SOS Wioski Dziecięce alarmują o trudnej sytuacji dzieci. Brakuje rodziców zastępczych
Ponad 9,5 tys. dzieci z rodzin biologicznych trafiło w zeszłym roku do pieczy zastępczej [1]. Sytuacja jest trudna, ponieważ ze względu na brak kandydatów na rodziców zastępczych, SOS Wioski Dziecięce mogły przyjąć tylko 75 dzieci. Niektóre zgłoszenia (a było ich ponad 700) wielokrotnie się powtarzały, co oznacza, że bardzo długo nie można było znaleźć miejsca dla dzieci w całym systemie. Wychodząc naprzeciw tej trudnej sytuacji, organizacja pilnie poszukuje kandydatów na Rodziców SOS.
W całej Polsce, a więc również w Stowarzyszeniu, jest coraz większy kryzys rodzicielstwa zastępczego, a potrzeby nie maleją. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za rok 2022 r. w pieczy zastępczej przebywało aż 73 400 dzieci[2] (ponad 6 tys. to maluchy poniżej 3 roku życia)[3]. Z kolei, w samym ubiegłym roku do pieczy zastępczej trafiło aż 9528 dzieci z rodzin naturalnych.
– Sytuacja jest bardzo poważna. Pamiętajmy, że za każdą taką liczbą stoi życie i historia konkretnego dziecka – komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Są to często bardzo dramatyczne sytuacje, których nie udźwignąłby niejeden dorosły. Dlatego pilnie szukamy osób, które stworzą potrzebującym dzieciom bezpieczną przystań. Rodziców, którzy będą responsywni, czuli i wspierający. Dorosłych, którzy pomogą dziecku odbudować poczucie własnej wartości i życiowej sprawczości.
SOS Wioski Dziecięce w Polsce, które współpracują z lokalnymi władzami, by rozwijać pieczę zastępczą, zapraszają obecnie osoby, które chciałyby stworzyć dom dla ok. 4-6 dzieci jako prowadzący rodzinne domy dziecka lub/i kandydatów na Rodziców SOS w Wioskach Dziecięcych.
– Mogą się do nas zgłaszać małżeństwa, jak i osoby niepozostające w związku małżeńskim, które są gotowe na podjęcie się zastępczej opieki i wychowania dzieci. Szczególnie zachęcamy osoby z regionów, w których działa nasza organizacja, tj. woj. mazowieckie, lubelskie, zachodniopomorskie oraz śląskie – komentuje Aleksandra Sikorska, Doradca Programowy ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Zaplecze profesjonalistów – nie będziesz sam
– Zdajemy sobie sprawę, że bycie rodzicem zastępczym nie jest łatwą pracą, wymaga cierpliwości, wyrozumiałości i wiedzy. Dlatego na co dzień dajemy wsparcie nie tylko tym, którzy opiekują się dziećmi, ale przede wszystkim to dzieciom zapewniamy wsparcie specjalistyczne, a także możliwości udziału w bogatej ofercie zajęć dodatkowych, rozwijających zainteresowania dzieci. Opiekunom zapewniamy pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi jak również rozwój kompetencji, poprzez udział w szkoleniach i superwizjach – komentuje Aleksandra Sikorska i jak podkreśla: – To właśnie ze względu na specjalistyczne wsparcie i dobro dzieci, Rodzinę SOS można stworzyć na terenie SOS Wioski Dziecięcej.
Katarzyna Sobczuk-Wójciszyn, Mama SOS z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju dodaje, że: "Ze wsparciem specjalistów z SOS Wiosek Dziecięcych da się pokonać wiele trudności. Na miejscu mamy dostęp, m.in. do psychologów, terapeutów czy fizjoterapeutów. Jednak to naszej obecności jako rodziców dzieci potrzebują najbardziej. Naszej uwagi, miłości i cierpliwości. Tego nie da się zastąpić".
Osoby zainteresowane pracą Rodzica SOS proszone są o przesłanie CV na adres e-mail: rodzice@sos-wd.org lub poprzez formularz na stronie wioskisos.org.
[1] - 9528 dzieci, dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, 2022
[2] - 56 604 dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej oraz 16 796 dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej; Dane MRiPS; 2022
[3] - 5392 dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej, 111 dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego oraz 601 dzieci w instytucjonalnej pieczy zastępczej z wyłączeniem placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego; Dane MRiPS; 2022
Źródło: Stowarzyszenie "SOS Wioski Dziecięce w Polsce"