Polska, rozpoczynając trzynaście lat temu wysiłek wielkich reform, dokonała jednoznacznego wyboru – otworzyliśmy się na świat. Paradoksalnie, ciężary transformacji ustrojowej zdążyły uodpornić Polaków i oswoić ich z myślą, że epoka globalizacji nie pozwala zatrzymywać się w miejscu” – napisał w przesłaniu do uczestników konferencji 'Społeczny wymiar globalizacji' Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
Konferencja „Społeczny wymiar globalizacji – szanse, wyzwania i zagrożenia dla Polski”, organizowana pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego, odbyła się w czwartek 6 lutego na Zamku Królewskim w Warszawie. Organizatorem konferencji było Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Światowa Komisja ds. Społecznego Wymiaru Globalizacji, utworzona przez Międzynarodową Organizację Pracy.
„Ta konferencja to dla nas ogromne wydarzenie. Poprzednia miała miejsce w Moskwie, a kolejne odbędą się w Berlinie i Helsinkach” – mówiła podczas sesji inauguracyjnej Krystyna Tokarska-Biernacik, podsekretarz stanu w MGPiPS.
W sesji inauguracyjnej wzięli udział: minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner, minister finansów Grzegorz Kołodko, minister w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda, Dyrektor Biura Regionalnego ds. Europy i Azji Środkowej Międzynarodowego Biura Pracy Friedrich Buttler, Członek Światowej Komisji ds. Społecznego Wymiaru Globalizacji Surin Pitsuwan. Wszyscy przemawiający zwracali uwagę na fakt, że globalizacja, poza wielkimi szansami, niesie też zagrożenia, których wszyscy powinni mieć świadomość.
„Mieszkańcy „globalnej wioski” – czy, jak chcą inni, „globalnego telemiasta” – nie mogą twierdzić, że nie wiedzą o cierpieniu, ubóstwie i głodzie w odległych rejonach świata. Im bliżej siebie żyjemy, im mniejsza wydaje się nasza planeta, tym wyraziściej rysuje się przed nami obowiązek budowania świata bez podziałów” – mówiła w imieniu prezydenta Kwaśniewskiego Barbara Labuda.
Grzegorz Kołodko uważa, że pomimo dużych kosztów globalizacji jej efekty są zawsze pozytywne. „Jeżeli dziś ktoś jest przeciw globalizacji oznacza, że jest przeciwko światowemu globalnemu kapitalizmowi” – mówił Grzegorz Kołodko. Minister finansów stwierdził również, że antyglobaliści nie protestują przeciwko samej globalizacji, a tylko przeciwko jej patologiom. „W Polsce mamy szczęście, bo mamy najkorzystniejsze w świecie położenie geopolityczne” – dodał minister Kołodko.
„Globalizacja to coś na kształt przypływu, który dotyczy wszystkich – wielkich statków i małych łódek. Dzisiaj to raczej tsunami” – powiedział Surin Pitsuwan, Członek Światowej Komisji ds. Społecznego Wymiaru Globalizacji. „To co obserwujemy nie jest globalizacją współczującą czy globalizacją z ludzką twarzą” – dodał Surin Pitsuwan.
Friedrich Buttler podkreślił różnice w rozwoju obszarów świata. „Widzimy ogromną przepaść pomiędzy tymi co mają i tymi, którzy nie mają. Ta przepaść pogłębiła się jeszcze w ostatnich latach” – powiedział Friedrich Buttler. Jako przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji Pracy uważa, że najważniejszą kwestią do realizacji dla społeczności międzynarodowej jest zapewnienie „uczciwej pracy i jakości zatrudnienia dla wszystkich”.
„Obecny model globalizacji traci poparcie społeczne, konieczny jest więc nowy model, który lepiej pogodzi wzrost z równością społeczną. MOP pracuje nad takim modelem” – poinformował Buttler.
W czwartkowej konferencji udział wzięli przedstawiciele nauki, polityki, partnerów społecznych, organizacji międzynarodowych oraz mediów. Światowa Komisja ds. Społecznego Wymiaru Globalizacji została powołana w lutym 2002 roku przez MOP. Jej celem jest m.in. stymulowanie dialogu na temat korzyści płynących z globalizacji.