Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Metoda Koordynacji Systemów Emerytalnych służy wymianie doświadczeń krajów europejskich, które reformują swoje systemy zabezpieczenia społecznego. Osób w podeszłym wieku, pobierających świadczenia jest coraz więcej – rośnie ich liczba w stosunku do liczby osób pracujących – a systemy zapewniające wypłatę emerytur są coraz mniej wydolne. Trzeba więc dostosować je do nowej sytuacji. Jednym z pojawiających się postulatów jest podniesienie wieku emerytalnego.
30 czerwca odbyła się konferencja „Udział Polski w Otwartej Metodzie Koordynacji Systemów Emerytalnych”. Spotkanie zorganizowało Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Wiele krajów staje wobec tych samych problemów, których praprzyczyną są konsekwencje zmian demograficznych. Metoda otwartej koordynacji zwiększy możliwość oszacowania własnych potrzeb, podniesie poziom działań własnych i posłuży upowszechnieniu lepszego pojmowania skutków i konsekwencji przyjmowania różnych opcji w działaniach – czytamy w komunikacie po konferencji przygotowanym przez służby informacyjne MGPIPS.
Najpoważniejszym zagrożeniem dla naszych przyszłych emerytur jest brak stabilności finansowej systemu. Sposobem na ograniczenie niekorzystnych czynników demograficznych mogą być m.in. działania promujące i zachęcające do dłuższej aktywności zawodowej. W relacji z konferencji wymienia się:
Najpoważniejszym zagrożeniem dla naszych przyszłych emerytur jest brak stabilności finansowej systemu. Sposobem na ograniczenie niekorzystnych czynników demograficznych mogą być m.in. działania promujące i zachęcające do dłuższej aktywności zawodowej. W relacji z konferencji wymienia się:
- oddziaływanie na rzecz aktywizacji kobiet, wprowadzenie zwiększonego udziału kobiet w systemie, pozwalającego na zwiększenie ich świadczeń emerytalnych bez potrzeby podnoszenia podatków i składek,
- przedłużenie aktywności zawodowej ludzi starszych, stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego,
- ograniczenie wcześniejszych emerytur (...), uszczelnienie systemu rentowego i świadczeń przedemerytalnych.
Obecnie funkcjonujące rozwiązania zakładają stabilność rynku pracy, długookresowe i pełnoetatowe zatrudnienie u jednego pracodawcy. Nie odpowiada to zmieniającym się realiom np. elastyczności systemów pracy, zwiększającej się mobilności pracowników, nadreprezentacji kobiet w czasowych systemach pracy. System świadczeń musi uwzględniać takie sytuacje.
Więcej informacji na ten temat:
Udział Polski w Otwartej Metodzie Koordynacji Systemów Emerytalnych
Źródło: www.mpips.gov.pl
Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.