Dzięki akcji „Wyślij zdjęcie w kosmos” każdy może wziąć symboliczny udział w misji pierwszych polskich satelitów naukowych. Zdjęcia i filmy zebrane od 7 do 25 stycznia 2013 roku w ramach akcji zostaną zapisane w pamięci satelity „Heweliusz” i wraz z nim umieszczone na orbicie okołoziemskiej.
Akcja „Zdjęcie w kosmos” promująca program BRITE-PL prowadzona jest przez Spółdzielnię Socjalną „Fajna Sztuka” i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jej celem jest zainteresowanie opinii publicznej polskim zaangażowaniem w międzynarodowe programy kosmiczne.
„Lem” i „Heweliusz” są dziełem Instytutu Polskiej Akademii Nauk Centrum Badań Kosmicznych (CBK) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika (CAMK) we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (IAUWr). Urządzenie powstało w ramach międzynarodowego projektu BRITE (skrót od „BRIght Target Explorer Constellation”).
Dwa zbudowane w CBK PAN satelity będą częścią grupy sześciu podobnych obiektów tworzących formację lotną, umieszczoną na orbicie o wysokości 800 km. Misją projektu jest zbudowanie dwóch satelitów i umieszczenie ich na orbicie do połowy 2013 roku w celu uzyskania danych astrosejsmologicznych jasnych gwiazd.
Jak umieścić zdjęcie w satelicie?
Zdjęcie nie może przekraczać objętości 300 KB, a w przypadku materiału filmowego 1 MB. Preferowanymi formatami są pliki z rozszerzeniem jpg w przypadku zdjęcia i mp4 w przypadku materiału filmowego. Każdy chętny może wysłać do 5 zdjęć i/lub 1 film. Każdy uczestnik, którego zdjęcie zostanie wyniesione w kosmos razem z satelitą „Heweliusz” otrzyma drogą mailową certyfikat potwierdzający.
Akcję wspiera Fundacja Marzeny Górszczyk-Kęcik.
O Spółdzieni Socjalnej Fajna Sztuka
„Fajna Sztuka” to grupa twórców, którzy od lat zajmują się reklamą, filmem, multimediami i grafiką. Poznali się w 2010 roku podczas warsztatów filmowych. Wcześniej każdy z nich pracował sam. Zrealizowali wspólnie kilka projektów komercyjnych i offowych. W swoim życiu łączą pasję z zawodowstwem, a demokratyczna forma zarządzania spółdzielni dodatkowo to ułatwia. Dla spółdzielców szczególnie ważna jest wartość społeczna realizowanych przez nich projektów.
Cechuje ich świeże spojrzenie i entuzjazm. Każde zlecenie realizują w sposób indywidualny, dobierając ekipę fachowców i sposób pracy do specyfiki projektu. Wykorzystują nowoczesne technologie i śledzą najświeższe trendy w branży audiowizualnej i komunikacji marketingowej.
O Centrum Badań Kosmicznych PAN
Centrum Badań Kosmicznych (CBK) to interdyscyplinarny instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk. Utworzony w 1976 roku, prowadzi za pomocą eksperymentów kosmicznych badania w zakresie fizyki bliskiej przestrzeni kosmicznej, w tym badania Słońca, planet i małych ciał Układu Słonecznego oraz geodynamiki i geodezji planetarnej, a także prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii satelitarnych i technik kosmicznych dla badań Ziemi. CBK brało udział w najbardziej prestiżowych międzynarodowych misjach kosmicznych: CASSINI (badania Saturna i jego księżyca, Tytana), INTEGRAL (kosmiczne laboratorium wysokich energii), MARS EXPRESS (orbiter marsjański) czy ROSETTA (misja do komety). W Centrum zbudowano ok. 60 przyrządów, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną na pokładach satelitów i sond międzyplanetarnych.