Spotkanie regionalne w Łodzi w ramach Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa
W dniach 16-17 października 2010 r. odbyło się I Spotkanie Regionalne w Łodzi. Celem spotkania było upowszechnienie i zapoznanie uczestników z działalnością Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa oraz z tematyką komplementarności w aspekcie planowania i wdrażania funduszy europejskich.
W spotkaniu wzięło udział 45 uczestników reprezentujących członków komitetów monitorujących z następujących środowisk: organizacji pozarządowych, związków zawodowych, organizacji pracodawców, środowiska naukowo-akademickiego, administracji publicznej.
Uczestnicy w Komitetach mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz zyskania wiedzy z zakresu komplementarności jak również sposobów funkcjonowania Komitetów i Podkomitetów. Niewątpliwą zaletą spotkania była możliwość wymiany doświadczeń.
Spotkanie miało charakter warsztatów, w ramach których poruszano następujące tematy: komplementarność Regionalnego Programu Operacyjnego z programami krajowymi oraz z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki na poziomie regionu.
Praktyczny wymiar komplementarności w PO KL pomiędzy projektami systemowymi krajowymi a konkursowymi; komplementarność w tym wypadku oznacza świadome podejmowanie działań które się uzupełniają w zakresie udzielanego w ramach programów wsparcia w celu efektywniejszego osiągnięcia założonego celu/rozwiązania na poziomie lokalnym, regionalnym, ponadregionalnym, krajowym.
Praca nad Planami Działania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; Kryteria strategiczne wyboru projektów pod kątem partnerstwa; rozumianego jako uzupełniające się i wspomagające działania w projektach a nie kryterium wyboru projektów.
Baza Wiedzy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego jako podstawowe narzędzie wspierające pracę członków komitetów monitorujących.
Obecność zróżnicowanego środowiska uczestniczącego w monitoringu i realizacji programów finansowanych z funduszy unijnych dało możliwość dyskusji oraz dzielenia się doświadczeniami.
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z Województwa Łódzkiego pokazali swoje doświadczenia dotyczące konsultacji społecznych Planów działania dla Po KL oraz efektywności kryteriów strategicznych w realizowanych na terenie województwa projektach partnerskich. Jako przykład został wskazany projekt realizowany przez Mazowiecką Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. w partnerstwie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 pt. „Kompleksowy program podnoszenia kwalifikacji zawodowych uczniów technikum Urządzeń Sanitarnych”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Grupę Roboczą ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, działającą przy Komitecie Koordynacyjnym Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia.
Jest to pierwsze z planowanej 2011 r. serii spotkań w ramach Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa. Kolejne z spotkań zaplanowane są w następujących terminach i miejscach: województwo małopolskie – marzec 2011 r., pomorskie – maj 2011 r., kujawsko-pomorskie- wrzesień 2011 r., opolskie 2011 r. Sprawami merytorycznymi i organizacyjnymi całej KSTP zajmuje się sekretariat KSTP przy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, której jednym z celów jest wzmacnianie i monitoring działalności Komitetów oraz rozwijanie współpracy i standardów działania III sektora, rzecznictwo interesów organizacji pozarządowych, kształtowanie sprzyjających postaw społecznych wobec trzeciego sektora i budowanie jego rzetelnego wizerunku. Cele te realizowane są w dużej mierze dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013. Honorowym patronatem objął je Marszałek Województwa Łódzkiego.
Pobierz
-
20101206221524_loga.doc
doc ・1.09 MB
Źródło: Sekretariat Krajowej Sieci Tematycznej ds.Partnerstwa.