"Spis podróżny. Ormianie w Polsce" - prace nad szlakiem ormiańskim rozpoczęte
Fundacja Ari Ari rozpoczęła realizowanie projektu - "Spis podróżny. Ormianie w Polsce", którego osią jest stworzenie wirtualnego i realnego szlaku złożonego z rozmaitych odniesień, pogrupowanych w trzy ścieżki związane z ważnymi dla Ormian: ludźmi, przestrzeniami i wydarzeniami.
Chcemy popularyzować wiedzę o jednej z najstarszych mniejszości etnicznych w Polsce, której przedstawiciele wywarli ogromny wpływ na kulturę i historię Polski. Potomkowie Ormian polskich i dzisiaj stanowią grupę ludzi o bardzo silnym poczuciu wspólnego pochodzenia i kulturowej odmienności. Obok starej emigracji, a coraz częściej wspólnie z jej przedstawicielami, organizuje swoje życie diaspora Ormian, masowo przyjeżdżających do Polski po 1990 roku. Współcześnie, te dwie grupy ormiańskie różnią się, a jednak poczucie więzów krwi i kulturowych odniesień tworzy wyjątkową sytuację: spotkania dwóch dalekich – a jednocześnie, tak bliskich światów.
Różnice kulturowe mogą być inspirującą wartością i jednocześnie procesem pozwalającym budować poczucie wspólnoty kulturowej, pokoleniowej i społecznej. Takim będzie nasz spis podróżny Ormian w Polsce - grupy ludzi, dla których podróż stała się jedną najważniejszych form bycia w świecie. Zapraszając do udziału w tej ormiańskiej wyprawie, chcemy zainspirować do poszukiwania i poznawania tego, co wspólne i różne.
Zorganizowaliśmy zespół badaczy, który w okresie wakacyjnym przeprowadzi badania terenowe, polegające na poszukiwaniu i dokumentowaniu śladów ormiańskich w różnych regionach Polski. Następnie wspólnie z ekspertami: przedstawicielami mniejszości ormiańskiej i naukowcami, Fundacja opracuje rezultaty badań w formie tekstów, ikonografii, nagrań audio i video. Wszystkie materiały zostaną opublikowane na stronie internetowej w postaci wirtualnego szlaku i multimedialnych przedstawień.
Dodatkiem do internetowej trasy wędrówek Ormian będzie platforma e-learningowa, mająca na celu zarówno popularyzację wiedzy o społecznych, historycznych i kulturowych uwarunkowaniach mniejszości ormiańskiej w Polsce, jak i pokazanie Armenii w szerszym – globalnym, a także polskim – kontekście.
Spis podróżny przedstawiony zostanie w ilustrowanym albumie, podczas kilku wystaw fotograficznych oraz w filmie dokumentującym obecność ormiańskiej mniejszości.
W ramach podsumowania odbędzie się w listopadzie interdyscyplinarna konferencja naukowa w Łodzi zatytułowana: Spis podróżny. Polscy Ormianie, Ormianie w Polsce.
Efekty pracy zostaną zamknięte oznakowaniem kilkudziesięciu miejsc w Polsce, umożliwiając realne przemierzenie drogi wiodącej ormiańskimi historiami i opowieściami.
Projekt Spis podróżny. Ormianie w Polsce realizowany jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Fundacja Ari Ari