Spada liczba Polaków uznających korupcję za duży problem naszego kraju
Choć nadal wśród Polaków dominuje przekonanie o tym, że korupcja to duży problem naszego kraju, to jednak od czterech lat można zaobserwować spadek liczby osób zgadzających się z tą opinią.
Badania percepcji korupcji CBOS przeprowadza od początku procesu transformacji. Przeświadczenie, o tym, że korupcja jest poważnym problemem społecznym w naszym kraju wzrastało wśród Polaków od 1991 r. W 1991 opinię taką wyrażało 71% respondentów, od 2000 r. już ponad (91% w 2001 r., 95% w 2004 r.). Choć nadal dominuje wśród Polaków przekonanie o tym, że korupcja to duży problem w naszym kraju, to jednak od czterech lat można zaobserwować spadek liczby osób zgadzających się z tą opinią.
W tym roku korupcję za poważny problem Polski uważa 87% Polaków. 8% uważa, że korupcja nie jest istotną kwestią społeczną w Polsce. Jednocześnie ponad połowa ankietowanych (54%) uważa, że istnieje w Polsce polityczna wola likwidacji korupcji.
Dziedziny życia, w których korupcja występuje najczęściej to według Polaków polityka (60% wskazań) i służba zdrowia (58%). Pozostałe skorumpowane dziedziny to według ankietowanych: urzędy gminne, powiatowe i wojewódzkie (31% wskazań), sądy i prokuratura (29%) oraz urzędy centralne i ministerstwa (26%). Polacy są przekonani o powszechności nepotyzmu wśród urzędników państwowych i polityków, choć – w porównaniu z badaniami sprzed kilku lat –– nieco spadła liczba osób wyrażających tą opinie. Praktyki obsadzania krewnych i znajomych na stanowiskach w urzędach, bankach, spółkach za częste i bardzo częste uznaje 84% badanych (92% w 2004). 73% za częste i bardzo częste uważa załatwianie kontraktów, zamówień rządowych dla rodziny, kolegów prowadzących firmy prywatne (87% w 2004), tyle samo za częste lub bardzo częste uznaje płacenie przez nich łapówek (89% w 2004). 72% respondentów uważa, że politycy i urzędnicy często lub bardo często ulegają naciskom biznesu dla własnych korzyści (81% w 2004). Ponad połowa (59%) jest przekonana, że przekupując parlamentarzystę można wpłynąć w Polsce na stanowienie prawa, nie zgadza się z tym 20%. W 2003 i 2004 (czasy działania komisji śledczej w sprawie Rywina) odpowiednio 69% i 71% Polakow uważało, że można kupować ustawy.
Prawie połowa respondentów – 47% jest zdania, że w ciągu ostatniego roku korupcja w Polsce była się na stałym poziomie, 22% uważa, że się rozszerzała, a 12% – że malała.
W ocenie rządu w zwalczaniu korupcji dominuje nieznacznie – podobnie jak w badaniu rok temu – postawa krytyczna: 46% badanych ocenia działania rządu negatywnie, 38% pozytywnie.
Dość kontrowersyjną instytucją okazuje się być Centralne Biuro Antykorupcyjne, oceny jego działalności są podzielone: 29% ocenia CBA dobrze, 30% źle.
Badanie przeprowadzono w dniach 8-9 kwietnia 2010 na liczącej 1056 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.