Najpierw ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych, klubów i organizacji pracujących z dziećmi z niepełnosprawnościami, a potem treningi pod okiem ambasadorów – sprinterki Alicji Jeromin, dziennikarza Michała Pola i pływaka Marcina Ryszki. Trwa specjalna, olimpijska edycja programu „Pomarańczowa Siła” Fundacji ING Dzieciom.
Aktywna zabawa z najmłodszymi, metodyczne wsparcie dla nauczycieli i rodziców, a także przekazanie sprzętu sportowego dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami to główne założenia tegorocznej edycji programu „Pomarańczowa Siła”. Program od 2014 r. pomaga organizacjom społecznym. W pięciu minionych edycjach Fundacja ING Dzieciom wsparła 27 projektów sportowych oraz promujących zdrowy styl życia łączną kwotą aż 285 150 zł. Teraz program przyjmuje nową formułę i jest kierowany do organizacji pozarządowych, klubów sportowych i szkół podstawowych pracujących z uczniami z niepełnosprawnościami narządów ruchu, wzroku lub słuchu.
– W edycji olimpijskiej zapraszamy do sportowej zabawy dzieci z niepełnosprawnościami. Chcemy, aby dobrze się bawiły i odkrywały swoją wewnętrzną siłę. Pomysł na zmianę formuły programu wziął się z realnej potrzeby. Wieloletnie obserwacje poparte wynikami zleconej przez nas diagnozy potwierdzają, że dzieci z niepełnosprawnościami mają utrudniony dostęp do zajęć sportowych, a oferowane im zajęcia często mają charakter terapeutyczny, a przez to segregacyjny. Zależy nam na tym, aby sport był okazją do integracji dla wszystkich dzieci, niezależnie od stopnia ich sprawności – mówi Agata Tomaszewska, prezeska Fundacji ING Dzieciom.
Sport nie dla wszystkich?
Jak wynika z przygotowanej na zlecenie Fundacji ING Dzieciom diagnozy pt. „Aktywność sportowa dzieci z niepełnosprawnościami w Polsce”, w przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi sport pełni szczególnie istotną rolę, wpływając nie tylko na poprawę kondycji fizycznej i rehabilitacji, ale także zwiększając aktywizację i integrację społeczną. Przytoczone w niej dane GUS wskazują, że w roku szkolnym 2016/17 w szkołach podstawowych uczyło się 73,3 tys. uczniów z niepełnosprawnościami. Pośród licznych barier, utrudniających lub nawet uniemożliwiających udział w zajęciach sportowych, autorka diagnozy Magdalena Kocejko wyróżniła ograniczenia osobiste, bariery społeczne, bariery środowiskowe i bariery systemowe. W celu ich przezwyciężenia szczególnie istotne jest zapewnienie szkołom sprzętu sportowego dostosowanego do niepełnosprawności, prowadzenie szkoleń dla kadry nauczycielskiej, a także kampanie informacyjne dla rodziców, mające na celu zniwelowanie lęków związanych z aktywnością sportową dziecka. Siła sportu w wydaniu olimpijskim
W roku 2020, który za sprawą mistrzostw Europy w piłce nożnej oraz Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio będzie rokiem sportowym, Fundacja ING zaprasza do wspólnej sportowej zabawy dzieci pełnosprawnych i dzieci z niepełnosprawnościami.
– W „Pomarańczowej Sile” zarażamy dzieciaki tą otwartością, akceptacją dla niepełnosprawności. Dlatego chcemy dotrzeć z naszym przekazem, że ich niepełnosprawny kolega jest taki sami jak oni, ma te same pasje, te same marzenia i tak samo, a czasem może bardziej, stara się je osiągnąć. Myślę, że taka inicjatywa jak „Pomarańczowa Siła” jest idealna do tego, by osiągnąć te cele właśnie poprzez sport – wyjaśnia Michał Pol, ambasador programu.
Pomarańczowa Siła – jak działa?
Program jest skierowany do organizacji pozarządowych, klubów sportowych, szkół i innych placówek publicznych, które pracują z dziećmi z niepełnosprawnościami (klasy 1-8 szkoły podstawowej). Działania mają charakter integracyjny – placówki mogą zgłosić do programu maksymalnie 12 zawodników, w tym przynajmniej 6 z niepełnosprawnością narządu ruchu, wzroku lub słuchu. Zadaniem konkursowym jest przesłanie przez opiekuna materiału multimedialnego, prezentującego kreatywne sposoby na przełamywanie barier w drodze do realizacji sportowej pasji. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 lutego, na stronie www.ingdzieciom.pl/pomaranczowasila
– Ta inicjatywa to kolejna możliwość propagowania w Polsce sportu paraolimpijskiego. Chcemy właśnie poprzez sport pozwolić dzieciom zawierać piękne przyjaźnie na całe życie – dodaje Pol.
Do zabawy pod okiem ambasadorów zakwalifikują się 22 organizacje. Liczba uczestników nie jest przypadkowa, bowiem podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio sportowcy będą rywalizować właśnie w 22 dyscyplinach. Finaliści „Pomarańczowej Siły” będą bawić się przez 5 miesięcy, a każdy z nich upłynie pod znakiem innej dyscypliny sportu. Zabawa każdorazowo zacznie się od wysyłki do szkół i organizacji sprzętu sportowego. Na stronie programu pojawi się film, na którym ambasadorzy zaproponują uczestnikom ćwiczenia. Zadaniem dzieci będzie aktywna zabawa przy wykorzystaniu otrzymanego sprzętu w najbardziej kreatywny sposób. Drużyna, która wykaże się największym zaangażowaniem w danym miesiącu, wygra wyjątkowe spotkanie z ambasadorami, którzy odwiedzą jej miejscowość i przeprowadzą niezapomniany trening.
– Sport przez całe moje życie był dla mnie najlepszym paliwem do działania i lekarstwem na całe zło. Nie mogę się doczekać spotkań z dzieciakami z całej Polski. Na pewno czeka nas świetna zabawa, a być może ktoś dzięki „Pomarańczowej Sile” złapie sportowego bakcyla? –zastanawia się Alicja Jeromin, ambasadorka „Pomarańczowej Siły”.
Olimpijska edycja programu rozpoczęła się od udziału 2 206 pracowników ING w biegu Biegnij Warszawo 2019. Dzięki ich zaangażowaniu ING Bank Śląski przekazał Fundacji ING Dzieciom rekordowe 145 600 złotych. Środki w całości zostaną przeznaczone na sprzęt sportowy dla uczestników tegorocznej edycji programu „Pomarańczowa Siła”.
Źródło: Fundacja ING Dzieciom