stanowi dobrą praktykę i jest nadzieją na rozwiązanie problemów Banku Żywności w Lublinie. Zauważyła także, że Rada powinna zostać wcześniej poinformowana o tak ważnym wydarzeniu dla organizacji pozarządowych, jakim jest powołanie LCOS. Jakub Kosowski poinformował, iż kwestia istnienia Centrum została sfinalizowana w styczniu 2013 roku, dlatego nie było możliwe wcześniejsze poinformowanie Rady.
Edyta Długosz-Mazur zapytała również, w jaki sposób została wybrana organizacja zarządzająca LCOS. Jakub Kosowski podkreślił, że udostępnienie powierzchni biurowych nie odbyło się na podstawie konkursu, lecz jest inicjatywą Fundacji Rozwoju Sportu, która wynajęła lokal od Miasta.
Jadwiga Mach zgłosiła wniosek o udostępnienie statutu Fundacji oraz zauważyła, że najkorzystniejszą sytuacją byłoby, gdyby w Centrum mogły spotykać się przede wszystkim małe organizacje, nie posiadające miejsca na swoją działalność. Jadwiga Mach zgłosiła również wątpliwości związane ze skutecznością zarządzania LCOS przez Fundację oraz zapytanie o to, czy podczas utrzymania LCOS będzie korzystała ze środków z budżetu Miasta Lublin.
Jakub Kosowski poinformował, iż organizacje płacąc za czynsz (na preferencyjnych warunkach) będą zwracały Miastu koszty utrzymania. Zaprezentował również Fundację Rozwoju Sportu, której prezesem jest Marcin Bielski. Fundacja jest założona przez spółki miejskie. Wspiera zarówno duże imprezy sportowe, jak i małe osiedlowe akcje. Zwrócił również uwagę, iż przyjęcie takiej formy współpracy z Fundacją umożliwiło szybsze podjęcie prac nad powstaniem Centrum dla organizacji sportowych. Remont budynku przy ul. Montażowej 16 sfinansuje Fundacja ze swoich środków. Zapewnił również, że Fundacja będzie miała możliwość podnajmowania lokalu innym organizacjom wyłącznie w celu rozwoju sportu i upowszechaniania kultury fizycznej, a nie na cele komercyjne. Umowa z Fundacją jest zawierana na czas określony a przy jakichkolwiek nieprawidłowościach będzie możliwość jej wypowiedzenia. Podkreślił, że Fundacja nie bazuje tylko na mieniu komunalnym, realizuje także inne projekty, w tym z Unii Europejskiej. W ramach LCOS Fundacja planuje wsparcie mniejszych organizacji poprzez częściowe finansowanie obsługi administracyjnej czy księgowej.
Michał Stanowski podkreślił wagę czytelnego określenia formy LCOS, zasad jego funkcjonowania oraz zakresu współpracy Urzędu Miasta Lublin z Fundacją Rozwoju Sportu. Zadał również pytanie, czy lokal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz czy organizacje sportowe osób niepełnosprawnych również mają możliwość starania się o lokale w ramach LCOS.
Edyta Długosz-Mazur zauważyła, że z jej informacji wynika, że jest to obiekt nieprzystosowany jeszcze dla osób niepełnosprawnych, ale z dużym potencjałem. Jakub Kosowski wyjaśnił, że informacja na temat LCOS została umieszczona na stronie Urzędu Miasta Lublin, a także została zawarta w przekazie dla mediów podczas konferencji prasowej tak, aby wszytkie organizacje miały równe szanse w staraniach o lokal w raamch LCOS. Co więcej, wiadomość o planach powstania LCOS umieszczono na ogólnopolskim portalu organizacji pozarządowych ngo.pl. Jeśli tylko będzie taka możliwość zostanie zakupiony schodołaz na potrzeby LCOS.
Marta Wcisło podziękowała za zaangażowanie Urzędu Miasta w powołanie LCOS, jednocześnie podkreślając, iż nie powinno być podstaw do obaw o zarządzanie Centrum przez Fundację. Piotr Choroś poparł stanowisko Marty Wcisło, dziękując za inicjatywę, jaką jest powstanie Centrum, a jednoczśnie uznając je, wspólnie z Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej, za najważniejsze inicjatywy w dziedzinie współpracy Miasta z trzecim sektorem. Edyta Długosz – Mazur wyraziła w imieniu Rady Pożytku chęć odwiedzenia Lubelskiego Centrum Organizacji Sportowych i spotkania się z prezesem Fundacji Rozwoju Sportu – Marcinem Bielskim.
3. II Kongres Organizacji Pozarządowych Miasta Lublin.
Piotr Choroś zwrócił się do członków i członkiń Rady z prośbą o wypracowanie formuły II Kongresu oraz zgłoszenie się osób chcących wziąć udział w jego organizacji. Przedstawił możliwe formuły Kongresu: 1. Seminarium (jak w roku 2012, podczas I Kongresu Organizacji Pozarządowych w Lublinie) 2. Piknik/festyn podobnie do innych miast w Polsce (Szczecin, Warszawa).
Wojciech Dec poinformował, iż Lubelskie Porozumienie Organizacji Pozarządowych mogłoby się włączyć w organizację Kongresu w ramach realizowanego obecnie projektu. Na prośbę przewodniczącego do grupy roboczej zgłosiły się następujące osoby:
1. Piotr Choroś
2. Wacław Czakon
3. Wojciech Dec
4. Edyta Długosz-Mazur
5. ks. Piotr Drozd
6. Marta Kurowska
7. Marzena Pieńkosz-Sapieha
Termin II Kongresu Organizacji Pozarządowych wstępnie zaplanowano na czerwiec 2013 roku.
4. Omówienie Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020 oraz Prognozy oddziaływania na środowisko Strategii Rozwoju Lublina na lata 2012-2020.
Piotr Choroś przypomniał, iż Rada ponownie będzie konsultowała dokument Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020 ze względu na jej zmiany, m.in. dodanie Prognozy oddziaływania na środowisko Strategii Rozwoju Lublina na lata 2012-2020. Jacek Warda opisał zakres i tematykę Strategii oraz Prognozy, które zostaną najprawdopodobniej przyjęte podczas najbliższych obrad Rady Miasta Lublin – 28 lutego. Dodał również, że w tym roku powstaną także strategie sektorowe: Turystyki i Kultury.
5. Informacja na temat bieżącej współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi.
Piotr Choroś poinformował o bieżących wydarzeniach ze świata trzeciego sektora w Lublinie, rozpoczynając od omawianego na VII posiedzeniu Rady Działalności Pożytku Publicznego Harmonogramu otwartych konkursów ofert na rok 2013. Przewodniczący Rady przedstawił rozwiązanie, jakie zastosowano wobec wątpliwości Edyty Długosz-Mazur, co do ogłoszonego w dniu 4 grudnia 2012 roku konkursu w zakresie pomocy społecznej, w którym zawarto wymóg 20% wkładu własnego. Podkreślił, iż kwestię 20% wkładu, jako znaczną barierę dla organizacji pozarządowych starających się o realizację tych zadań, omówiono z Panią Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie – Dorotą Gąsior oraz z Panią Prezydent Moniką Lipińską. Wniosek o obniżenie progu procentowej wysokości spotkał się ze zrozumieniem zainteresowanych stron, a w efekcie ogłoszenie konkursowe zostało sprostowane. Edyta Długosz-Mazur podziękowała członkom Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin, którzy byli zaangażowani w działania w sprawie treści ogłoszenia konkursowego.
Edyta Długosz-Mazur zapytała o zgłoszenia przedstawicieli trzeciego sektora do komisji konkursowej. Piotr Choroś poinformował, iż nie do wszystkich konkursów zgłosiły się osoby chętne z organizacji pozarządowych do uczestniczenia w pracach komisji konkursowych. Dodał, że w Programie współpracy znajduje się zapis o możliwości ogłoszenia ponownego naboru do komisji konkursowych przez Prezydenta Miasta w uzasadnionych przypadkach. Ponowny nabór z pewnością odbędzie się w związku z konkursami, w których nikt nie zgłosił się do komisji konkursowej.
Piotr Choroś przypomniał o ogłoszonym przez Prezydenta Miasta konkursie na wkłady własne na rok 2013. Zaznaczył, że termin pierwszego naboru wniosków mija 15 lutego, zaś kwota w budżecie Miasta przeznaczona na tę dziedzinę to 90 000 zł. O środki w ramach konkursu własne mogą występować organizacje, które:
a) otrzymały już na realizację projektu środki spoza budżetu Miasta Lublin, przyznane w ramach otwartego naboru; b) starają się o wsparcie projektu ze środków spoza budżetu Miasta Lublin (warunkiem jest złożony projekt).
Brak spraw zgłoszonych Radzie. Termin IX posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin zaplanowano na 5 marca 2013 roku, godz. 16:00, sala 24, Ratusz.
Źródło: Urząd Miasta Lublin