W ramach przygotowań do V Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej zgodne z zasadami permakultury zagospodarowano teren w pobliżu Warsztatów Kultury, gdzie odbywa się konferencja. Działania prowadzone były we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „INICJATYWA”. Dlaczego teren Warsztatów Kultury i dlaczego permakultura? Mówi Andrzej Młynarczyk, projektant permakultury, artysta plastyk, designer.
Permakultura dostosowuje się do warunków ekstremalnych. Jest wiele sposobów, które umożliwiają nam zagospodarowanie zdegradowanych miejsc, np. stosując odpowiedni dobór roślin, czy ściółkowanie.
Permakultura jest idealna w mieście, choć w trudnych warunkach „betonowej dżungli” musimy posiłkować się np. sztucznym nawadnianiem itp. Poprzez takie działania, często na granicy tzw. ogrodniczej partyzantki miejskiej staramy się przywracać tereny zdegradowane, by stały się „milsze” dla oka. Co także bardzo ważne, permakultura zajmuje się także miejscami, którym inni nie dają szansy, gdzie nie ma inwestorów, gdzie jednak często wystarczy się postarać, by przynosiły owoce”.
Działania wokół Warsztatów Kultury prowadzili, oprócz Andrzeja Młynarczyka, Monika Podsiadła (pedagożka, ogrodniczka) oraz Jan Kamiński, architekt krajobrazu.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl