1 lipca – w Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości – przedstawiciele nowej fali kooperatyzmu z PLZ Spółdzielni ogłosili start nowego technologicznego medium. W odróżnieniu od platform cyfrowych gigantów Tęcza Nowa jest demokratyczna zarówno w swej formie, jak i treści.
Polska tradycja spółdzielcza została zapomniana przez dekady wolnorynkowego indywidualizmu. Dziś, w reakcji na kryzysy współczesności, odradza się. Dobrym przykładem są spółdzielnie energetyczne, których w ciągu ostatniego roku powstało ponad trzydzieści (w 2023 w Polsce były zaledwie dwa takie podmioty). Od trzech lat prężnie działa również PLZ Spółdzielnia, operator pierwszego centrum technologii spółdzielczych CoopTech Hub. Zespół PLZ opracował aplikację o tej samej nazwie skierowaną do oddolnych społeczności, takich jak związki zawodowe, organizacje pozarządowe, czy spółdzielnie. PLZ pozwala im tworzyć zamknięte społeczności wewnątrz aplikacji i dostarcza narzędzi do komunikacji wewnętrznej i zarządzania poprzez obsługę głosowań czy opłat.
Aplikacja PLZ ma jednak również drugie oblicze. Jest swego rodzaju medium społecznościowym. O ile społeczności są samowystarczalnymi ekosystemami przypisanymi do konkretnych organizacji, to można je otworzyć na nowych członków oraz decydować o dostępnych funkcjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by priorytetowo potraktować udostępnianie treści – wówczas przy otwartej społeczności PLZ staje się nośnikiem tekstu na takich samych prawach, jak klasyczne portale i magazyny. Nie ma w nim jednak profilowania ani wszechobecnych reklam, a twórcy stawiają na osobisty kontakt z odbiorcami. Nawet pomoc techniczna odbywa się za pośrednictwem żywej osoby zamiast czatbota.
1 lipca CoopTech Hub i PLZ Spółdzielnia ogłosiły start własnego medium – Tęczy Nowej. To pismo cyfrowe dostępne wyłącznie w aplikacji PLZ i autorski projekt Pawła Jaworskiego. Dziennikarz określa misję Tęczy jako przybliżanie za pomocą realnych przykładów działania takich idei, jak spółdzielczość, energetyka obywatelska, nowoczesne rolnictwo i samorządy oraz ekonomia i przedsiębiorczość społeczna.
– Projekt TN jest naszą odpowiedzią ną ignorancję głównych mediów, które tak ważne zagadnienia społeczne, polityczne i gospodarcze traktują zdawkowo i powierzchownie. Z drugiej strony jest to reakcja na liczne patologie całej sfery medialnej, która jest zupełnie oderwana od życia społeczeństwa – przekonuje Jaworski – Nasz przekaz jest wiarygodny, bo zakorzeniony w doświadczeniu ludzi, do których się zwracamy.
Tytuł pisma to podwójne nawiązanie do spółdzielczej tradycji. Tęcza jest symbolem kooperatyzmu oficjalnie wybranym w 1921 r. na Międzynarodowym Kongresie Spółdzielczości w Bazylei. Przymiotnik “Nowa” odnosi się natomiast do czasopisma spółdzielczego Tęcza Polska wydawanego w formie miesięcznika od 1998 r. Tęcza Polska jest jednak drukowana i dostępna wyłącznie w formie prenumeraty. Tęcza Nowa to krok naprzód: dostępna cyfrowo i dla wszystkich.
Źródło: CoopTech Hub PLZ Spółdzielnia