Spotkanie: Podmiotowość na talerzu. O czym myślą zwierzęta hodowlane?
Podczas naszego spotkania z prof. UP dr hab. Marcinem Urbaniakiem porozmawiamy o zadziwiających umiejętnościach poznawczo-społecznych zwierząt udomowionych, z którymi na co dzień mamy bardzo bliski kontakt poprzez sklepowe półki z mięsem, wędlinami, jajkami, nabiałem czy mlekiem. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 18 marca 2021 r. o godz. 18:00.
Podczas naszego spotkania z prof. UP dr hab. Marcinem Urbaniakiem porozmawiamy o zadziwiających umiejętnościach poznawczo-społecznych zwierząt udomowionych, z którymi na co dzień mamy bardzo bliski kontakt poprzez sklepowe półki z mięsem, wędlinami, jajkami, nabiałem czy mlekiem.
LINK do spotkania:
ZOOM: https://us02web.zoom.us/j/85068443283
YouTube: https://youtu.be/97GHFSjjurA
Dowiemy się m.in., że krową bywają ciekawskie i chętnie poznają otoczenie, pomagają sobie w stadzie, a także są bardzo emocjonalne i tworzą silne więzi ze swoimi dziećmi czy współtowarzyszkami. Jednak mimo tej wiedzy, z jakiegoś powodu nie rezygnujemy z kontynuowania intensywnego przemysłu mlecznego oraz mięsnego, w którym krowy bezlitośnie uprzedmiotowiono do poziomu organicznych maszyn. Poszukamy odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje.
Porozmawiamy również o eksperymentach, które jednoznacznie wskazują, że świnie są prawdopodobnie najinteligentniejszymi zwierzętami, jakie udomowiliśmy. Dowiemy się, że świnie bardzo dobrze rozumieją abstrakcyjne zasady np. gry video, w którą grają przy użyciu joysticka. Postaramy się też odpowiedzieć, dlaczego dysponując dowodami na wyjątkową inteligencję świń, wciąż powielamy zwroty językowe i uprzedzenia, prowadzące do skrajnie brutalnego traktowania świń domowych w hodowli przemysłowej. Jak to się dzieje, że podmiotowość świń - w przeciwieństwie do psów czy kotów - pozostaje całkowicie "niewidoczna" dla konsumentów? Skupimy się także na zdolnościach intelektualnych i złożonym życiu społecznym kur oraz ponownym wyparciu kurzej indywidualności podczas ich masowej eksploatacji i konsumpcji produktów z ferm przemysłowych.
Odpowiadając na pytania o "nieobecność" gospodarskich zwierząt w publicznej przestrzeni jako wrażliwych, często myślących istot, przyjrzymy się zjawisku tzw. intersekcjonalności, czyli krzyżowania się form i wymiarów dyskryminacji. Pojawi się z pewnością pytanie o możliwość produkcji "czystego" mięsa - pozbawionego cierpienia zwierząt, ale też pozbawionego wysokiego śladu węglowego i wodnego w fazie przygotowań. Odpowiadając na pytanie, jaką cenę płacą zwierzęta za swoje udomowienie, pojawi się historia o kogucie, który przeżył 18 miesięcy… bez głowy!
Naszym gościem będzie ponownie dr hab. prof. UP Marcin Urbaniak - kognitywista i bioetyk, zajmujący się umysłami oraz zdolnościami poznawczymi zwierząt, ich dobrostanem, komunikacją międzygatunkową, a także ewolucyjnymi i neurologicznymi źródłami moralności.
Źródło: Fundacja Zielone Światło - Zielone Wiadomości