„Ecoss”, taką nazwę będzie nosiła nowa spółdzielnia socjalna na terenie gminy Krobia, w województwie wielkopolskim. 21 lutego w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej", Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA, zawiązała z gminą partnerstwo, dzieląc się z nią swoim doświadczeniem i wsparciem w prowadzeniu podobnych przedsiębiorstw.
Trudności w znalezieniu pracy są przyczyną wielu ludzkich dramatów. Osoby bezrobotne i niepełnosprawne często zagrożone są marginalizacją społeczną. Jak z tym skutecznie walczyć? Szansą na wyjście z tej sytuacji może być praca w spółdzielni socjalnej. Liczba takich przedsiębiorstw w Polsce, z miesiąca na miesiąc rośnie. Spółdzielnia socjalna jest wyjątkową formą przedsiębiorstwa. Tworzą ją głównie osoby, które z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem społecznym. Od członków spółdzielni oczekuje się dużej samodzielności i odpowiedzialności. Sami muszą zadbać o finanse i kierunek swoich działań. Praca w takim miejscu daje im możliwość zarządzania własną działalnością, podniesienie kwalifikacji, a przede wszystkim jest szansą na aktywizację zawodową i integrację społeczną.
21 lutego, Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA zawiązała partnerstwo z gminą Krobia w województwie wielkopolskim. Jego inicjatorem jest Urząd Miejski Krobi. W gminie od przeszło 2 lat działa spółdzielnia „Kamerdyner” świadcząca głównie usługi kateringowe. Pierwszego kwietnia bieżącego roku, do życia ma zostać powołana kolejna. Nowo powstała Spółdzielnia „Ecoss” będzie prowadzić usługi m.in. z zakresu gospodarki komunalnej czy usług remontowo – budowlanych. Liczymy na to, że Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA wesprze nas merytorycznie, a dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu będziemy w znacznie lepszy sposób prowadzić działania podmiotów ekonomii społecznej. Chciałbym, żeby nasza współpraca zaowocowała powstaniem Centrum Integracji Społecznej w powiecie Gostyńskim – tłumaczy Sebastian Czwojda, burmistrz Krobi. Takie działania są przewidziane m.in. w ramach Programu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem partnerstwa jest, współpraca odpowiednich instytucji na terenie gminy Krobi i powiatu w Gostyniu, bez których spółdzielnia mogłaby sobie nie poradzić i ulec rozwiązaniu. − Aby uniknąć sytuacji w których spółdzielnia nie ma wystarczającej liczby zleceń, Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA chce stworzyć im sprzyjające środowisko. Dzięki takim działaniom w bardzo prosty sposób można pokazać jak wiele zyska społeczność lokalna poprzez urzeczywistnienie idei wzajemnej pomocy i solidarności – mówi Brygida Jałowa, doradca dla podmiotów ekonomii społecznej w Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA.
Kto na tym zyska?
Budowa lokalnego przedsiębiorstwa ma przyczynić się do pomocy ludziom wykluczonym. Do spółdzielni mogą przystąpić bezrobotni, osoby ciężko chore, inwalidzi, wszyscy ci, którzy kwalifikują się jako „wykluczeni społecznie”. Wszystko zależy od liczby zleceń i zapotrzebowania na wykonywaną pracę. Fundacja Pomocy Wzajemnej BARKA chce dzięki takim działaniom podnieść świadomość społeczną wśród lokalnej społeczności. Spółdzielnie socjalne to szansa dla osób, które w pojedynkę mogłyby sobie nie poradzić z prowadzeniem działalności gospodarczej. Realizują w ten sposób bardzo ważne cele społeczne, takie jak tworzenie więzi międzyludzkich czy reintegrację społeczną. Jak tłumaczy Brygida Jałowa, propagowanie zakładania spółdzielni socjalnych jest jedną z dróg prowadzących do aktywizacji zawodowej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, dlatego tak ważnym jest idea działania dla dobra wspólnego, która nie jest wyłącznie ładnie brzmiącym hasłem.
Źródło: inf. nadesłana