SOS Wioski Dziecięce przekazują apel dzieci do Organizacji Narodów Zjednoczonych
W tym roku, 20 listopada, Konwencja o prawach dziecka obchodzi swoją 35. rocznicę, ale niestety nie jest to powód do świętowania. Miliony dzieci na całym świecie są ofiarami konfliktów zbrojnych, a ich prawa są łamane. Akcja SOS Wiosek Dziecięcych „Tupiemy o pokój” służy wzmocnieniu głosów dzieci protestujących przeciwko trwającym na świecie konfliktom zbrojnym i polega na zachęceniu małoletnich do wspólnego okazania niezgody na łamanie ich praw poprzez zbiorowe tupanie.
W ramach przygotowań do Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada 20 listopada, szkoły i dzieci na całym świecie masowo zaangażowały się w tupanie w imię pokoju. Aby świat nie trząsł się od bomb, ale od intensywnego tupotu stóp. Akcja „Tupiemy o pokój” jest częścią międzynarodowej kampanii SOS Children’s Villages International, którą rozpoczęły SOS Wioski Dziecięce w Belgii. W kampanię zaangażowało się 38 krajów członkowskich, reprezentujących wszystkie regiony świata, w tym Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Przesłanie to zostanie z mocą przekazane przez same dzieci Organizacji Narodów Zjednoczonych 19 listopada w Nowym Jorku, w oparciu o treść art. 38 Konwencji o prawach dziecka, która jasno nakazuje:
„4. Zgodnie ze swoimi zobowiązaniami, wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego do ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, Państwa-Strony będą stosowały wszelkie możliwe do realizacji środki dla zapewnienia ochrony i opieki nad dziećmi dotkniętymi przez konflikt zbrojny.”
Dramatyczna sytuacja na świecie
Około 400 milionów dzieci na całym świecie żyje w strefach konfliktu.[1] Muszą one stawić czoła przerażającym realiom wojny i konfliktu. Wiele z nich straciło? swój dom lub członków rodziny, podczas gdy inne odnoszą rany fizyczne i psychiczne. Te traumatyczne doświadczenia pozostawiają głębokie blizny, które pozostają na całe życie. Kiedy rodziny są rozdarte, dzieci są narażone na wykorzystywanie. Statystyki UNICEF mówią same za siebie: spośród 400 milionów dzieci doświadczających wojny, 43,3 miliona dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu działań zbrojnych, prześladowań, przemocy i łamania praw człowieka.[2]
Dlaczego głos dzieci jest tak ważny?
Dzieci na całym świecie nie pozostają obojętne na wiadomości, które napływają do nich za pośrednictwem Internetu, mediów społecznościowych, telewizji i radia. Mają pytania i swoje zdanie na temat konfliktów na świecie i tego, co to oznacza dla ich rówieśników. Wywołuje to również intensywne emocje, takie jak strach, złość lub smutek. Większość rozmów dotyczy obawy przed tym, że wojna może nadejść w ich własnym kraju. - Młodzi ludzie wyrażają obawę, że może to doprowadzić do utraty ich bliskich lub konieczności ucieczki. W różnych dyskusjach młodzi ludzie wspominają, że źle śpią, lękają się wybuchu kolejnej wojny i czują, że ich rodzice również się martwią i są bezsilni. - opowiada Beata Kulig, doradczyni ds. rzecznictwa w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce
Polski apel o pokój
W ramach akcji SOS Wioski Dziecięce w Polsce przygotowały film poruszający temat wpływu wojny na dzieci. Od września do listopada ponad 1000 uczniów i uczennic w całej Polsce wzięło udział w akcji i przekazało nagrania tupania ze swoich szkół. Podczas akcji specjalnej w Społecznej Szkole Podstawowej nr 26 im. Jigoro Kano w Warszawie powstał także materiał zawierający wypowiedzi uczniów klas 4. dotyczące pokoju na świecie i uwzględnienia głosu samych dzieci podczas rozmów o ich sytuacji.
Krok po kroku do ONZ
Celem akcji jest zmotywowanie i zmobilizowanie rządów na całym świecie do zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby powstrzymać cierpienie dzieci w konfliktach zbrojnych i zapewnić ochronę ich praw. - Podkreślanie i wspieranie sprawczości i głosu dzieci jest niezwykle ważne. Dzięki temu mogą zyskać pewność siebie i poczuć się usłyszane. Mamy nadzieję, że potężna moc apelu tysięcy dzieci dookoła świata trafi do polityków i skupi ich uwagę na emocjach, opiniach i potrzebach najmłodszych obywateli świata. - mówi Anna Dereszowska, ambasadorka SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.
Pokój zaczyna się od nas samych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zachęcamy do refleksji nad treścią konwencji oraz do rozmowy ze swoimi pociechami. Uświadamiajmy nasze dzieci i pokazujmy, że mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. Pozwoli to nie tylko na empatyczne zrozumienie emocji związanych z wojną, ale też będzie pierwszym krokiem do budowy poczucia obywatelstwa i przynależności do społeczności międzynarodowej.
Lista krajów uczestniczących w akcji: Argentyna, Austria, Bangladesz, Belgia, Burundi, Ekwador, Eswatini, Etiopia, Francja, Ghana, Gwatemala, Haiti, Hiszpania, Holandia, Islandia, Kosowo, Kostaryka, Lesotho, Liberia, Lichtenstein, Litwa, Łotwa, Meksyk, Mongolia, Niemcy, Niger, Nigeria, Peru, Polska, Serbia, Sierra Leone, Somalia, Szwajcaria, Szwecja, Togo, Uganda, Wielka Brytania, Włochy.
Źródło: Stowarzyszenie "SOS Wioski Dziecięce w Polsce"