Bezrobotne panie z Golubia-Dobrzynia kupiły skuter i oferują usługi kurierskie. Niepełnosprawni z Łasina i Gruty będą produkować opakowania do świec. Spółdzielczynie z Aleksandrowa Kujawskiego zapewniają catering, wykorzystując tradycyjne przepisy kulinarne, a spółdzielcy z Tucholi – opiekę dla seniorów i osób potrzebujących wsparcia w codziennych czynnościach. W Kujawsko-Pomorskiem powstaje coraz więcej spółdzielni socjalnych.
W ramach projektu Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej, realizowanego przez Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok, powstały 4 spółdzielnie socjalne. Ich członkowie otrzymali dotacje na założenie spółdzielni oraz wsparcie pomostowe.
W ramach OWIES swoją działalność zainicjowały do tej pory:
- Spółdzielnia Socjalna Zorza (usługi cateringowe, kurierskie, restauracja „Nad Jeziorem” w Nowogrodzie),
- Spółdzielnia Socjalna Perspektywa (usługi porządkowe, produkcja opakowań do świec),
- Spółdzielnia Socjalna Progres (usługi opiekuńcze, Gabinet Psychologiczno-Terapeutyczny w Tucholi, stacja paliw),
- Spółdzielnia Socjalna Spiżarnia Kujawska (usługi cateringowe, lokal).
Projekt OWIES jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Czym jest spółdzielnia socjalna?
To nowatorskie podejście do aktywizacji osób w gorszym położeniu na rynku pracy: niepełnoprawnych, długotrwale bezrobotnych itp. Spółdzielnia opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków. Członkowie to w znacznej mierze osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (ich liczba w stosunku do ogólnej ilości członków powinna wynosić min. 50%). W spółdzielni obowiązuje kolektywny sposób podejmowania decyzji, członkowie sami dbają o finanse, zarządzają swoją działalnością. To sprawia, że są w pełni odpowiedzialni za sprawy przedsiębiorstwa, uczą się samodzielności i długofalowego planowania.
Źródło: info. własna serwisu regionalnego