Zobacz, jak z pomocą bibliotekarek Fundacja Wspomagania Wsi zachęciła ponad 2000 osób do nowego spojrzenia na domowy budżet i jak twoja organizacja może skorzystać z doświadczeń FWW.
W deszczowy, szary dzień przyjemnie położyć głowę na ciepłej poduszce. A co zrobić w trudnej sytuacji życiowej, gdy nagle potrzebne są dodatkowe pieniądze? I tutaj poduszka, z tym że finansowa, sprawdza się znakomicie. A podpowiedzi, jak oszczędzać to jedno z zagadnień omawianych w ramach projektu „Prosto i przystępnie o domowych finansach - spotkania w bibliotekach”. Zobacz, jak z pomocą bibliotekarek Fundacja Wspomagania Wsi zachęciła ponad 2000 osób do nowego spojrzenia na domowy budżet i jak twoja organizacja może skorzystać z doświadczeń FWW.
Trenerzy edukacji finansowej z Fundacji Wspomagania Wsi przeprowadzili 122 spotkania w 30 bibliotekach. Dzięki ich doświadczeniom wiemy, że głód informacji i wskazówek dotyczących domowych finansów jest ogromny: Spotkania pod hasłem „Jak realizować marzenia?” i „Dlaczego warto oszczędzać?” miały największą moc przyciągania – deklarują organizatorzy. To pokazuje, że zajęcia edukacyjne na temat finansów (i nie tylko) warto reklamować i prowadzić pokazując potencjalne korzyści płynące z wprowadzenia nowych nawyków.
Ciekawych informacji dostarcza też profil uczestników spotkań: uczestniczyły w nich przede wszystkim kobiety, a ponad połowa osób biorących udział w spotkaniach to grupa najbardziej aktywna zawodowo (18-50 lat). Do tego typu odbiorcy warto kierować cykle spotkań z ekspertami, krótkie spotkania poradnikowe. Ważne informacje daje także badanie przeprowadzone wśród bibliotekarek. Pytane o pomysły na edukację dorosłych, wskazały na przykład spotkania w bibliotece z rzecznikiem praw konsumenta, który może profesjonalnie i z dużą liczbą przykładów z życia przedstawić prawa konsumentów. To pożyteczna wskazówka dla organizacji prowadzących działania edukacyjne: bibliotekarze znają swoich czytelników, słuchają ich pytań, są skarbnicą wiedzy o niewiedzy innych.
Bibliotekarz jako ambasador, jako źródło wiedzy o potrzebach edukacyjnych lokalnej społeczności. Kim jeszcze może być w twoim projekcie? Pomysłem, który w ramach działań FWW się pojawił, choć nie został zrealizowany, było przygotowanie bibliotekarzy do roli trenerów edukacji finansowej. Jeśli i ty chcesz w ten sposób zaangażować bibliotekarzy, weź pod uwagę ich wszystkie obowiązki – czy zdołają pogodzić je z kursem trenera w wąskim merytorycznym zakresie? Może lepszą opcją będzie ta obrana przez FWW: zaangażowanie własnych trenerów do prowadzenia zajęć, zaś bibliotekarzy do organizacji spotkań i promowania zasobów dostarczonych przez NGO i na co dzień dostępnych w bibliotece?
Solidny fundament w postaci pomysłu na ciekawą prezentację materiałów edukacyjnych oraz atrakcyjne tematy spotkań pozwoliły Fundacji Wspomagania Wsi dotrzeć do dziesiątek nowych miejsc, setek nowych odbiorców i zdobyć wspaniałych ambasadorów w postaci bibliotekarzy. Twoja organizacja także może się wyróżnić współpracując z bibliotekami.
Na co może liczyć organizacja pozarządowa, gdy zacznie współpracę z biblioteką?
-
możliwość skorzystania z bibliotecznej przestrzeni, gdzie mogłyby odbywać się spotkania / zajęcia prowadzone przez organizację,
-
możliwość wykorzystania komputerów, Internetu i innego sprzętu informatycznego, znajdującego się w bibliotece,
-
zamieszczanie informacji o działaniach na stronie internetowej biblioteki,
-
rozwieszenie plakatów, wyłożenie ulotek, które pomogą dotrzeć do zainteresowanej grupy odbiorców,
-
korzystanie z zasobów (książki, czasopisma) związanych z tematami ważnymi dla organizacji
-
możliwość wspólnego ubiegania się o grant na realizację działań, także z innych źródeł finansowania, niedostępnych dla organizacji pozarządowych w przypadku samodzielnego aplikowania,
-
możliwość zweryfikowania potrzeb edukacyjnych odbiorców m.in. w zakresie domowych finansów,
-
podpowiedzi jak wyeksponować zasoby ważne z punktu widzenia organizacji (poradniki, publikacje, filmy edukacyjne),
-
wsparcie bibliotekarza-ambasadora w wypromowaniu zasobów internetowych (portal, newsletter) tworzonych przez organizację,
- jeśli biblioteka brała udział w projekcie Fundacji Wspomagania Wsi, na pewno ma już kącik finansowy, z którego można skorzystać i kontakt do sprawdzonych trenerów edukacji finansowej.
Jak organizacja powinna przygotować się do takiej współpracy?
- Opisać projekt i przygotować jego harmonogram oraz oczekiwane rezultaty.
- Spisać pomysły na współpracę z biblioteką.
- Przedstawić bibliotece projekt i pomysły na współpracę. Wskazać, jakie korzyści odniesie biblioteka, organizacja, i co zyskają mieszkańcy.
- Ustalić podział zadań i osoby, które za poszczególne zadania będą odpowiedzialne.
Projekt „Prosto i przystępnie o domowych finansach – spotkania w bibliotekach” był prowadzony przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego