Sprawozdanie z IX posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin
5 marca 2013 r. w lubelskim Ratuszu odbyło się IX posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin, na którym rozpoczęto dyskusję nad projektem Programu działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin
w latach 2013-2015. Obrady nad dokumentem będą kontynuowane 25 marca 2013 r. w sali obrad Rady Miasta Lublin. Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji.
W posiedzeniu udział wzięli:
1. Piotr Choroś
2. Sławomir Skowronek
3. Wojciech Dec
4. Anna Dąbrowska
5. Michał Stanowski
6. Edyta Długosz-Mazur
7. Jadwiga Mach
8. o. Filip Leszek Buczyński
9. Piotr Zieniuk
10. Marta Kurowska
11. Anna Pajdosz
12. Wojciech Bylicki
13. Wacław Czakon
1. Jadwiga Pawłowska – Fundacja na rzecz osób chorych na Parkinsona
2. Anna Kuszneruk – Fundacja na rzecz osób chorych na Parkinsona
3. Jan Rybojad – Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii "Poczekajka"
4. Zofia Polska - Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii "Poczekajka"
5. Dorota Dutkiewicz – Fundacja "Tacy Sami"
6. Aneta Zając
7. Joanna Olszewska – Dyrektor Biura ds. Osób Niepełnosprawnych
1. Projekt Programu działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin w latach 2013-2015.
2. Sprawy wniesione przez członków i członkinie Rady.
3. Plan pracy Rady.
Przebieg obrad:
Na początku posiedzenia Piotr Choroś przywitał zebranych członków i członkinie Rady oraz przedstawił porządek obrad. Przewodniczący Rady podkreślił potrzebę omówienia projektu Programu działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin w latach 2013-2015 i podziękował za przyjęcie zaproszenia przez Panią Dyrektor Joannę Olszewską – Dyrektor Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.
Piotr Choroś omówił porządek obrad przedstawiając sprawy wniesione do Rady:
- Prezentację Wojciecha Bylickiego na temat gospodarki odpadami;
- Kwestie dotyczące zasad otwartych konkursów ofert Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej – prowadzenie placówki wsparcia dziennego na terenie Miasta Lublin zgłoszone przez Radnego Marka Jakubowskiego;
- Projekt uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz uchwały w sprawie szczegółowych warunków, trybu przyznawania i wysokości stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, przedstawione przez Annę Pajdosz.
- Projekt Programu działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin w latach 2013-2015.
Na początek Joanna Olszewska podkreśliła, że do końca 2013 roku obowiązuje Program działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin w latach 2008-2013, natomiast dokument przedłożony Radzie do zaopiniowania będzie obowiązywał od 2014 roku. Pomimo tego, wcześniejsza konsultacja Programu na lata 2013-2015 jest niezbędna ze względu na wiele wydarzeń, które miały miejsce w obszarze zagadnień związanych z niepełnosprawnością, m. in. ratyfikacja we wrześniu 2012 roku Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Joanna Olszewska poinformowała, iż Program został zaktualizowany o te obszary, które są zawarte w Konwencji, ale również w oparciu o opis stanu faktycznego rehabilitacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych w Lublinie, po to by przedstawić obecny stan zasobów i działań podjętych w mieście w dziedzinie niepełnosprawności. Obowiązek opracowania Programu wynika zarówno z Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, jak również ze Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Lublin. Joanna Olszewska zwróciła uwagę zebranych na nowe rozwiązania zawarte w Programie, w którym zaplanowano działania na okres trzech lat. W Programie zawarto przede wszystkim kwestie dostępu osób z niepełnosprawnością, do różnych dziedzin życia społecznego i zawodowego. Joanna Olszewska wymieniła najważniejsze obszary, które zostały poddane analizie w Programie na rzecz osób niepełnosprawnych, a wśród nich są:
- Edukacja;
- Dostępność zatrudnienia;
- Działania wspierające w codziennym funkcjonowaniu, w tym tworzenie systemu usług asystenckich.
Joanna Olszewska poinformowała o ogłoszonych konsultacjach społecznych Programui otwartości Biura, którym kieruje na wszelkie uwagi. Zachęciła do szczegółowego przeanalizowania dokumentu i zgłaszania pisemnych wniosków, które mogą zostać zawarte w Programie.
Głos w sprawie Programu zabrała Edyta Długosz-Mazur, która zasygnalizowała potrzebę zmiany formuły punktów 2.4.8 i 2.4.9 Programu. Edyta Długosz-Mazur zwróciła uwagę, że w dokumencie warto wymienić działające w Lublinie ośrodki wsparcia, wskazując te, które są prowadzone przez organizacje pozarządowe. Zauważyła także potrzebę analizy Załącznika nr 1 do Programu, a więc Celów i Zadań, które są licznie realizowane przez przedstawicieli trzeciego sektora. Zgłosiła również potrzebę, jaką jest możliwość stworzenia ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami nieuznanymi za psychiczne, np. dla osób chorych na Parkinsona. Jadwiga Mach popierając opinię Edyty Długosz-Mazur wystąpiła z wnioskiem o uszczegółowienie tabeli celów i zadań o dodatkową kolumnę o nazwie: "Zlecający", tak aby MOPR nie był w Programie wymieniany jako realizator danego zadania, podczas gdy wykonuje je organizacja pozarządowa. Joanna Olszewska uznała tę uwagę za istotną i zapowiedziała modyfikację Programu w tym zakresie.
Następnie Michał Stanowski opowiedział o swoich refleksjach odnośnie Programu, akcentując, iż zawarcie w jego treści diagnozy i analizy jest słusznym punktem dokumentu. Poinformował również, że społeczeństwo województwa lubelskiego ma najwyższy procent osób niepełnosprawnych w Polsce, dlatego w Programie powinny zostać zawarte przyczyny takiego stanu, by znaleźć odpowiedź na pytanie: Dlaczego? Michał Stanowski zgłosił również swoje wątpliwości, co do analizy przyszłości, wizji Programu, która powinna zawierać informacje do czego dążymy, mając Program dla miasta, w którym co piąty mieszkaniec jest osobą niepełnosprawną. Zgłosił również pomysł dodania do dokumentu analizy porównawczej Lublina wobec innych miast w Polsce.
Joanna Olszewska poinformowała, że konwencja dotycząca osób niepełnosprawnych zmieniła definicję osoby niepełnosprawnej, wskazując że niepełnosprawna to taka osoba, która w zetknięciu z barierami występującymi na zewnątrz ma trudności w aktywnym życiu, w korzystaniu z praw i obowiązków w równym stopniu z innymi obywatelami. Podkreśliła, że Program jest tworzony nie po to, by utwierdzać osoby w ich niepełnosprawności, ale w celu znoszenia barier powstałych w świadomości ludzkiej, ale też barier architektonicznych, w edukacji na wszystkich poziomach itp. Joanna Olszewska zauważyła, że praca w Lublinie powinna skupić się na dążeniu by odczucie niepełnosprawności było jak najmniejsze, by osoby niepełnosprawne mogły aktywnie uczestniczyć w życiu na wszystkich płaszczyznach. Zwróciła uwagę, że Program powinien wskazywać działania adekwatne do lokalnych potrzeb. Michał Stanowski podkreślił, że warto dążyć do stanu, w którym Lublin jako miasto z dużym odsetkiem osób niepełnosprawnych stanie się ekspertem w tej dziedzinie, nie tylko realizując takie same punkty Programu, jak inne miasta w Polsce. Według niego w Programie zawarto katalog działań i celów, natomiast brakuje w nim hierarchii realizacji zadań.
Anna Dąbrowska wypowiedziała się w kwestii IV celu Programu, dotyczącego integracji osób niepełnosprawnych, wskazując że wśród działań w Programie zawarto wydarzenia, spotkania przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością, tymczasem warto byłoby zorganizować spotkania integracyjne osób z niepełnosprawnością z pełnosprawnymi. Joanna Olszewska odpowiadając wskazała, że zadania te realizują podmioty, w ramach zadań zlecanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, gdzie obowiązują ściśle określone wymogi ilości osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych, biorących udział w projekcie. Anna Dąbrowska zaakcentowała, iż ważne jest, aby zmienić sposób myślenia podczas przygotowywania działań dla osób niepełnosprawnych, tak by każda organizacja pozarządowa, nie tylko te specjalistycznie działające na rzecz osób niepełnosprawnych, planując określone wydarzenia, np. Maraton - nie kierowała jego idei tylko do osób niepełnosprawnych, próbując wciągnąć w jego realizację pełnosprawnych, lecz by organizowano wydarzenia dla wszystkich, tak aby obie grupy mogły wziąć w nich udział. Joanna Olszewska poinformowała, że w konkursie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mogą brać udział organizacje mające w swoim statucie zapis o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ale jednocześnie mogą to być NGO'sy prowadzące działania w wielu innych dziedzinach.
Jadwiga Mach poparła stanowisko Michała Stanowskiego, podkreślając, że w Programie powinien znaleźć się opis działań przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, które są prowadzone na rynku lubelskim, tak aby Program nie był zapisem tylko tych powinności, które narzucił Ustawodawca. Poparła również propozycję zaangażowania środowiska akademickiego w działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Jadwiga Mach złożyła wniosek by Rada Pożytku za dwa tygodnie spotkała się jeszcze raz, po dokładnej analizie Programu, w celu jego szczegółowego omówienia. Zaapelowała również o zastanowienie się nad przyczynami tak wysokiego odsetka osób niepełnosprawnych w Lublinie (zła opieka, nieodpowiednia diagnostyka, uprawnienia wynikające z niepełnosprawności). Podkreśliła także potrzebę integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, tak aby część z nich nie odrzucała wizji wyjścia z niepełnosprawności.
Joanna Olszewska zaprosiła zebranych na konferencję dotyczącą wdrażania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, która odbędzie się 11 marca 2013 r. (poniedziałek) w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Na spotkaniu obecni będą goście: Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz osoba reprezentująca biuro Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadające za monitoring i wdrażanie konwencji. Pierwsza część spotkania zostanie poświęcona dokumentowi Konwencji, druga natomiast będzie służyła rozmowie z lubelskim środowiskiem osób niepełnosprawnych na temat ich potrzeb.
Jan Rybojad dodał, iż głównym zadaniem w dążeniu do niewykluczenia osób niepełnosprawnych jest dobra komunikacja (m. in. między urzędem a niepełnosprawnymi, między urzędem a organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych). Podkreślił, że w Programie powinna znaleźć się zaktualizowana informacja o organizacjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Joanna Olszewska zapewniła o zaktualizowaniu tej informacji na stronie internetowej oraz w odpowiednim Informatorze.
Michał Stanowski zaapelował by przygotowując się na przyszłe posiedzenie członkowie Rady, a szczególnie osoby które nie znają środowiska niepełnosprawnych, przeanalizowali Program pod kątem odszukania w nim mocnych i słabych stron oraz skontrolowania, czy w dokumencie zawarte są tylko działania miejskie, takie jak funkcjonowanie Lubelskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej, czy również inne akcje podjęte na rzecz osób niepełnosprawnych np. przez organizacje pozarządowe. Joanna Olszewska wyjaśniła, że Lubelskie Centrum Organizacji Pozarządowych nie jest przeznaczone dla urzędu, lecz zostało stworzone jako element wzmacniający budowę społeczeństwa obywatelskiego w Lublinie, stanowiąc miejsce pracy wielu organizacji. Jednocześnie zachęciła do zgłaszania kolejnych działań, które mogą zostać zawarte
w Programie.
Przewodniczący Rady Piotr Choroś ustalił kolejny termin posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin na 25 marca (poniedziałek) 2013 r. o godzinie 16.00 w Ratuszu.
- Sprawy wniesione przez członków Rady.
Piotr Choroś przedstawił sprawy wniesione do omówienia przez członków Rady, jednocześnie poinformował, iż kwestia dotycząca kształtu otwartych konkursów ofert ogłaszanych przez MOPR, zostanie zgłoszona przez Jadwigę Mach do omówienia podczas posiedzenia Komisji Rodziny Rady Miasta Lublin. Niestety Pan Marek Jakubowski nie mógł jednak dotrzeć na posiedzenie Rady aby omówić wniesioną sprawę.
1) Prezentacja multimedialna Wojciecha Bylickiego (Stowarzyszenie Bractwo im. Św. Brata Alberta; Lubelskie Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej) na temat gospodarki odpadami.
Wojciech Bylicki omówił inicjatywę Lubelskiego Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej, którą jest nowoczesny system odbioru odpadów komunalnych oraz dzięki której mogą powstać nowe miejsca pracy w Lublinie. Wojciech Bylicki przypomniał o nowym obowiązku gminy, którym jest gospodarka odpadami, w tym ich segregacja. Omówił system EKO AB, utworzony przez Pana Andrzeja Bartoszkiewicza, który od 4 lat sprawdza się w Płocku. Polega on na zastąpieniu tradycyjnych altan śmietnikowych – altanami zamkniętymi. Idea nowego systemu zaczyna się od podziału odpadów
w gospodarstwie domowym na trzy zasadnicze elementy: odpady organiczne, odpady higieniczne, frakcja sucha, które następnie są przenoszone do zamkniętych altan. Zachęcił do debaty publicznej nad wprowadzeniem nowego systemu gospodarki odpadami. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nowe rozwiązania wymagają zmiany świadomości oraz wielu lat pracy, dlatego warto rozpocząć ją już dzisiaj.
Szczegóły zawarte są w prezentacji stanowiącej załącznik do protokołu.
2) Projekty Uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Uchwały w sprawie szczegółowych warunków, trybu przyznawania i wysokości stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.
Anna Pajdosz przedstawiła dwa projekty Uchwał przygotowane przez Wydział Kultury. Zwróciła się z prośbą o zgłaszanie uwag i wniosków do projektów na kolejnym spotkaniu Rady. Poinformowała, iż obecnie uchwały zostaną poddane konsultacjom społecznym, zaś w dniu 25 kwietnia 2013 r. zostaną poddane pod głosowanie Rady Miasta Lublin. Uchwały utworzono w oparciu o ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Anna Pajdosz podkreśliła, że zmiany dotyczą przede wszystkim stypendiów. Wcześniej stypendia za wyniki w nauce obejmowały tylko uczniów szkół artystycznych, jednak w związku ze zmianą w/w ustawy, tego rodzaju stypendiów Prezydent już nie może przyznawać. Poinformowała także o nowym typie stypendiów za tzw. dzieło (np. przedsięwzięcie w zakresie kultury), które przyznawane są na 6 miesięcy dla osób do 30 roku życia.
Anna Pajdosz podkreśliła, że w Uchwale Rady Miasta Lublin w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury wprowadzono mniej zmian. Mianowicie pozostają te same nagrody: nagroda artystyczna za dokonania twórcze w poprzednim roku kalendarzowym, nagroda za upowszechnianie kultury (organizacja, animacja wydarzeń), nagroda za całokształt działalności, którą mogą dostać tylko osoby fizyczne, które osiągnęły co najmniej 20 letni dorobek działań w dziedzinie kultury, nagrody okolicznościowe (jubileusz, specjalne dokonanie w danym roku), dodana zaś została kolejna nagroda honorowa dla mecenasa kultury (darczyńcy na rzecz wydarzeń kulturalnych). Wprowadzono również zmianę sposobu powoływania komisji konkursowej, gdyż werdykty komisji przez wiele lat budziły kontrowersje. Obecna propozycja przewiduje następujący skład: 2 osoby będzie powoływał Przewodniczący Rady Miasta, 2 osoby Rada Kultury, 1 osobę Rada Pożytku, 2 osoby Prezydent Miasta Lublin z własnej inicjatywy. Nagrody na nowych zasadach będą przyznawane najwcześniej od 1 maja br. Zależy to od daty publikacji Uchwał w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.
Podsumowując obrady Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Lublin Piotr Choroś przedstawił wstępny porządek obrad X posiedzenia Rady, które odbędzie się 25 marca:
- Projekt Programu działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin w latach 2013-2015.
- Projekty Uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania dorocznych nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Uchwały w sprawie szczegółowych warunków, trybu przyznawania i wysokości stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury.
- Założenia do Sprawozdania z realizacji Programu współpracy Miasta Lublin z organizacjami pozarządowymi na rok 2012.
Pobierz
-
Treść Programu
pdf ・782.15 kB
-
Cele i zadania
pdf ・254.18 kB
Źródło: Urząd Miasta Lublin