Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie zorganizowało kolejne spotkanie młodzieży niepełnosprawnej. Tym razem w ramach projektu "Aktywni w kulturze - baśnie i legendy ludowe źródłem ekspresji artystycznej" spotkała się młodzież z Solecznik na Liwie oraz z Tczewa. Wspólnie przygotowali inscenizację legendy kaszubskiej "Stworzenie Kaszub". Projekt został sfinansowany przez Polsko - Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.
Po raz kolejny w gospodarstwie agroturystycznym „U Chłopa” w Chmielnie ,spotkała się młodzież z Polski i Litwy. W tym roku, oprócz młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Jana Pawła II w Tczewie, do projektu „Aktywni w kulturze – baśnie i legendy ludowe źródłem ekspresji artystycznej” zaproszeni zostali uczniowie ze Szkoły Specjalnej z Solecznik. Głównym celem tego projektu było włączenie osób niepełnosprawnych do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczeństwa oraz rozwijanie uczenia pozaformalnego poprzez uczestnictwo w warsztatach ekspresji artystycznej. W ramach przygotowań do projektu młodzież z obu szkół poznawała baśnie i legendy kaszubskie i wybrała jedną „Stworzenie Kaszub”, do której - już w trakcie trwania projektu - przygotowała scenariusz, scenografie, obsadę aktorską, a w przedostatnim dniu odbyła się prezentacja. W premierze tego przedstawienia uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Chmielnie, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tczewie oraz mieszkańcy Chmielna. Całe przedstawienie zostało także zarejestrowane przez TVP Gdańsk i ukaże się w magazynie regionalnym „Rodno zemia”. Mimo, że projekt „Aktywni w kulturze …” zakończył się, to będzie jego kontynuacja. Przedstawienie teatralne „Stworzenie Kaszub” będzie zaprezentowane podczas VIII Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych, który odbędzie się na początku czerwca 2010 roku w Tczewie, ale wcześniej cała grupa spotka się w Solecznikach na Litwie, aby podsumować projekt i przygotować się do wspólnego przedstawienia.
Oprócz warsztatów teatralnych uczestniczyli w bogatym programie turystycznym, w ramach którego poznawali historię, tradycje i kulturę Kaszub. Odwiedzili miejsca z tym związane: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Skansen etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich oraz Centrum Promocji Regionu w Szymbarku a także odbyli przejażdżkę wozem konnym po okolicach Chmielna. Niezapomnianych wrażeń dostarczył wieczór kaszubski, podczas którego uczestnicy projektu wspólnie uczyli się „abecadła kaszubskiego”, tańców kaszubskich oraz poznawali legendy kaszubskie opowiadane przez Pana Makowskiego z Zawór, a Pan Stanisław Klimowicz z Fundacji „Nasza Checz” przybliżył historię, topografię i dzień dzisiejszy tego przepięknego rejonu Kaszub.
Spotkanie w Chmielnie było także okazją do prowadzenia dialogu międzykulturowego. Młodzież z obu krajów opowiadała o tradycji i historii miejsc z których się wywodzą, a klamrą to spinająca był uczestnictwo w VI Zjeździe Sybiraków w Szymbarku w dniu 17 września. W dniu 70. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.
Nasz projekt finansowany był przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży przy współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.
Tekst. Marek Czaja – SNRSS Tczew
Zdjęcia. Dagmara Grzeszkiewicz SNRSS - Tczew
Źródło: Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego