Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Ipsos opublikował wyniki międzynarodowego badania opinii o zdrowiu psychicznym. Zdanie Polek i Polaków odnośnie ważności tego tematu zdecydowanie odbiega od tego, jak postrzegane są działania systemu opieki zdrowotnej. Duża część badanych doświadcza negatywnych skutków silnego stresu, a najbardziej dotyka to kobiet.
Zdrowie psychiczne wśród największych wyzwań w Polsce
Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem IPSOS Health Service 2024, problemy ze zdrowiem psychicznym są drugą największą obawą zdrowotną Polek i Polaków. Wskazuje ją 40% polskich badanych. Według danych z raportu IPSOS Health Service 2024 tylko nowotwory w oczach badanych są większym zagrożeniem - 42%. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba Polek i Polaków obawiających się o swoje zdrowie psychiczne wzrosła ponad dwukrotnie (2018 – 19%).
Jednocześnie tylko co piąty polski badany uważa, że system opieki zdrowotnej traktuje zdrowie psychiczne na równi z tym fizycznym, o 5 punktów procentowych mniej niż w zeszłym roku. Niemal połowa (49%) jest zdania, że system skupia się raczej na zdrowiu fizycznym, a to psychiczne traktuje jako mniej ważne.
Różnice w podejściu do zdrowia psychicznego i fizycznego widać też w postawach samych badanych. 69% Polek i Polaków deklaruje, że często myśli o własnym samopoczuciu fizycznym. Takiej samej odpowiedzi w przypadku samopoczucia psychicznego udziela już 57%. Mimo to trzech na czterech polskich badanych przyznaje, że oba obszary są równie ważne.
Stres a zdrowie psychiczne
Na nasze własne samopoczucie psychiczne ogromny wpływ ma silny stres. Niestety w Polsce badani odczuwają go wyjątkowo często. Aż 45% twierdzi, że w ciągu ostatniego roku doświadczyło go kilka razy, podczas gdy na świecie odsetek ten wynosi 33%. Co trzeci badany (34%) wielokrotnie był na tyle przygnębiony, że czuł się smutny lub zrozpaczony prawie codziennie przez kilka tygodni. W tak krytycznym stanie znajdowało się więcej Polek (39%) niż Polaków (29%).
Stres negatywnie wpływa również na naszą pracę. 35% polskich badanych przyznaje, że było zestresowanych do tego stopnia, że przez pewien czas nie było w stanie chodzić do pracy. Niemal co piąty badany (19%) doświadczył takiego stanu kilka razy.
„W Polsce kobiety wyrażają obawy związane ze zdrowiem psychicznym zdecydowanie częściej niż mężczyźni. Aktualne wyniki rzucają na ten temat nieco światła pokazując, że Polki częściej odczuwają silny stres niż Polacy. Może to być związane z nierównościami społecznymi, w tym mniej korzystną pozycją Polek na rynku pracy. Z pewnością system opieki zdrowotnej będzie musiał lepiej odpowiedzieć na coraz większe obawy Polek i Polaków w zakresie zdrowia psychicznego. Odpowiedź na te problemy powinna być jednak znacznie szersza i obejmować zarówno instytucje państwowe, jak i organizacje pozarządowe oraz firmy” – komentuje Joanna Skrzyńska, liderka zespołu Public Affairs Ipsos Polska.
Raport dostępny jest do pobrania na stronie: https://www.ipsos.com/pl-pl/spoleczenstwo-w-stresie-raport-o-zdrowiu-psychicznym-w-polsce
Źródło danych: Raport IPSOS World Mental Health Day 2024. Badanie przeprowadzono metodą CAWI wśród osób w wieku od 16 do 74 lat w dniach od 26 lipca do 9 sierpnia 2024 r. w 31 wybranych krajach na reprezentatywnych krajowych próbach (w Polsce N=500, łącznie we wszystkich krajach N=23 667). Badanie zostało przeprowadzone w ramach cyklicznych pomiarów Ipsos Global Advisor.
Źródło: Ipsos Polska