Fundacja RECAL z dumą ogłasza zakończenie europejskiego projektu EnvInSport (Environmentally sustainable Sport for All) dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu ERASMUS+ Sport oraz podsumowuje 18 miesięcy intensywnej współpracy partnerów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Projekt, którego celem było podnoszenie świadomości na temat korzyści płynących z zagadnień zrównoważonego rozwoju oraz promowanie świadomości ekologicznej w sporcie, dostarczył cennych narzędzi i inspiracji dla sportowców oraz organizatorów wydarzeń sportowych w zakresie przyjaznego i etycznego podejścia do środowiska. Zapraszamy do pobrania Broszury EnvInSport.
Cztery organizacje partnerskie zaangażowane w projekt EnvInSport spotkały się w Bukareszcie, aby podsumować dotychczasowe półtoraroczne efekty współpracy. Wśród uczestników znaleźli się: Fundacja RECAL z Polski (pełniąca rolę koordynatora), a także partnerzy z Czech (Česká asociace Sport pro všechny, z. s.), Rumunii (Asociatia Centrul Pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structurale), i Słowacji (Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky). Dotychczasowe działania partnerów stanowią przykład, jak poprzez ekologiczną odpowiedzialność i ochronę zasobów naturalnych można skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i zabezpieczyć środowisko dla przyszłych pokoleń.
"Obecnie zapewnienie warunków zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju podczas wydarzeń sportowych to nie tylko trend, ale wręcz konieczność. Projekt EnvInSport to dowód na to, że sport nie tylko łączy, ale może i powinien być ekologiczny”, podkreśla Artur Łobocki, Członek Zarządu Fundacji RECAL, będącej koordynatorem projektu. „Nasza półtoraroczna współpraca pokazała, że wspólne działania mogą przynieść realne zmiany. Dzięki międzynarodowej współpracy, praktycznym wyjazdom studyjnym i warsztatom udało nam się stworzyć trwałe zasoby i praktyczne rozwiązania, które promują aktywny tryb życia zgodny z zielonymi ideami oraz są wsparciem dla organizatorów wydarzeń sportowych w całej Europie w ograniczaniu wpływu na środowisko.” podsumowuje Artur Łobocki.
Jednym z kluczowych rezultatów projektu było dostarczenie wiedzy, ale także wzmocnienie potencjału organizacji partnerskich, które podczas szeregu spotkań i praktycznych warsztatów miały okazję wymienić się doświadczeniami, zaangażować animatorów i wolontariuszy oraz nawiązać współpracę z lokalnymi organizatorami wydarzeń sportowych. W ramach projektu została opracowana Broszura EnvInSport, dostępna w pięciu językach (CZ, EN, PL, RO, SK), zawierająca 10 pomysłów na proekologiczne podejście do sportu oraz 100 gotowych konkretnych praktyk, z których można skorzystać podczas organizacji wydarzeń sportowych przyjaznych dla środowiska.
Cristi Florescu, Prezes Stowarzyszenia CPDIS, podkreśla: „Projekt był dla wielu wolontariuszy i animatorów pierwszym doświadczeniem związanym z międzynarodową współpracą, który wzmocnił ich pewność siebie, kompetencje międzykulturowe oraz motywację do dalszego angażowania się w ekologiczne inicjatywy sportowe. Owocem tej współpracy jest broszura EnvInSport, która pozostanie trwałym narzędziem wspierającym zrównoważone praktyki na wydarzeniach sportowych w całej Europie, nawet po zakończeniu projektu." I dodaje: „W przypadku naszego stowarzyszenia projekt znacząco wzmocnił nasze zdolności organizacyjne, umożliwił rozwój współpracy międzynarodowej oraz pogłębił wiedzę w zakresie łączenia praktyk przyjaznych środowisku z inicjatywami sportowymi na poziomie lokalnym.”
Więcej informacji na stronie www.envinsport.eu.
Linki do różnych wersji językowych Broszury EnvInSport:
- Angielskiej – https://tiny.pl/5qmg5t8z
- Czeskiej – https://tiny.pl/1c0b4cb0
- Polskiej – https://tiny.pl/4b7z-bsp
- Rumuńskiej – https://tiny.pl/2rgxr1tb
- Słowackiej – https://tiny.pl/v5pn9_py
Zastrzeżenie
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
O Fundacji RECAL
Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL powstała z inicjatywy producentów puszek do napojów i producentów aluminium. Od 1995 roku prowadzi działania mające na celu wzrost poziomu odzysku opakowań aluminiowych, m.in. realizując inicjatywę Każda Puszka Cenna, czyli polską edycję paneuropejskiego Every Can Counts. Wieloletnia współpraca z jednostkami samorządowymi, naukowymi, przedsiębiorcami z łańcucha opakowań aluminiowych, organizatorami wydarzeń i innymi partnerami zaowocowała stworzeniem platformy do współpracy dla firm i instytucji, które wspierają gospodarkę w obiegu zamkniętym.
Więcej informacji na stronie www.recal.pl.
Kontakt dla mediów
Artur Łobocki
Członek Zarządu Fundacji RECAL
tel. +48 605 591 865, e-mail: artur.lobocki@recal.pl