Społeczna odpowiedzialność a fundusze Unii Europejskiej na lata 2014-2020
Fundusze Unii Europejskiej koncentrują się na wspieraniu zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji i dobrego rządzenia. W każdym z tych obszarów odpowiedzialność społeczna ma swoje miejsce i znalazła je w zapisach dotyczących przyszłych funduszy unijnych dla Polski. Poniżej zebraliśmy aktualne zapisy dokumentów planistycznych, dotyczących zakładanych do dofinansowania elementów, w założeniach twórców tych dokumentów, powiązanych z CSR.
Regionalnie interwencja Europejskiego Funduszu Społecznego będzie dotyczyła bezpośredniego wsparcia osób w celu poprawy ich sytuacji na rynku, natomiast krajowy program operacyjny będzie się koncentrował na poprawie ram funkcjonowania poszczególnych polityk sektorowych.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój jest ukierunkowany na cztery obszary:
- wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa wyższego jako instrumentu budowy gospodarki opartej o wiedzę
- wdrożenie reform systemów i struktur w wybranych obszarach polityk publicznych, kluczowych z punktu widzenia strategii Europa 2020 i krajowych programów reform,
- realizację działań nietypowych, innowacyjnych, ponadnarodowych, prowadzących do wypracowania rozwiązań dotąd niestosowanych w celu ich przetestowania przed przejściem do fazy wdrożenia powszechnego, które w większości przypadków będzie miało miejsce na poziomie regionalnym,
- realizację programów w zakresie mobilności ponadnarodowej.
- W celu zmniejszenia bezrobocia wśród ludzi młodych należy zaplanować zwiększenie dostępności programów praktyk zawodowych i uczenia się w miejscu pracy, podniesienie jakości szkoleń zawodowych i przyjęcie strategii uczenia się przez całe życie, lepsze dopasowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienie jakości nauczania, ograniczenie nadmiernego wykorzystywania umów cywilnoprawnych i wydłużenie okresu próbnego w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony.
- Należy zwiększyć udział kobiet w rynku pracy poprzez udoskonalenie systemu opieki nad dziećmi.
- Należy zwalczyć segmentację rynku pracy oraz zagrożenie ubóstwem wśród osób pracujących, ograniczenie nadmiernego wykorzystywania umów cywilnoprawnych i wydłużenie okresu próbnego w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony.
- Wzmocnienie wysiłków na rzecz zwiększenia zatrudnienia kobiet oraz podwyższenia wskaźnika przyjmowania dzieci zarówno do placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi, jak i placówek przedszkolnych poprzez zapewnienie stałego finansowania oraz inwestycji w infrastrukturę publiczną, zapewnienie wykwalifikowanego personelu i przystępnych cen. Zajęcie się kwestią utrwalonej praktyki wczesnego przechodzenia na emeryturę w celu podwyższenia wieku dezaktywizacji zawodowej.
3. ADAPTACYJNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW I PRACOWNIKÓW
Lepsze dopasowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienie jakości nauczania
Zalecenia Rady UE w sprawie krajowego programu reform Polski z 2012 r. (Country-specific Recommendations) nie wyznaczają specyficznych uwarunkowań mieszczących się w społecznej odpowiedzialności dla działań z obszaru zdrowia.
Aby zmniejszyć bezrobocie wśród ludzi młodych, zwiększenie dostępności programów praktyk zawodowych i uczenia się w miejscu pracy, podniesienie jakości szkoleń zawodowych i przyjęcie strategii uczenia się przez całe życie. Lepsze dopasowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienie jakości nauczania.
7. SZKOLNICTWO WYŻSZE
Zalecenia Rady UE w sprawie krajowego programu reform Polski z 2012 r. w zakresie edukacji, w tym szkolnictwa wyższego odnoszą się do zmniejszania bezrobocia wśród ludzi młodych poprzez zwiększenie dostępności programów praktyk zawodowych i uczenia się w miejscu pracy, podniesienie jakości szkoleń zawodowych i przyjęcie strategii uczenia się przez całe życie oraz lepsze dopasowanie systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienie jakości nauczania.
Z powyższych zapisów wynika, że stabilność i dostosowanie rynku pracy do sytuacji społeczno-gospodarczej i potrzeb Polaków jest kluczowym obszarem zainteresowania Komisji Europejskiej, wyznaczającej kierunki rozwoju Unii Europejskiej, podobne priorytety zauważa Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W strategii firmy warto może uwzględnić te obszary, to one bowiem w głównej mierze będą wspierane finansowo.
Źródło: Centrum PISOP