Tegoroczny 9. Przegląd Sztuki Survival to również m.in. cykl debat społeczno-kulturalnych oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży. W ten sposób organizatorom Przeglądu udaje się włączyć różne grupy społeczne do odbioru sztuki współczesnej, a także do partycypacji w kształcie swojego najbliższego otoczenia. Jak się okazuje, sztuka jest naturalną formą ekspresji najmłodszych.
Warsztaty przyciągnęły sporą grupę zainteresowanych - najmłodszych bywalców parku Stanisława Tołpy. W przeciągu dwóch pierwszych dni, pomimo nieprzewidywalnej czerwcowej pogody na zajęciach pojawiło się około 30 dzieci. Niektórzy przychodzili na cały dzień, inni pojawiali się na kilka godzin podczas wizyty w parku z rodzicami. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów przyszły głownie dzieci z o Ołbina i okolic.
Forma zajęć, odbywających się w parku, w otwartej przestrzeni sprzyjała otwarciu się uczestników na zabawę z własna wyobraźnią i pobudzeniu twórczej energii, tym bardziej, że zajęcia prowadził wrocławski artysta Tomasz Opania, na co dzień wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych oraz Wyższej Szkle Humanistycznej. Razem z nim warsztaty realizowały trenerki z Towarzystwa im. Edyty Stein oraz studenci, z którymi na co dzień pracuje Tomasz Opania.
Warsztaty to nie tylko zabawa niczym nieskrępowaną wyobraźnią. Głównym tematem było hasło, motto „Mój Znak – moja Dzielnica – moja Ulica” . Punktem wyjścia – graffiti, jako forma znana większości młodzieży…i często przez nią stosowana. Jak się okazało, ta forma musiała zostać lekko zmodyfikowana, ponieważ większość młodzieży, która włączyła się do zajęć była w przedziale wiekowym 10-12 lat.
- Zaczęliśmy od graffiti, również dlatego, że jest im to znane. Nie chcieliśmy przestraszyć ich hasłem: rzeźba czy przestrzeń, a zależało nam, by wspólną pracą dojść do jakiś rozwiązań przestrzennych. Wychodząc od inicjału, litery, chcemy doprowadzić na wstępie do jakiegoś interesującego zdarzenia graficznego, później przekształcać je dodając trzeciego wymiaru. Materiałem docelowym jest gąbka, którą udało nam się pozyskać od firmy Organika – mówi Tomasz Opania.
Tytuł warsztatów sugerował stworzenie prac, które nawiązywałyby do podwórek i miejsc, w których na co dzień przebywa młodzież z Ołbina. Kontekstem takiego pomysłu jest dbałość i myślenie o swoim otoczeniu.
-Prace mogą nabrać później jakieś formy np. użytkowej. Przyznam się szczerze, że dla nich to jest trudny temat, ale z nim nawet studenci Akademii mają problem. Mam jednak nadzieję, że coś ciekawego z tego powstanie- dodaje artysta.
Warsztaty będą trwały jeszcze do czwartku, a w piątek 24.06, jeszcze przed oficjalnym otwarciem Przeglądu Sztuki Survival będzie można od 16.00 zobaczyć wystawę złożoną z prac wykonanych przez młodych uczestników zajęć.
Zdjęcia: Magdalena Szady
Źródło: informacja wlasna serwisu wroclaw.ngo.pl