W jaki sposób Ukraina może osiągnąć trwały pokój po zakończeniu wojny? W jaki sposób nowy, bezpieczniejszy system może zapobiec kolejnej wojnie? Ukraińscy intelektualiści i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego przedstawili wizję pokojowego powojennego świata — „Manifest trwałego pokoju. Nigdy więcej 2.0”.
Dokument został niedawno zaprezentowany na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Większość propozycji Manifestu jest rozwijana w ramach prawa międzynarodowego, a niektóre mają na celu jego rozwój, uwzględniając nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa światowego.
Autorzy Manifestu są przekonani, że realizacja idei tego dokumentu zapobiegnie przyszłej agresji i zapewni trwały pokój w interesie wszystkich ludzi — nie tylko w Europie Zachodniej, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej — poprzez hasło „Nigdy więcej”.
Kwestia odpowiedzialności za zbrodnie wojenne przeciwko Ukrainie ma zatem ogromne znaczenie jako narzędzie budowania trwałego pokoju i przywracania sprawiedliwości w legalny sposób.
„Bez sprawiedliwości nie będzie trwałego pokoju w naszym regionie” – przekonuje Oleksandra Matviychuk, szefowa Centre for Civil Liberties, obrończyni praw człowieka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2022.
„Manifest Trwałego Pokoju” jest dowodem dojrzałości Ukrainy jako podmiotu geopolityki, jako państwa, które ma moralny autorytet do odpowiedzialności za przyszły świat. „Dzięki temu dokumentowi mamy silniejszą pozycję, gdy kraje pytają: ‘Jaka jest wasza strategia na przyszłość?’. To świadczy o naszej podmiotowości i odpowiedzialności jako zwycięskiego państwa, że nie tylko wierzymy w nasze zwycięstwo, nie tylko prosimy o uzbrojenie dla naszej armii, ale mamy wizję odpowiedzialności, zrozumienie mechanizmów” – powiedziała Hanna Hopko. Przewodnicząca Rady National Interest Advocacy Network „ANTS”.
Aby uzyskać więcej wiadomości, przeczytaj artykuł https://euprostir.org.ua/en/stories/212027.
Przeczytaj tekst „Manifestu trwałego pokoju”
W języku ukraińskim https://sustainablepeacemanifesto.org/uk
W języku angielskim https://sustainablepeacemanifesto.org/
Źródło: EUProstir